Rośliny odstraszające ślimaki?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Rośliny odstraszające ślimaki?

Post »

Witam
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z mydlnicą lekarską, odstraszającą ślimaki? Czy faktycznie odstrasza?
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

Nie odstrasza.
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

No to ładnie :evil:
Już zaczęłam szukać sadzonek ;:14
Wyczytałam w poważnym artykule, cyt. "Ślimaki tracą zainteresowanie całą rabatą, jeśli wyczuwają, iż rośnie na niej mydlnica lekarska, macierzanka, majeranek, bylica, orlica, rumianek, ciemierniki,cząber, czosnek, cebula, szałwia, hyzop, krokosmia, nachyłek, krwawnik, przywrotnik." :;230
Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

czosnek, cebulę, hyzop, krwawnik i przywrotnik mam na swojej rabacie, a ślimaki nie odpuszczają :) podobno też lawenda odstrasza, ale u mojej mamy to na lawendzie siedziały ślimaki, a macierzankę całą jej zjadły...
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

Właśnie. U mnie wtrząchnęły bez obrzydzenia bazylię, mimo że obok niej rósł i hyzop i cząber. Już drugiego dnia jej nie było. I tak ze dwa razy. Teraz bazylię tylko w doniczkach trzymam :wink:
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
Helios
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3724
Od: 15 cze 2010, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wyszków

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

Witajcie!
Sądziłam, że po Waszych odpowiedziach rzucę się do kupowania mydlnicy i jej podobnych, a tu pełna rozrywka :;230 :;230 :;230
pozdrawiam Helena
Gdzie kwitnie kwiat - musi być wiosna, a gdzie jest wiosna - wszystko wkrótce zakwitnie (Friedrich Rückert)
Ogród Heleny Ogród Heleny cz.2
Ogród Heleny cz.3
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

Mydlnicę warto mieć choćby ze względu na kolor kwiatów.Jest po prostu śliczna,a jeszcze jak się ładnie rozrośnie to po prosto cudny różowy dywan.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: mydlnica lekarska na ślimaki

Post »

Mydlnica rzeczywiście cudnie się rozrasta - wszędzie jej pełno.
Mam większość wymienionych wyżej roślin odstraszających ślimaki i gdyby to była prawda, to na mojej działce nie powinno być ani jednej paskudy. A są w obfitości, ostatnio nawet zaczęły pojawiać się winniczki.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Mydlnica lekarska czy odstrasza ślimaki?

Post »

"W Polsce jest pospolita na niżu, jest też uprawiana" To z Wikipedii, czyli nie powinno być różnicy między tą wykopaną z łąki, a wyhodowaną z nasionek, zakupionych w sklepie. Mogę się mylić.
Waleria
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Mydlnica lekarska czy odstrasza ślimaki?

Post »

Według mnie samym wyglądem się różnią. Mam ozdobne-niższe, intensywniejszy róż, ślicznie pachnące, kwiaty pełnę, jasne łodygi i liście.
Ta którą ma zasadzoną na warzywniaku, wziętą "z pola", jest wyzsza, bardziej wzniosła ogólnie, ma ciemnozielone łodygi i liście, jasne, bladoróżowe pojedyńcze kwiaty i słabiej pachnie. Szkoda że nie mam zdjęć a teraz wszystko pod śniegiem.
Ale obie to na pewno mydlnice, tylko dokładniej jak się nazywają nie wiem :oops:
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Mydlnica lekarska czy odstrasza ślimaki?

Post »

Dziko rośnie mydlnica lekarska (Saponaria officinalis L.), a uprawiane są jej kultywary, właśnie o pełnych kwiatach - są po prostu bardziej dekoracyjne, o zabarwieniu od białego, przez jasnoróżowy, do ciemnoróżowego. Mydlnica o takich pełnych kwiatach rośnie też dziko -jako uciekinier, mam ją po sąsiedzku na ugorach, ale widzę co roku, że jest silnie atakowana przez różne larwy owadów, z tego względu nie chciałam jej wprowadzać do ogrodu. Zapach ma jednak piękny muszę przyznać.
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Mydlnica lekarska czy odstrasza ślimaki?

Post »

Właśnie, więc może różnią się "czymś" oprócz wyglądu? Może ta dzika ma w sobie substancję która odstrasza ślimaki, którą zatraciły te ulepszone, bardziej ozdobne?

A co do wcześniejszego pytania o pranie w jej korzeniach: sama nie prałam ale znajoma chwaliła. Oczywiście nie odplamia cudownie ani nic z tych rzeczy, ale ktoś kto ma na uwadze ekologię mógłby przynajmniej spróbować. Korzenie muszą być oczyszczone i wysuszone.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: Mydlnica lekarska czy odstrasza ślimaki?

Post »

Z całym szacunkiem, ale ja nie znam rośliny, która odstraszałaby ślimaki. Rośliny generalnie dzielą się na takie, które ślimaki wciągają za jednym podejściem, takie, które zjadają nieco wolniej, jak im już czegoś lepszego zabraknie, i takie, których ślimaki nie tykają, ale żeby cokolwiek odstraszało ? niestety, nic z tego. Jak ich nie ma w jednym miejscu, to znaczy, że gdzie indziej jest coś smaczniejszego ;:223
pozdrawiam
Aneta
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”