Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Taaa, zwłaszcza te kwasolubne. Ten sąsiad to nie jest jakiś złomiarz ? ;)
Spokojnie się polubią, lepsze są ceramiczne (nieszkliwione) bo są chłodniejsze i trudniej w nich utopić zioła sucholubne.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zioła w domu (doniczka)

Post »

Witam.
Ponieważ, że jestem nowym użytkownikiem prosiłbym o wyrozumiałość położenia tematu (jeśli jest w złym miejscu). Tym bardziej, że na roślinach, drzewach zbytnio się nie znam, dlatego też ten post i moja obecność tutaj. Wątek ten zdecydowałem się również założyć przez wzgląd, że wydaje mi się nie potrzebnym przekopywanie pół forum na moje potrzeby, a które w moich oczach na prawdę jest spore (pomimo, że wydaje się to całkiem posegregowane). Zacznę więc:
Kuchnią interesuję się raczej amatorsko od dłuższego już czasu, lecz dopiero teraz mam kuchnie na wyłączność i mogę zrobić to co chce i kiedy chce, więc czym jest dobre jedzenie bez świeżych, podstawowych ziół. Poniżej przedstawię moje sugestie, wymagania, pomysły - przy najistotniejszych pytaniach będę wstawiał cyfry. Interesuje mnie mały "ogródek" w domu -> większe doniczki (1) (czyli jakie by te zioła miały się dobrze. Na internecie wyczytałem 20cm średnicy, 15-20cm wysokości. Nie jestem ogrodnikiem, ani nie chce tych ziół sprzedawać hurtowo, ale czy to nie jest zbyt duże? Zwłaszcza, że wszystkie te doniczki chciałbym trzymać w koszyczku/skrzynce, którą sam sobie zrobię - tutaj nasuwa się kolejne pytanie - czy zastosować oświetlenie do tych roślin? (2), mam pewien pomysł jak to wszystko ukryć by ładnie całość wyglądała (i nie pytam jakie oświetlenie, jest to oddzielna kwestia na której raczej "coś wiem"). Kolejna rzecz jaka mnie nurtuje to jak sprawa się ma z samymi ziołami - mógłbym je wysadzać od ziarna, lecz jednak preferuję sadzonki - sprawa się komplikuje bo takie będą dostępne pod koniec maja/czerwiec, aczkolwiek można przecież kupić JUŻ w hipermarkecie (tak, wiem jak to jest robione) - i czy tutaj jest tego sens? Przeżyje mi to? Ma sens kupno ziół z hipermarketu? (3) One tam są doświetlane, odżywiane, a potem stres. Jeśli chodzi o samo przeżycie miałem kilka prób tych ziół, lecz wcześniej czy później wychodziła lipa. Powinny mieć lekko wilgotną ziemię, trzeba odpowiednio urywać - tak wiem, choć może nie byłem zbyt "skrupulatny". Cała ta hodowla miałaby się odbywać w domu, więc czy (4) zimowanie jest konieczne? Potrzebuje ich jedynie do kuchni, na razie nie myślę o większych ilościach by suszyć etc... jeśli takowe myśli przyjdą pewnie pomyśle o ogródku, lecz z tym się wiąże większa praca, poświęcenie czy dbałość by to miało sens (no i większa ilość ;:173 ). Jakie zioła na początek (5)? Raczej nie istotnym dla mnie jest "trudność" w utrzymaniu, bo jednak najważniejszym dla mnie jest by to mieć - nie myślę tutaj o całej dostępnej palecie. Powiedzmy 3-6 szt. różnych - przykładowo bazylia, oregano, mięta, tymianek, rozmaryn.

Proszę nie wnikać w to czy rośliny były przelane, źle urywane itp itd - jest to odrębna część, która przyjdzie z doświadczeniem (choć nie sądzę, że nie mam "potencjału" - znam podstawowe zasady jak np. lepiej dać mniej odżywki albo w ogóle).

