Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Witajcie kochani.
Ja natomiast chcę dopytać o Stevię, czyli czy skrzynka na balkonie to dla niej dobry pomysł czy raczej klasyczny zielnik na rabacie.
Druga kwestia to jej siew,wysiałem praktycznie dwie torebki a super tania nie jest i wzeszło siedem roślinek ;:oj
Czytałem w necie że jeśli na 10 ziaren wzejdzie 5 to jest to bardzo dobry wynik albowiem szybko jej nasiona tracą zdolność
do kiełkowania :!:
Czy się zgodzicie z taką oceną?
Parapet od której strony świata będzie właściwy dla młodych siewek?
jakie ma zapotrzebowanie na wodę?
Czy lubi słońce czy też zacienienie?
Czy jest rośliną szybko rosnącą?
Pewnie ktoś z was ją uprawiał i ma doświadczenie.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mój pierwszy balkon

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Potrzebuję pomocy w założeniu pięknego balkonu...
Tzn., balkon już jest :D ale chcę go zazielenić
Marzą mi się drewniane skrzynki - takie w stylu po jabłkach - skrzynki już mam :D
będą pomalowane na biało. Chciałabym aby w tych skrzynkach były zioła : lubczyk , pietruszka, bazyliaa, oregano itp.
Nie wiem od czego zacząć, nie mam pojęcia o ogrodnictwie...
Mój balkon jest od strony północnej na 2 piętrze (mieszkam na wsi) . Teściowa ma swój ogród ale ja bym chciała mieć też coś swojego - właśnie na balkonie .
W dzień jest zacieniony, słonko wychodzi dopiero popołudniu . No i jest 'wietrzny'
Czy takie roślinki będą w ogóle rosły ???
Pomoże mi ktoś ???:) ;:3 ;:3 ;:3
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Najlepiej kup gotowe sadzonki, są już podrośnięte i zahartowane, co na wietrznym balkonie nie jest bez znaczenia.Możesz je połączyć z jakimiś kwitnącymi, raczej niskimi i rosnącymi zwarcie np, begonia stale kwitnąca, pelargonia rabatowa, żeniszek, aksamitka, lobelia, czy lawenda.Unikaj silnie rosnących pelargonii zwisających, czy surfinii, a także niecierpków, bo szeroko i szybko rosną.Mają też silniejszy system korzeniowy uniemożliwiający rozwój ziół.
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Jak je wsadzić do tych skrzynek ? W doniczki np prostokątne ? A do doniczek jakie podłoże /jaka ziemia ?

Połączyć z innymi roślinami ? Czyli jak ? :D Np. lubczyk do jednej doniczki, i pelargonia rabatowa do drugiej i to do jedenej dużej skrzynki ?
Pytam, bo naprawdę jestem zielona w tym temacie :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Najlepiej kup skrzynki plastikowe + podstawki, najtańsze pasujące rozmiarem na długość do tych drewnianych osłonek, jeśli szerokie masz te osłonki drewniane, to dwie, równolegle obok siebie.Musisz to zmierzyć.Do standardowej skrzynki zmieścisz 3 silniej rosnące i ze 4 wolniej rosnące.Przykład: silniej rosnący lubczyk np. z 2 aksamitkami, oregano+ pelargonia+ lobelia i np. melisa.Mięta potrzebuje osobnej donicy, bo łazi rozłogami i potrzebuje sporo wody, a kwitnącym to może szkodzić.Nie wiem jakie zioła i kwiaty konkretnie chcesz sadzić, wtedy mogłabym podać konkretne zestawy.Ziemia uniwersalna, raczej torfowa, bo zioła nie lubią cięższych podłoży.
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Matko jakie to jest skomplikowane :D
Na pewno będzie :
-lubczyk
-pietruszka
-bazylia
-kolendra
-mięta

a kwiaty, hmmmmmmmm.takie żeby nie trzeba było koło nich dużo chodzić :D
i proste w uprawie :D


Zmierzyłam skrzynki
długość 50 cm
szerokość 40 cm
wysokość 24 cm

Proszę nie cytować postów na które udzielasz odpowiedzi bezpośrednio /Adm.K
Karina25
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2019, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Balkonowo - mnóstwo ziół, pomidorki, papryki i kwiatki

Post »

Witam :D

Bardzo się cieszę, że trafiłam na to forum :) jako początkujący balkono-ogrodnik uparłam się, że wszystko chcę sama uprawiać z nasion :) i tu pojawia się problem .. znalazłam mnóstwo informacji o pomidorach i paprykach (mimo, iż błądzę jak dziecko we mgle to myślę, że w końcu uporządkuję sobie w głowie wszystkie te informacje .. oczywiście do czasu rozsadzania siewek).

