Jiaogulan (Gynostemma) - doświadczenia,opinie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gynostemma

Post »

dziś pisali o tej roślince w gazecie Metro, że to jest w Chinach bardzo popularna roślinka i jest nazywana "zioło życia". Czytałam, że suszy się listki tej rośliny i pije jak herbatę :)
Pozdrawiam,
Kasia
washi
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gynostemma

Post »

Dziś w Biedronce w mojej miejscowości były gymnostemmy po siedem złotych bez grosza. Sadzonki niewielkie ale zdrowe i ładne. Wybrałam doniczkę w której było kilka ukorzenionych pędów. Na kartonie jest informacja o wymaganiach i parę słów o zastosowaniu. Skubnęłam listek żeby spróbować jak smakuje i smak kojarzy mi się z owocami białej morwy. Cieszę się że się skusiłam na zakup.
Maria
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gynostemma

Post »

Maria ja dziś po przeczytaniu Twojej wiadomości poszłam do biedronki u mnie w Ząbkcha i kupiłam za 6,99 zł sadzonkę, spróbowałam listka ale jest taki gorzki, że aż wykręca
Pozdrawiam,
Kasia
washi
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gynostemma

Post »

Kasiu, mam nadzieję, że nie kupiłaś gymnostemmy tylko i wyłącznie dla smaku, bo będę miała wyrzut sumienia, że niechcący wprowadziłam Cię na minę. Może mało precyzyjnie się wyraziłam. Mnie smak tylko kojarzy się z morwą, to było pierwsze co mi przyszło na myśl gdy spróbowałam listek, jednak gymnostemma nie smakuje tak samo jak morwa. Przed chwilą przeżułam większą partię surowca, całe pięć listków, i naprawdę pierwsze wrażenie jest dla mnie delikatnie "morwowe" ale faktycznie, im dłużej się gryzie, tym bardziej gorzki robi się smak, a po przełknięciu pozostaje w ustach trawiasto słodkawy posmak. To oczywiście moje odczucia, a jak pokazuje doświadczenie każdy trochę inaczej odbiera bodźce smakowe. Przepraszam jeśli poczułaś się wprowadzona w błąd, powinnam ostrożniej formułować swoje wrażenia zmysłowe :oops: . Mimo wszystko to ładna roślina, więc jeśli nie sprawdzi się u Ciebie kulinarnie, to może polubisz ją za wygląd? Przepraszam Cię. Bardzo jesteś zła na mnie?
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gynostemma

Post »

Maria :wit ja od kilku dni czytałam o właściwościach tej roślinki i szukałam wszędzie ale nie było i jak przeczytałam Twoją wiadomość, że jest w Biedronce to pobiegłam. Muszę dokładniej precyzować swoje przemyślenia :D O smaku to tak napisałam, bo wszyscy pisali, że taki straszny, więc już w sklepie zjadłam połowę listka :oops:

Jestem Ci bardzo wdzięczna, ponieważ gdyby nie Ty to bym dalej szukała ;:168
Pozdrawiam,
Kasia
washi
200p
200p
Posty: 207
Od: 5 lut 2012, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Gynostemma

Post »

No to kamień z serca! :D Ja szukałam w Biedronce jakiegokolwiek pnącza i najpierw gmerałam w powojnikach gdy mi się napatoczyła gynostemma. Przeczytałam że jest pnąca, do tego jadalna i lecznicza, listek "zatrącał" mi morwą, więc kupiłam i dopiero w domu zaczęłam szukać informacji o niej tu, na forum. Myślałam że Ty też tak trochę z przypadku zainteresowałaś się gynostemmą, z tym że dla walorów smakowych i spodziewając się intrygującego smaku kupiłaś sobie gorzkie okropieństwo.
A to moja gynostemma, nieco objedzona wczoraj na potrzeby testu organoleptycznego.

