Paprocie ogrodowe Cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Nie znam odmiany Athyrium niponicum, czy ktoś wie jak się nazywa (Pictum?)? Powinno być dwa różne odmiany :?

Obrazek

Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Odmian Athyrium niponicum jest wiele i często trudno je odróżnić gdyż wybarwienie liści zależy od stanowiska na jakim rośnie paproć ( ile roślina ma słońca, jaka glebę itp). Często te na słonecznym miejscu są jaskrawiej wybarwione niż te rosnące w cieniu.
Pewnie masz 'Pictum' i coś jeszcze. Jak liście się w pełni rozwiną i zrobisz ich zbliżenie to łatwiej będzie rozpoznać.
A przy okazji wróciłem wczoraj z Pragi gdzie byłem na Kvetnowej vystavie Klubu skalničkářů Praha, którego jestem członkiem :wink:
Awatar użytkownika
Jagusia
1000p
1000p
Posty: 3198
Od: 24 lis 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Paprociowa rabata

Post »

Zamierzam w swoim ogrodzie wydzielić małą część i obsadzić ją różnymi odmianami paproci. Jak na razie nie mam konceptu jak miałby wyglądać.
Jeśli macie taki zakątek w swoich ogrodach i możecie mi go pokazać na zdjęciu byłabym bardzo wdzięczna. Zapraszam do wklejania zdjęć.
Nie traktuj życia serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy!
Wątek Jagusi w 2015 r tradycyjnie niezupełnie ogrodowy - zapraszam Wszystkie moje linki
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Zakątek paprociowy

Post »

Ja w zeszłym roku zrobiłam sobie paprociowisko. To zdjęcie z zeszłego roku, po posadzeniu. W tym jeszcze nie zrobiłam, bo część paproci dopiero wychodzi z ziemi.
Obrazek

Zrobione jest w narożniku - z lewej strony skrzynia narzędziowa, z tyłu ogrodzenie od sąsiadki, z przodu chodnik. U sąsiadki 2 m od płotu rośnie wielki stary orzech, więc jak ma liście, to trochę promieni słoneczka zagląda tylko rano. Wybrałam ziemię na ok. 30cm. Kupną ziemię ogrodniczą mieszałam z torfem i ziemią z wierzchu. Zamówiłam roślinki, zrobiłam plan nasadzeń. Część tych paproci lubi kwaśne podłoże, więc musiałam zgrupować je razem i w tej części dodać do ziemi kwaśnego torfu. Wkopałam w ziemię plastikowy krawężnik, żeby kwas nie przenikał do drugiej części. Całość została przykryta grubą brązową agrowłókniną, w nacięcia posadzone roślinki, następnie wszystko przysypane korą, rozłożone kamienie i rosochate korzenie po wykarczowanych różach (zbierałam od sąsiadek, co to chciały je palić).
Oczywiście nie są to tylko paprocie. Są brunnery , pierwiosnki, trawy, liriope, żurawki, hosty, kokorycze, przylaszczka ? rośliny, które lubią cień. Wszystko jest jeszcze młode, czekam na rozrośnięcie się. Zimy nie przeżyła trawka widoczna w lewym górnym narożniku i jakieś małe trawki z przodu, ale paprocie wszystkie :heja
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Zakątek paprociowy

Post »

A to tegoroczna, świeżutka fotka tego samego zakątka.

Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Paproć nie rośnie - dlaczego?

Post »

Mam, a właściwie mogę powiedzieć, że miałem w ogrodzie paproć Athyrium filis-femina.
Przez lata rosła bardzo dobrze w cieniu w dość wilgotnym miejscu i co roku była większa:
http://veschort.abrimaal.pro-e.pl/woods ... femina.htm

Od dwóch lat wygląda tak. Nie robię z nią nic, bo nie chcę jej całkiem zabić,
może wystarczy wkopać głębiej albo brakuje jej jakiegoś komponentu w podłożu?

Obrazek
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć nie rośnie - dlaczego?

Post »

Ja bym nie przesadzał, lecz obsypał korą wkoło. Ziemia przy okazji będzie kwaśniejsza i wilgotniejsza. Podlej jej trochę nawozu do paproci (na początku bez przeginania).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Paproć nie rośnie - dlaczego?

Post »

Ja bym ja czym prędzej przesadziła do bardziej próchnicznej i lżejszej ziemi.Wydaje się, że jest tam zlewna glina i to jest powód zamierania korzeni.Najlepiej byłoby przesadzić ją do doniczki do takiej lekkiej ziemi i dopiero jak się odbuduje to do ziemi.Paprocie lubią gleby wilgotne, ale przepuszczalne.
Awatar użytkownika
Abrimaal
200p
200p
Posty: 276
Od: 16 maja 2008, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Atro City Veschova, Poland
Kontakt:

Re: Paproć nie rośnie - dlaczego?

Post »

Glina niestety w całym ogrodzie. Żadna paproć nie rośnie u mnie tak jak powinna, rosną za wolno albo giną po pewnym czasie.
Będzie okazja do przesadzenia, w tym miejscu jest już gęsto innych roślin.
Jakie dać jej podłoże? Czy torf zmieszany z ziemią "doniczkową" będzie odpowiedni?
Kiedyś kupowałem dla swoich aroidów "podłoże dla paproci, Anthurium, wrzosów i iglaków".
Teraz tego nie widzę, ale wyglądało to właśnie na coś na bazie torfu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Paproć nie rośnie - dlaczego?

Post »

Może być każde podłoże na bazie torfu, są specjalne do paproci, albo nawet taka lekka ziemia do wysiewu i pikowania.Ale jeśli masz glinę na działce, to tylko raczej te popularne jakoś rosną, inne rarytasy niestety nie, giną po sezonie, dwóch.
Awatar użytkownika
IWONA1311
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2577
Od: 28 mar 2011, o 12:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Niemce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Witam mam dwie parocie ogrodowe nn może uda się je komuś rozpoznać
1.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

2.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
michalpuz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 3 cze 2013, o 21:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakątek paprociowy

Post »

u mnie takie coś od strony północno-wschodniej
Obrazek
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zakątek paprociowy

Post »

Jode22.
Bardzo starannie przygotowałaś podłoże pod paprocie. Natomiast myślę, że je zbyt gęsto posadziłaś i chyba też towarzyszące im roślinki. Taki sam błąd sam kiedyś zrobiłem. No i po 3 latach trzeba było coś przesadzać. Zresztą już teraz sama widzisz, że po roku niektóre zachodzą na siebie. Jeżeli znasz nazwę paproci to łatwo znajdziesz, jaka będzie jej wielkość.

Poniżej widać, że zbyt wielka hosta a i paprocie powinny być w większych odstępach a nie osiągnęły jeszcze docelowej wielkości.

Obrazek
Pozdrawiam - Jean
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”