Szałwia (Salvia)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja wczoraj wykopałam starszą kępę, bo już w zeszłym roku słabo mi rosła i znalazłam same grube jak patyk korzenie :roll: Część znowu wkopałam.Co się mogło stać z drobnymi korzeniami, czy tamto się ukorzeni na nowo :?: Może trzeba częściej dzielić?
gloriadei
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5636
Od: 25 sty 2009, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Szałwia omszona

Post »

Starszych kęp lepiej nie dzielić bo mają długi, palowy korzeń. Młode sadzonki lepiej się przyjmują.
Brak drobnych korzonków może świadczyć o przemarznięciu. Z karpy powinny już wychodzić liście. Jeśli rosną to wszystko dobrze :)
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Sprawdź jak nisko wychodzą młode listki. Trzeba ją trochę przyciąć, ale musisz to zrobić nad wybijającymi młodymi liśćmi.
Witam :-)
No właśnie- z tymi szałwiami mam kłopot :po zimie wyglądają jak martwe . W tamtym roku mocno przycięłam i strasznie długo odrastały , w tym roku nie wiem co zrobić - piszesz Aniu ,żeby nie ciąć poniżej nowych listków,ale w takim razie jeszcze trzeba czekać -bo nowych nie ma...? Rozumiem ,że nie powinno sie ciąć tych grubych zdrewniałych łodyg?
Pozdrawiam :-)
Awatar użytkownika
wena
100p
100p
Posty: 101
Od: 20 kwie 2008, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe krańce Pomorza :)

Post »

Dzięki za rady. Jednak wykopałam, bo nijak nie mogłam znaleźć sadzonek z korzonkami . Bałam się, że poodrywam jej młode przyrosty u samej podstawy.Porozdzielałam więc całość na mniejsze sadzonki. Widzę, że niektóre mocno sie trzymają, ale kilka męczy się okrutnie. Podlewam z nadzieją, że sie wzmocnią. A może trzeba było je najpierw wsadzić do doniczek, żeby korzonki się rozbudowały...?
Moje szałwie niestety nie rozsiewają się, rozrastają się chyba od korzenia w coraz większą kępę. Mam takie trzy, no teraz dwie :wink: + sporo maleńkich sadzoneczek.
Ewuniu, nie widziałam w sklepach nasionek szałwii omszonej , no ale też nie za bardzo ich szukałam :wink: ... szperałam w jednorocznych :lol: . Wobec tego, muszę poszukać, bo to piękna, zdrowa roślinka do kompozycji i po przycięciu ponownie zakwita. Uwielbiam ją ;:6 . Ale jeśli znajdę nasiona i wysieję, to chyba w tym roku jeszcze nie zakwitną, prawda?
pozdrawiam cieplutko:)
Bogusia
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Jeśli zostawisz same zdrewniałe łodygi może wypuścić niewiele liści. Jeśli nie wiesz jak ciąć to zetnij o połowę. Moje też teraz wyglądają paskudnie, ale już widzę maleńkie pączki na lodygach :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Post »

Raczej nie zakwitną :wink:
Byliny zazwyczaj po roku.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
Wojtek76
100p
100p
Posty: 119
Od: 12 kwie 2008, o 15:33
Lokalizacja: północna Małopolska

Post »

A te moje szałwie pięknie się w zeszłym roku rozrosły po przycięciu.
W tym roku rozdzieliłem je hirurgicznie za pomocą łopaty i jedną przesadziłem w inne miejsce.
Obserwują je i zauważam juz młode zielone listki.
Jeżeli rozrosną sie i zazielenia tak jak na zdjęciu, to będą piekne.
to ja, Wojtek :)
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Witaj weno!
Ja w ubiegłym roku swoje szałwie omszone rozmnażałam w ten sposób,że odłamywałam z większej ,rozrośniętej kępy łodyżkę tuż przy ziemi i po prostu wsadzałam ją w ogródku tam,gdzie mi pasowało ,potem podlewałam i na jesieni miałam już dużo rozrośniętych kęp
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Tak wyglądają kikutki po obciętej szałwi, ale widać mnóstwo małych listków :D
Obrazek
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

U mnie od 5 lat rośnie zielono filotetowa rozrosła się już w dużą kępe ale w tym roku cała pzremarzła nie wiem czemu. W ciągu ostatnich 5 lat bywały ostrzejsze zimy niż tegoroczna i nie przemarzała. Zauważyłem że u podstawy wypuszcza nowe listki. Wyciąc całkowicie wszystkie zmarzniete pędy czy może lepiej przyciąc je do ok 10cm bo może do takiej wysokości nie przemarzły ?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Lepiej ją przyciąć. Jeśli widzisz jakiekolwiek zielone listki u podstawy krzewu - to żyje :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Sylwek-zx
1000p
1000p
Posty: 1810
Od: 8 lut 2009, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Też jestem zwolennikiem przycinania

Post »

Można. Wtedy łatwiej zapanować nad rośliną, mam kilka krzaków już od wielu lat ale każdego roku z wiosną czyszczenie i lekkie cięcie, ale w tym roku np jedna obmarzła i musiałem ciąć przy ziemi, słabszy kwiat ale ładnie odbiła:) Pachnąca kulka:)
Awatar użytkownika
papaE
50p
50p
Posty: 57
Od: 21 lut 2012, o 16:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: Szałwia - przycinanie

Post »

Szałwia omszona właśnie przekwita - ścinamy same uschnięte kwiatostany czy tak po całości o 1/3 czy 1/2 ? :wink:
Czy jak zostawić kilka uschniętych to się rozsieją?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”