Problemem moim głównie jest tymianek (czy oddzielać siewki? czy zmienić im tylko doniczkę na większą? czy ziemia uniwersalna z piaskiem wystarczy?), smagliczka nadmorska (strasznie mi się marzy z nasionek ale już wszystkie siewki praktycznie umarły .. nie wiem co się z nimi stało - wyglądają jakby zemdlały od słońca i ogóle się nie podnoszą), koper włoski (czy ma szansę przeżyć na balkonie? jak go pikować? kiedy?), werbena (kiedy rozsadzić siewki? jak ją hartować?), mięta (posiałam nasionka i NIC a NIC ;:145 się nie pojawiło.. poważnie jest taka trudna w uprawie?).
Ostatnio załamałam się po wyniesieniu siewek na balkon .. w jakich porach hartujecie roślinki? Dodam, że balkon mam od strony południowej i ostatnio prawie wszystkie mi zemdlały na słońcu ..

Może opowiem coś o swoich dotychczasowych "doświadczeniach" :D
W tamtym roku na balkonie pięknie rosła mi bazylia - cudowny duży krzak :) posadziłam ją na zasadzie "wrzucę do ziemi, jak mi się przypomni to Cię podleję i zobaczymy czy wyrośniesz" :D ;:14 no i wyrosła :heja
Miałam też 3 doniczki małego rozmarynu z nasionek - bardziej ze względów estetycznych niż kulinarnych :D podobały mi się takie malutkie drzewka :) no i ostatnia roślinka - chilli z sadzonki (marne drzewko, chilli było ale nie zajmowałam się nim jakoś szczególnie bo nie zależało mi na "plonach")

W tym toku porywam się z motyką na słońce - zazdroszczę niektórym z Was tych pięknych, zielonych balkonów ;:167 ;:167

A planuję:
rozmaryn, bazylię, tymianek, koper włoski (bardziej jako eksperyment), pietruszkę, szczypiorek, rzodkiewkę, pomidory (Maskotka i Ola Polka), paprykę chilli, kolendrę (posiałam z nasionek z torebki bo zostały mi wolne pojemniki i pięknie yrosła - zaliczam do eksperymentu), lubczyk, mięta (chyba kupię sadzonki) i chyba tyle z ziółek i warzyw ;:138
z kwiatuszków: aksamitki niskie, słonecznik ozdobny, smagliczka nadmorska, lawenda, werbena, kupiłam też mieszankę kwiatów polnych (jako eksperyment)
z owoców: eksperymentalnie planuję poziomkę i może jakieś owocowe drzewko/krzaczek miniaturę - możecie jakieś polecić?

W ogóle przydałoby się takie kompedium wiedzy dla początkujących - np. warzywo "nazwa" i wszystkie informacje w jednym miejscu: jaka ziemia, jakie doniczki docelowe, jak podlewać, jak obchodzić się z nasionkami/siewkami, jak przesadzać, na co uważać, jakie najlepsze będą ekologiczne środki, opryski, nawozy, choroby :) wiem, że informacji wszędzie jest dużo ale jako laik zginęłam w ich gąszczu i wiem, że nic nie wiem ;:306 ;:306

ufff .. wylałam z siebie wszystko to co mnie do tej pory męczyło ;:223 jak ktoś doczyta do końca i pomoże to będę baaardzo wdzięczna ;:167


Czy ktoś mi może opowiedzieć coś więcej o tymianku? :D Jak go rozsadzacie? Kępkami, pojedynczo czy może od razu sadzicie w doniczkach docelowych?
"Wiem, że nic nie wiem ..."
Awatar użytkownika
baasik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2472
Od: 29 sie 2013, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań i nie tylko :)

Re: Balkonowo - mnóstwo ziół, pomidorki, papryki i kwiatki

Post »

