Astry bylinowe,marcinki - FOTO i identyfikacja

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Tak właśnie jest jak piszesz , jakie mają piękne kwiaty astry w tym czasie gdzie wszystko już przekwitło , no chryzantemy jeszcze kwitnął wieloletnie :D
Bożena
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Powiedzcie mi, czy te późnojesienne astry zakwitną, gdy będą rosły w cieniu?, tzn. wiosną i latem jest tam pełne słońce, ale niestety koniec września/początek października jest już tam cień (słońce jest niżej i niestety zasłaniają mi ogródek wysokie drzewa od sąsiada).
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

One mają chyba w naturze bez względu na warunki - zakwitnąć :D
Moje rosną w cieniu pod choinką i kwitną corocznie acz ciągnie ich na otwartą słoneczną przestrzeń :D
Mam też takie wysokie dzikie białe i blado liliowe które przerastają z ugoru i wyzbyć się ich nie idzie :roll:
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Ninia dadzą radę to są byliny wieloletnie , nie łatwo je uśmiercić
Bożena
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Agneska pisze:
Ninia pisze:Czy aster gawędka to to samo co "marcinki"? Pytam, bo kupiłam nasionka gawędki i pisze na opakowaniu, że to bylina. Bardzo podobają mi się Wasze "marcinki" i też takie bym chciała mieć (szczególnie te intensywnie różowe).
Ninia, potocznie marcinkami nazywa się kilka gatunków astrów bylinowych kwitnących jesienią. Aster gawędka (amellus), nasz rodzimy, jest jednym z nich. Ale są jeszcze astry krzaczaste (dumosus) i wyższe nowobelgijskie i nowoangielskie.
Pozwolę sobie jeszcze tylko dodać że w porównaniu z typowymi marcinkami (nowobelgijski i nowoangielski) gawędka lepiej się sprawdza na suchszych stanowiskach i wapiennej ziemi (w takich warunkach rośnie w naturze). Sprawdzę w nadchodzącym sezonie czy to prawda - z nasion wschodził dość słabo.

Pytanie z ciekawości do Pawła pitertoma - czy próbowałeś krzyżować astra ożotę z innymi gatunkami? Jeśli tak to czy wyszło z tego coś ciekawego? :)
Kuba
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1855
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

To nawet dobrze, bo akurat suche stanowisko posiadam, oby tylko nasiona mi wykiełkowały. Dzięki za radę.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

kubus2015 pisze: Pytanie z ciekawości do Pawła pitertoma - czy próbowałeś krzyżować astra ożotę z innymi gatunkami? Jeśli tak to czy wyszło z tego coś ciekawego? :)
Astra ożotę (Aster linosyris) mam od wiosny ubiegłego sezonu i doświadczenia z nim są jeszcze małe. Wprawdzie zabrałem nasiona i wysieję wiosną - zobaczę co z nich wyrośnie...aczkolwiek wydaje mi się, że on nie da się skrzyżować z Astrami nowobelgijskimi i krzaczastymi. Aster nowoangielski np.krzyżuje się tylko z nowoangielskimi.
Jest jeszcze Aster żółty 'Golden Sunschine' (Heteroteca villosa) też trochę inny gatunkowo i on mnie najbardziej intryguje i zachęca do skrzyżowania...tylko próby a raczej chęci... nie powiodły się...wymarzł pierwszej zimy po posadzeniu...ale spróbuję go nabyć ponownie wiosną
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2283
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Pozwolę się wtrącić w temacie krzyżowania. Aster ożota przez wielu systematyków zaliczany jest do innego gatunku - ożota zwyczajna więc krzyżowanie może być problematyczne albo niemożliwe. Podobnie heteroteca villosa; nie jest gatunkiem astra, tylko blisko spokrewnioną rośliną z rodziny astrowatych więc też w sposób naturalny te rośliny nie będą się krzyżowały.
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Witaj Florianie!
Zdaje sobie sprawę,że oba pseudo Astry : Linosyris i Heteroteca villosa to odmienne gatunki i krzyżowanie ich z Astrami dumosus i novi-belgii może być niemożliwe...ale najlepszym źródłem wiedzy jest własne doświadczenie :wink:
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Co tu tak cicho? Mamy pełnię kwitnienia Marcinków?

Dwie moje nowe odmiany :

ALASKA - ma kwiaty białe większe niż znane nam odmiany 3,5-4 cm półpełne dorasta do 60cm

Obrazek

Obrazek

POSEJDON - kolejna odmiana o gigantycznych pełnych kwiatach 5cm kwiaty fioletowo niebieskie z różowym środkiem dorasta do 80cm

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2547
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Alaska śliczna a Posejdon - prawdziwe cudo ;:215
Moje astry wszystkie bezimienne, ale i tak je lubię :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Piękne macie ;:138
U mnie 4 kolory z czego zdjęcia dwóch
Obrazek

Obrazek

Brak wysokiego różowego i niebieskiego .
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1011
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Astry bylinowe-zwane marcinkami

Post »

Mam pytanie dotyczące marcinków. Kiedy lepiej sadzić sadzonki, jesienią czy wiosną?.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”