Ufff... mam nadzieje, że nie zniechęciłem do czytania ;:oj . Zapraszam do odpowiedzi i pomocy. Pozdrawiam.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Zioła muszą mieć ziemię wilgotną, albo nie. Zależy od zioła.
Oregano dobrze rośnie na wilgotnej glinie, mięta wręcz kocha wodę, tymianek może zmarnieć jeśli będzie przelewany i nie będzie miał dobrze zdrenowanej ziemi. Na pewno światło zimą będzie niezbędne, bazylia mu mieć ciepło, a rozmaryn raczej chłodno. Suche powietrze może sprzyjać rozwojowi szkodników, a przecież nie chcesz robić oprysków ziół które codziennie zużywasz do jedzenia.
Od wymagań rośliny zależy jakie odpowiedzi dać na Twoje pytania.
Rośliny z marketu u mnie się słabo sprawdzają, głównie przez stres. Kilka razy kupiłem też bazylię w zimie i okazało się że była przemrożona w transporcie - padła następnego dnia w domu ;(
Z ziołami szkoda się pieścić (zwłaszcza bazylie bym musiał trzymać w doniczce wielkości wanny żeby się regenerowała), masz kuchnie to pewnie masz też jakiś kawałek parapetu. Zrób sobie tak że np bazylię używasz w kuchni, a druga sobie kiełkuje na parapecie. Jak ta z kuchni się zużyje to wymiana.
Wielkość doniczek - do bazylii którą uwielbiam - jak największa, do tymianku wystarczy 10-15cm bo nie używam dużych ilości, rozmaryn to 15cm, mięta rośnie szybko i jeśli ma mokro i składniki pokarmowe to nie musi być w dużej donicy żeby wystarczyło (o ile nie pijasz berber whiskey w dużych ilościach) itp.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Wiem, wiem, ze rozne ziola, roznie sie traktuje - zdazylem wyczytac :). Dziekuje bardzo za pomoc bo wlasnie o taka mi chodzilo. Wiem od czego zaczac i wiem, ze musze oswietlenie do tej mojej skrzyneczki zamontowac. Jakie to juz sobie znajde/ogarne. Dziekuje jeszcze raz :).


Prosimy o poprawną pisownię na forum.
Dziękuję.
bab...
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

atta91,
Zacznij od jutra od rozmarynu w półlitrowym kubku po jogurcie. Mój rośnie bez doświetlania.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Rośnie na tyle by zimą dodawać go do mięsa ? :) Bo u mnie bez doświetlania to zimą raczej wegetuje, ale akurat rozmarynu niewiele używam :>
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

newrom,
Rozmaryn po zakupieniu rozerwałem na kilka sadzonek. Kubkami zastawiłem połowę parapetu w kuchni. Wsadziłem go w kompost domowej produkcji zmieszany z torfem odkwaszonym. Gdy się rozrósł zacząłem rozdawać bo go było za dużo. Od kilku lat mam te dwa kubki. To co wytnę z zimie odrabia na wiosnę i w lecie. Nie doświetlam go bezpośrednio. W zimie ma tyle światła co z silnej żarówki pod sufitem oraz z dużego okna z zachodnią wystawą.
atta91
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 sty 2019, o 06:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Wiem, ze to blad, ale jednak chce miec calosc. Zapal do kuchni mam od lat, wiec i chec posiadania swiezych ziol raczej nie przeminie :). Wiem rowniez, ze to wiaze sie z poznaniem kazdego z nich - nie powinno byc z tym problemu. Mam juz kupione ziarna. Mysle, ze jutro zasieje. Pytanie zatem, sugerujecie by najpierw zasiac w NIEdocelowych pojemnikach czy od razu w doniczkach (tez mam juz kupione)?

PS: Niektore ziola bankowo nie musza byc doswietlane, jednak z pewnoscia im to nie zaszkodzi, a raczej pomoze :).



