Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
mariano1703
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 21 lut 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Jasne, wiele czytałem na temat ziół przed sianiem. Jednak teraz nasunęło się kilka pytań. Głownie właśnie jak wiele siewek mieć w doniczce. Zrobię relację zdjęciową :). Bardzo mnie to cieszy, ponieważ lubię gotować. Będę miał piękne, pachnące zioła pod ręką no i wykorzystam je również jako lekarstwa . Wysiewając zrobiłem dziury w doniczkach, drenaż z keramzytu oraz ziemię ogrodniczą wymieszałem z substratem. Doniczki przykryłem folią spożywczą i nakłułem. Teraz czekał na drugą parę liści, czyli liści właściwych(poprawcie mnie jak się mylę) i będę się brał za pikowanie. Mam nadzieję, że będzie szło gładko jak do tej pory :). Podlewam raz dziennie wieczorem spryskiwaczem, aby nie uszkodzić siewek. Śmiesznie te siewki się zwracają ku słońcu, więc obracam doniczki :) Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Co roku kilka podstawowych ziół sadzę sobie w pojemnikach i trzymam je na tarasie, aby w razie potrzeby mieć je pod ręką i po kilka listków nie ganiać do zielnika, który umiejscowiony jest w dalszej części ogrodu :D

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Rozmaryn na pieńku?
Wygląda bosko!
I jakie zdrowe!

U mnie trochę kicha w tym roku z ziołami, a zawsze miałam pełen balkon i to z własnego wysiewu.
Na wiosnę kupiłam sobie kilka sztuk - 3 tymianki (2 cytrynowe , 1 zwykły), 2 rozmaryny, kocankę włoską. Niestety jakoś nie mam szczęścia do sklepowych sadzonek, co kupię to padają.
Jeden rozmaryn mi zamarł, a tymianki wszystkie się zeschły. 2 drastycznie przycięłam i odzyskują czuprny, a jeden to tak kiepsko. Nie zdziwię się jak padną.
Zależy mi szczególnie na tym cytrynowym, bo zapach ma obłędny ;:108

Btw - takie mam pytanie : czym różni się macierzanka a tymianek? Widzę, że je nazywają naprzemiennie tą samą nazwą i w niektórych publikacjach piszą ze to to samo. Mam zarówno jedno jak i drugie i z tego co widzę macierzanka rośnie jak chwast, a z tymiankiem jest znacznie więcej zabawy. No i jesień to już dla niego za wiele.
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

To na nóżce to jest lawenda :D Rozmaryn rośnie za nią.
Niestety nie przetrwała zimy, ale pięknie się prezentowała.
Kusi mnie, żeby jakąś swoją lawendę rosnącą w gruncie wyprowadzić na takie drzewko :wink:
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1051
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Kupiłem trzy rozmaryny, podobno zimotrwałe, posadziłem na działce. Zobaczę czy przetrwają zimę. Na przyszłą wiosnę zamelduję o skutkach!
Madzicz2ek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2019, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Witam. Około miesiąc temu posadziłam bazylie w doniczce. W tej chwili ma około 2 cm. Dziś w nocy w doniczce wyrosło około 10 małych grzybów podobnych do tych ze zdjęcia https://galeria.nagrzyby.pl/d/717390-1/grzybusiee1.jpg
Czy bazylia jeszcze się do czegoś nadaje? Można ją jeść? Czy lepiej wszystko wyrzucić? Czy może się to rozmnażać na inne rośliny?

Dziękuję za odpowiedź.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Grzybka usuń, bazylię zjedz.
kasia812
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2018, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Robaczki na mięcie

Post »

Przeszukałam internet i forum w poszukiwaniu rady, ale nie znalazłam. Mam nadzieję, że ktoś pomoże :)
Mam na parapecie miętę wyciągniętą z ogrodu. Od pewnego czasu na jej liściach pojawił się srebrny nalot. Dzisiaj zauważyłam brązowe muszki/robaczki i nie potrafię ich zidentyfikować. Ktoś ma pomysł, co z tym zrobić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kasia812
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2018, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki na mięcie

Post »

Nie mogę edytować postu, a chciałabym dołączyć więcej zdjęć:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tych muszek jest sporo. Są też pod liśćmi i te z kolei są mniejsze, czarne. Google podpowiada mi, że to mogą być ziemiórki, ale nie jestem przekonana...
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki na mięcie

Post »

Może ci dobrze podpowiada. Ja tak kiedyś sprowadziłam do domu ziemiórki - wzięłam kilka sadzonek mięty od znajomej z ogródka. Potem miętę wywaliłam, a rośliny doniczkowe potraktowałam żółtymi tabliczkami i podlewaniem specyfikiem na ziemiórki.
Szanka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 14 maja 2019, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki na mięcie

Post »

Na ziemiórki dobry jest substral polysect, ale osobiście nic bym po takim specyfiku nie jadła. Ja swoje wszystkie uprawy tez wyrzuciłam z powodu ziemiórki. W kuchni było czarno od muszek.
kasia812
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 mar 2018, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Robaczki na mięcie

Post »

Ale czy to na pewno ziemiórki? I skąd ten srebrny nalot na liściach?
Kaleson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 maja 2022, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rośliny jadalne - robaki

Post »

Dzień dobry.
Jakiś czas temu kupiłem w supermarkecie bazylię. Chciałem, żeby pożyła trochę dłużej niż zwykle. Dokupiłem worek ziemii, kilka doniczek. Tym sposobem doszedłem do hodowli mięty, rozmarynu, pietruszki, kolendry, koperku. Wszystko to w mieszkaniu.
Od 2-9 maja nie byłem obecny, a rośliny podlewał znajomy. Po powrocie wszystkie sadzonki kolendry (4 doniczki) były w kiepskim stanie. Myślałem, że to kwestia podlewania, ale na roślinach obecne były jakieś robale. Kolendrę wywaliłem. Robaki były obecne także na innych roślinach, które były w lepszym stanie. Od tamtego czasu do dziś rośliny były jedynie podlewane.
Robaków trochę przybyło, szczególnie na koperku (4 sadzonki) i mniej na pietruszce (4 sadzonki). Najmniej dotknięte cały czas pozostają sadzonki bazylii, mięty. Mam też mała palmę z IKEI (nie ruszają jej). Co to może być? Wiem, że powinienem się tym zająć od razu. Jednak z powodów osobistych musiało to poczekać. Mam parę pytań:
1. Co to za robale?
2. Jak się tego pozbyć i zapobiegać na przyszłość?
3. Skąd to się wzięło w moim mieszkaniu?
4. Czy będzie można jeszcze te rzeczy jeść? Myślę głównie o pietruszce, bazylii, mięcie. Kolendra do wywalenia
5. Czy ziemie po zwiędłych roślinach można użyć ponownie?
Załączam zdjęcia robaków. Zaraz doślę aktualne zdjęcia ,,plantacji”.
https://imagizer.imageshack.com/img924/3496/BSRn3O.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/2917/kn3qKJ.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/7647/5OAse9.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/5243/5FsA9M.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/9527/MyscJs.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/1190/rwkCoR.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”