Paprocie ogrodowe Cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

U nas się szybko rozeszły bo do trzech 'Greenleace' dodawali 'Cola original' i makaron 'Nitka luksusowa'.
Warto dodać,ze paprocie pochodziły ze znanej szkólki Zdenka Lipy z Karlovych Varów ;:7
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

A tak całkiem poważnie to w Biedronce niedawno kupiłem niepodpisaną paproć 'pokojową',która najbardziej przypomina mi Polystichum Tsus-simense.Biorąc pod uwagę,że w Holandii traktowana jest jako paproć do mieszkania... to wszystko możliwe.W OBI pokazało się kilka paproci gruntowych z Holandii i też pośród nich prawdopodobnie P.Tsus-simense'. Szkoda tylko,że solidna jak dotąd szkółka 'Westdijk kwekerijen' nie wysiliła się z nazwą odmiany,dołączając jedynie etykietę 'Paproć ogrodowa' ;:29
Ale jak tak dalej 'pójdzie' to zamiast jeździć po szkółkach,centrach ogrodniczych czy targach... 'wyskoczy się' na chwilę do pobliskiego marketu i załaduje koszyk pełen rarytasów :wink:

Obrazek Obrazek
Ta mała na zdjęciu z Biedry,a duża z OBI :wink:
Pozdrawiam-Tomek
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Tomku, nawet nie piszę Ci brawo, bo dla Ciebie to nic trudnego. Ja "toto" przyzwyczaiłem się nazywać Lunathyrium japonicum ale Deparia japonica, to najczęściej używana nazwa. A synonimów jest chyba ze 6. Zazdroszczę Wam tych znalezisk w marketach.

Też czytałem, że P. tsus-simense, może być uprawiana, jako domowa.
Pozdrawiam - Jean
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

A ja w lutym kupiłem w "biedronce" takie 2 odmiany:

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Pierwsza to z pewnością domowa, natomiast co do drugiej, nie jestem pewny.Może ktoś pomoże w rozpoznaniu? Jeżeli dobrze pamiętam, to były ze szkółki Wiśniewski.
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Howlit ,pierwsza paproć to prawdopodobnie odmiana Pteris cretica (Orliczka kreteńska).Co do drugiej to ja bym stawiał na Nephrolepis ...może Whitemanii :? Łatwo możesz to sprawdzić ponieważ Nephrolepisy pomiędzy liśćmi mają długie i cienkie wąsy (rozłogi powietrzne).Niestety obydwie paprocie są raczej do uprawy w mieszkaniu :(
Pozdrawiam -Tomek.
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

To aby Was rozruszać kolejna zagadka, także dla mnie bo nie znam nazwy gatunkowej tej paproci. Najpewniej to jakiś cheilanthes ale jaki?Zdjęcie zrobiłem w ubiegłym tygodniu na greckiej wyspie Rodos.

Obrazek
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

I kolejna zagadka. Dwie paprocie w skalnej szczelinie. Jedna z nich to ta o która pytałem wyżej a druga to ..... No właśnie, co to za paproć?

Obrazek
TomekMr
100p
100p
Posty: 154
Od: 3 lis 2008, o 10:25
Lokalizacja: Kielce

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Wyspa Rodos nie jest chyba naszą mocna stroną,przynajmniej jeżeli chodzi o paprocie.Pewnie obydwie to odmiany Cheilanthes.Prosimy o inny zestaw pytań.Mogą być Wyspy Brytyjskie :wink:
majek68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 sty 2011, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ząbki

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Czas rozwikłać zagadkę LARIXA
dwie fotografie przedstawiają gatunek znany naszym kolekcjonerom i ciągle sprawiającym kłopoty
w uprawie ogrodowej a mianowicie Cheilanthes
1 Cheilanthes acrostica ten bardziej zielony
2 Cheilanthes vellea
Oba gatunki występują w południowej części europy .
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Majku duże brawa ;:138 Odpowiedź na zagadkę była trudna i wymagała dużej wiedzy. ;:138
majek68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 sty 2011, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ząbki

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Czas wiosny to czas zmian i nowych roślin w naszych ogrodach.
W mojej kolekcji pojawiły się nowe gatunki i odmiany które pragnę przedstawić
Na początek te rośliny które zaczęły już rosnąć w cieple ogrzewanych tuneli ( u zaprzyjaźnionego ogrodnika ) Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
1 Polystichum x dycei
2 Atchyrium niponicum Oceans Fury
3 Polystchum retroso-paleaceum
4 Cyrtomium species
5 Dryopteris affinis Crispa Ministar
6 Blechnum spicant Serratum
7 Coniogramme japonica
8 Polystichum xipophyllum
9 Athyrium niponicum Purple Garden
10 Polystichum dyvisilobum nowy selekt jeszcze bez nazwy (bardzo obiecujący )
Następne rośliny pokażę jak tylko będą miały większe rozmiary lub wypuszczą liście .
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Przynajmniej można popatrzeć. Właściwie wszystkie są ciekawe, ale ta druga - przepiękna. Czekam na dalsze, które pewnie też zawrócą w głowie. Dziękuję za pokaz.

Chciałbym zapytać czy Cyrtomium species oznacza nie oznaczony rodzaj Cyrtomium. Bowiem dawniej pisano po nazwie rodzajowej słowo species, (np. Cyrtomium sp.) w wypadku gdy nie była znana nazwa gatunkowa, czyli jakiś gatunek rodzaju np. Cyrtomium.
Pozdrawiam - Jean
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Ostatnio kupiłem Blechnum penna-marina var.Alpina, oraz Cristatum var.Alpina. Porównując je z Blechnum penna-marina i Blechnum penna-marina Cristatum nie widzę żadnej różnicy między nimi. U pana Siwickiego są pokazane osobno.Natomiast w książce Sue Olsen przeczytałem, że Blechnum penna-marina pochodzące z Ameryki Południowej są bardziej okazałe,natomiast te z Nowej Zelandii mniejsze i często oznaczane jako var.Alpina. Co Panowie na to?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”