Karina


Witaj :wit
Wprawdzie w uprawach balkonowych mam niewielkie doświadczenie (mam ogród i szklarnię) ale może uda mi się coś podpowiedzieć "młodej zapalonej ogrodniczce" :)
Pomidorki i papryki już powinnaś mieć wysiane, pojedynczo pikuje się gdy pojawią się pierwsze liście właściwe.
Tymianek - siewki sadzi się po 3-4 szt. ziemia żyzna lecz przewiewna, miejsce zaciszne, słoneczne. To roślina wieloletnia, po przycięciu można przezimować w domu.
Smagliczka to dość łatwa roślina ale potrzebuje dużo słońca i piaszczysto-gliniastej przepuszczalnej gleby. Siewki, które Ci padły prawdopodobnie przeżyły szok termiczny lub powaliła je zgorzel siewek.
Koper włoski (Fenkuł) - nie mam doświadczeń, ale wątpię by w tych warunkach udało się wyhodować odpowiednio duże zgrubienia. Lepszy będzie zwykły koper.
Werbena - wypikowanym roślinom po 2-3 tyg. obcina się wierzchołki w celu rozkrzewienia. Na miejsce stałe wystawia się w połowie maja. Gleba żyzna, stanowisko słoneczne. Konieczne nawożenie azotem (inaczej będą liście, nie będzie kwiatów).
Miętę najlepiej kupić sadzonkę, to roślina bardzo silnie rosnąca i łatwa w uprawie, potrzebuje sporo wody, można ją przezimować.
Co do hartowania, to nie wolno od razu roślin wystawiać na bezpośrednie słońce oraz smaganie wiatrem. Te doznania należy im dozować bardzo powoli.
Pozdrawiam, powodzenia :wit
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Balkonowo - mnóstwo ziół, pomidorki, papryki i kwiatki

Post »

Smagliczkę nadmorską najlepiej wysiewać w pierwszej połowie kwietnia do gruntu, albo doniczek na powietrzu.Ta roślina nie lubi 'siewu parapetowego', wyciąga się i słabnie, dlatego Ci padła.Ona woli chłód, a nie ciepełko domowe.
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

selli7

Parę postów wyżej opisałam co chce hodować i jakie mam skrzynki, czy możesz podpowiedzieć, co jak i kiedy zrobić ?:)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Z ziół które zamierzasz posadzić to jedynie lubczyk i mięta(silnie się rozrasta, ale też od odmiany zależy) rosną silniej, więc proponuję im osobne donice, standardowe skrzynki kwiatowe o ile mają rosnąć kilka(to są byliny) lat będą za ciasne.Inne zioła, szczypiorek (też wieloletni, więc posadź z lubczykiem) możesz sadzić obok siebie, albo poprzeplatać z kwiatami, takie niekłopotliwe dla początkujących i które nie zarosną i 'pasują' charakterem do ziół to begonia stale kwitnąca, żeniszek, niska pelargonia rabatowa, lobelia, werbena.Myślę, że na początek to wystarczy, poobserwujesz i w przyszłym sezonie już będziesz widzieć to jaśniej :)
Wszystko najlepiej posadzić na początku maja, zioła, można jeszcze poczekać, albo już teraz kupić, bo można do czasu sadzenia przetrzymać w doniczkach, uważając jednak by nie przesuszyć w małych doniczkach. Najlepiej wstawić do płaskiej tacki plastikowej i podlewać od spodu wlewając do tacki od czasu do czasu trochę wody.Ja mam zasadę, że kupuję wtedy jak trafiam na to co mi się podoba i chcę mieć, a nie czekam kiedy potrzebuję, bo z reguły wtedy akurat tego nie ma, zmarniałe, albo nie takie jak chcę :wink:
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Ok, czyli na początku maja posadze juz wszystko razem, a jak mi się trafią ładne zioła już teraz to będą sobie w domu w doniczkach rosły tak jak piszesz, apoźneij je przesadzę do skrzynek - mam nadzieję że dam radę :D
Bardzo dziękuję za pomoc :)
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

zioła - pytanie do doświadczonych

Post »

Witam
Zająłem się uprawą ziół. Głównie chodzi mi o uprawę domową w doniczkach. Mam świetne miejsca, długie parapety nasłonecznione. Wiele ziół jednak bardzo mocno się rozrasta , więc zamierzam je pikować, a część wysadzić do gruntu, ponieważ mam duży ogród. Wysiałem kilkanaście ziół z nasion, które pięknie wykiełkowały (mają ok7-14 dni). Chciałem zapytać doświadczonych o kilka ziół np cząber, oregano , tymianek , majeranek. Po prostu wysiałem na pewno za dużo do doniczek i będę je musiał przepikować, ale ile siewek mogę zostawić w jednej doniczce ? O ile np bazylia wiem, że najlepiej zostawić 1,2 max 3 siewki w średniej doniczce, aby ładnie rosły i nie zajmowały sobie miejsca to nie wiem jak to jest z cząbrem czy właśnie majerankiem , tymiankiem ? Ogólnie posiałem sporo ziół . Mam przygotowanych sporo doniczek na pikowanie, ale nie mogę znaleźć informacji na temat wszystkich ziół. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
A dla zainteresowanych posiałem:
bazylię, tymianek, majeranek, cząber, lubczyk, estragon, kolendrę, mięta pieprzowa, szczypiorek czosnkowy, roszponka, pietruszka naciowa
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”