Prosimy o poprawną pisownię na forum.
Inaczej posty takie jak powyższy będą usuwane.
Dziękuję.
bab...
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Witajcie kochani.
Ja natomiast chcę dopytać o Stevię, czyli czy skrzynka na balkonie to dla niej dobry pomysł czy raczej klasyczny zielnik na rabacie.
Druga kwestia to jej siew,wysiałem praktycznie dwie torebki a super tania nie jest i wzeszło siedem roślinek ;:oj
Czytałem w necie że jeśli na 10 ziaren wzejdzie 5 to jest to bardzo dobry wynik albowiem szybko jej nasiona tracą zdolność
do kiełkowania :!:
Czy się zgodzicie z taką oceną?
Parapet od której strony świata będzie właściwy dla młodych siewek?
jakie ma zapotrzebowanie na wodę?
Czy lubi słońce czy też zacienienie?
Czy jest rośliną szybko rosnącą?
Pewnie ktoś z was ją uprawiał i ma doświadczenie.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mój pierwszy balkon

Post »

Witam wszystkich serdecznie.
Potrzebuję pomocy w założeniu pięknego balkonu...
Tzn., balkon już jest :D ale chcę go zazielenić
Marzą mi się drewniane skrzynki - takie w stylu po jabłkach - skrzynki już mam :D
będą pomalowane na biało. Chciałabym aby w tych skrzynkach były zioła : lubczyk , pietruszka, bazyliaa, oregano itp.
Nie wiem od czego zacząć, nie mam pojęcia o ogrodnictwie...
Mój balkon jest od strony północnej na 2 piętrze (mieszkam na wsi) . Teściowa ma swój ogród ale ja bym chciała mieć też coś swojego - właśnie na balkonie .
W dzień jest zacieniony, słonko wychodzi dopiero popołudniu . No i jest 'wietrzny'
Czy takie roślinki będą w ogóle rosły ???
Pomoże mi ktoś ???:) ;:3 ;:3 ;:3
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Najlepiej kup gotowe sadzonki, są już podrośnięte i zahartowane, co na wietrznym balkonie nie jest bez znaczenia.Możesz je połączyć z jakimiś kwitnącymi, raczej niskimi i rosnącymi zwarcie np, begonia stale kwitnąca, pelargonia rabatowa, żeniszek, aksamitka, lobelia, czy lawenda.Unikaj silnie rosnących pelargonii zwisających, czy surfinii, a także niecierpków, bo szeroko i szybko rosną.Mają też silniejszy system korzeniowy uniemożliwiający rozwój ziół.
agata7852
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 29 mar 2014, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Jak je wsadzić do tych skrzynek ? W doniczki np prostokątne ? A do doniczek jakie podłoże /jaka ziemia ?

Połączyć z innymi roślinami ? Czyli jak ? :D Np. lubczyk do jednej doniczki, i pelargonia rabatowa do drugiej i to do jedenej dużej skrzynki ?
Pytam, bo naprawdę jestem zielona w tym temacie :D
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Najlepiej kup skrzynki plastikowe + podstawki, najtańsze pasujące rozmiarem na długość do tych drewnianych osłonek, jeśli szerokie masz te osłonki drewniane, to dwie, równolegle obok siebie.Musisz to zmierzyć.Do standardowej skrzynki zmieścisz 3 silniej rosnące i ze 4 wolniej rosnące.Przykład: silniej rosnący lubczyk np. z 2 aksamitkami, oregano+ pelargonia+ lobelia i np. melisa.Mięta potrzebuje osobnej donicy, bo łazi rozłogami i potrzebuje sporo wody, a kwitnącym to może szkodzić.Nie wiem jakie zioła i kwiaty konkretnie chcesz sadzić, wtedy mogłabym podać konkretne zestawy.Ziemia uniwersalna, raczej torfowa, bo zioła nie lubią cięższych podłoży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”