Paprocie ogrodowe Cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Przesadzanie paproci, a pH gleby

Post »

Myślę,że będą rosły tak samo.Większa rolę gra u paproci wilgoć.Na pewno gorzej będą rosły w pełnym słońcu,chociaż systematycznie podlewane.... :roll:
majek68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 19 sty 2011, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ząbki

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Obiecane nowe fotki paproci które trochę już urosły

Pierwsze dwa przedstawiają Pol.set.dyv.nowy selekt już pokazywany ale trochę urósł i warto pokazać
go w nowym świetle zresztą bardo atrakcyjnym i oryginalnym.
Obrazek Obrazek

Następne zdjęcie to Onychium japonicum nr 5958 to oznaczenie nowej formy jeszcze bez nazwy.
Obrazek
migotka0211
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 10 wrz 2011, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie góry

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Witam
Paprocie nigdy mnie specjalnie nie interesowały, ale oglądając Wasze okazy zaczynam się zastanawiać nad zgłębieniem tego tematu:)
Pozdrawiam i gratuluje tylu ciekawych odmian paproci
howlit
200p
200p
Posty: 203
Od: 14 lis 2009, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wolin

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Pogoda się poprawiła i paprocie ostro ruszyły. I tu mam pytanie: wokół Cystopteris bulbifera pojawiło się kilkanaście maleństw. Wiem, że rozmnaża się ona poprzez rozmnóżki na spodniej stronie pędu, ale to była młoda paproć kupiona wiosną w ubiegłym roku i żadnych rozmnóżek na niej nie widziałem. A to tegoroczne zdjęcia:
Obrazek Obrazek

Cystopteris bulbifera i maleństwa

Obrazek

Adiantum pedatum




Obrazek

Athyrium Dre's Dagger


Obrazek

Athyrium ff.Victoriae

Obrazek

Dryopteris fm.Parsley

Obrazek

Polystichum aculeatum Plicatum

Obrazek

Woodsia pulchella
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

A moja kilkuletnia A. f.f. 'Victoriae' ani drgnęła. ?
Howlit, po prostu bulwek na Cystopteris bulbifera, nie zauważyłeś. Za 2 lata stanie się wręcz chwastem. Wyrasta z każdej dziurki. :wink:
Pozdrawiam - Jean
Awatar użytkownika
waleriana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 maja 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Piękne te wasze paprocie :) . Ja się właśnie zastanawiam nad posadzeniem Zanokcicy murowej (Asplenium ruta-muraria), ale jako żem jest z miasta;) i dopiero niedawno odkryłam jak fajne są prace we własnym ogródku, to muszę zasięgnąć rady bardziej doświadczonych ogrodników;).
Mianowicie: wzdłuż ogrodzenia (przy ulicy) mam posadzone thuje, przed nimi (na małej skarpce) położone niebawem będą płyty ażurowe (takie jak te: http://www.e-ogrody.pl/Ogrody/51,113386 ... 8.html?i=9 ). Nie mam ochoty kosić trawy i chwastów, które tam zapewne wyrosną, dlatego pomyślałam właśnie o rucie muraria.
Warunki wydają się dla niej ok: półcień, "mur", skos... Ale nie mam pojęcia jak ją tam rozmnożyć? Sadzenie "sadzonek" w każdej "dziurce" odpada ze względu na koszty:(. Czy jest szansa że jeśli posadzę kilka, to paproć sama się rozmnoży przez zarodniki lub pędy? Jak myślicie? A może lepiej posadzić tam coś innego?
fogrod
200p
200p
Posty: 257
Od: 16 cze 2011, o 02:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Pytanie. W którymś wątku o paprociach była mowa o gatunku, który ładnie się trzyma do późnego lata stosunkowo dobrze tolerując wiatr, upały itd. Szukam i nie mogę znaleźć o jaką paproć chodziło. Czy ktoś kojarzy???
agatach
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Piterek,
widziałam, że masz u siebie, a także w sklepie internetowym, wietlice kolorowe. Potrzebuję odmiany jak najbardziej wybarwionej na fioletowo. Ze zdjęc strasznie trudno się zorientować czy to będzie raczej Burgundy Lace czy raczej Red Beauty. Czy możesz podpowiedzieć która lepiej kupić? Pozdrawiam

-- 4 maja 2012, o 19:55 --

A może jakas inna odmiana?
kattka24
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 506
Od: 3 maja 2010, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żuławy

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Moja Burgundy Lace nie pokazała się po zimie :(
Pozdrawiam, Kaśka
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

waleriana pisze: A może lepiej posadzić tam coś innego?
Zdecydowanie tak.
Pozdrawiam - Jean
Awatar użytkownika
waleriana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 maja 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Dziękuję za poradę :). Jeśli znajdziesz chwilę, to będę bardzo wdzięczna za rozwinięcie wypowiedzi. Ciekawa jestem dlaczego nie ruta-muraria i ewentualnie jaki gatunek mógłby się sprawdzić w takich warunkach?
Awatar użytkownika
Jean
100p
100p
Posty: 189
Od: 11 maja 2009, o 19:07
Lokalizacja: Małopolska

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Witaj Waleriana.

Częściowo sama sobie już odpowiedziałaś. Trzeba by sporo zapłacić za kupione roślinki. Sama się raczej nie rozmnoży; gdyby dobrze rosła to można by dzielić i rozsadzać, ale to proces długotrwały. Z zarodników sama się tam nie rozmnoży. Poza tym ma specyficzne wymagania w stosunku do podłoża.(zobacz w Google). Jest to maleńka paproć, chwasty będą rosły szybciej niż ta naskalna paproć.

Jeżeli chcesz posadzić jakieś paprocie, to może Adiantum venustum, która dość szybko zadarnia podłoże. Ale nie znając powierzchni trudno podać ile by trzeba posadzić. (zdjęcie mojej A. venustum)

Obrazek

Z innych roślin, nie paproci jest sporo roślin cieniolubnych, zadarniających. A wybiera się w/g własnych upodobań.
Pozdrawiam - Jean
Awatar użytkownika
waleriana
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 2 maja 2012, o 14:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paprocie ogrodowe -kto jakie ma? cz. 2

Post »

Dziękuję:). W takim razie pogooglam ;) jeszcze i poszukam czegoś co by się tam dobrze czuło.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”