Obrazek
sigm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 cze 2014, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gynostemma

Post »

Witam,
hoduję gynostemkę od kilku lat, jedną kępę w dużej donicy, na zimę zakopuję w ogrodzie dość głęboko, zadołowana zimuje w idealnym stanie, drugą kępę posadziłem w gruncie w zeszłym roku, trochę głęboko, tuż przed przymrozkami kopczykowałem, znaczy, pędy leżące na ziemi zasypałem na jakieś 15 cm, przezimowała, teraz szaleje, nawet te zasypane pędy w wielu miejscach powychodziły.
Ta donica stała w jednym miejscu dłuższy czas na rabacie, no to się wkorzeniła w grunt i następnego roku powychodziły młode rośliny, ale później przemarzły.
Wydaje się też, że gdyby nie wrażliwość na temperatury poniżej zera, bo zaraz ginie, mielibyśmy do czynienia z niezwykle ekspansywnym chwastem....
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gynostemma

Post »

Bardzo możliwe, bo ta moja była mała i słaba jak ją kupiłam a teraz zrobił się taki busz z niej, który z dnia na dzień jest większy a te pędy to błyskawicznie się pojawiają :shock:
była przesadzana do większej doniczki 13 maja ( w dniu zakupu) a już znowu muszę przesadzać :D
Pozdrawiam,
Kasia
guru302
500p
500p
Posty: 583
Od: 14 lip 2012, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Biskupca woj. Warmińsko - Mazurskie

Re: Gynostemma

Post »

To prawda :) że szybko sie ukorzenia i równie szybko rośnie . Natomiast nie wiem jak sie ją zimuje ? W jakich warunkach ?
pozdrawiam serdecznie Gabrysia
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Gynostemma

Post »

Również kupiłam tą roślinę w Biedronce. Posadziłam w ogrodzie. Ostatnio zadzwoniała do mnie teściowa, że był cały program o tym pnączu typu Uwaga czy Interwencja, gdzie wypowiadali się lekarze i farmaceuci i informowali aby absolutnie nie jeść i nie pić naparu z tych liści. Czy ktoś coś wie na ten temat? A może ktoś oglądał program?
Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
bianka1977
100p
100p
Posty: 133
Od: 25 sie 2011, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kiełczów/k. Wrocławia

Re: Gynostemma

Post »

Pozdrawiam. Bianka
jak powstaje ogród pod starym modrzewiem
Każdy kto kocha rośliny musi byc dobrym człowiekiem...
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Gynostemma

Post »

Ja programu nie ogladałam ale tak z miesiąc temu w gazecie METRO (warszawska bezpłatna gazeta) na pierwszej stronie pisali o tym, że w Polsce ta roślina nie została przebadana i sprzedawcy, którzy reklamują to jako super "lekarstwo na wszystko" popełniają przestępstwo.
Zastanawiałam się, dlaczego wokół akurat tej rośliny zrobili takie wielkie "halo" :?:
Pozdrawiam,
Kasia
bebeluch
1000p
1000p
Posty: 3525
Od: 26 gru 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Gynostemma

Post »

Drodzy moi mam ta roślinę od 2 lat , trochę podjadałam , trochę piła
Napiszę tak , na nić z moich bolączek nie pomogła ;:224
Jakieś działanie ma bo zmniejsza krzepliwość kwit , to wiem na pewno , jako osoba
chorująca na hemofilie , ciągle kontroluje poziom płytek krwi
I na swoim przykładzie wiem ,że to cudo obniża poziom płytek akurat w moim przypadku to nie jest wskazane .
Powiem tak leczenie ziołami to długotrwały proces ale zaszkodzić mogą szybko .
Trzeba mieć ogromną wiedzę aby bawić się w zioło lecznictwo .
Zioła tak jak leki mają dobry wpływ i zły ;:224
Mędrzec potrafi uczyć się nawet od Głupca. Głupiec nie uczy się nigdy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”