Rozmaryn - choroby,szkodniki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Ipako a pomógł ten preparat ze zdjęć czy coś innego zastosowałaś na te robaki?
Pozdrawiam,
Kasia
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Pryskałam i chyba działał, ale okazało się że jest to większy problem niż myślałam. W większej ilości doniczek z ziołami oraz z kwiatkami znalazłam wciornastki i już miałam dosyć, zabrakło mi cierpliwości, płakać mi się chciało. Skończyło się że pod wpływem emocji wszystkie zioła z tego okresu oraz część kwiatów wyrzuciłam. W późniejszym okresie w doniczkach kwiatów anturium i frizea znalazłam znowu te paskudztwa. Kwiaty wyniosłam na poddasze, popsikałam mocniejszym preparatem, który do ziół jednak dobry raczej nie będzie i pomogło.
Podobno wyciąg z wrotycza jest dobry, ale nie próbowałam. Na razie odizolowuje zioła od innych domowych roślin, nie chce ryzykować szczególnie, że mąż kupił nową gwiazdę betlejemską w tesco i niedawno znowu zauważyłam wciornaski! Obecnie kwiatek opryskany chemią siedzi na poddaszu.
agnieszka120384
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 kwie 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmaryn - bialy meszek i usychajace koncowki

Post »

Obrazek

Witam!
Jestem bardzo niedoświadczonym 'ogrodnikiem' i bardzo uprzejmie proszę o pomoc :)
Niedawno kupiłam rozmaryn w doniczce, trzymałam go na parapecie w kuchni. Na początku wszystko było dobrze, jednak po pewnym czasie końcówki gałązek zaczęły usychać a na roślince pojawił się dziwny biały meszek. Bardzo proszę o rade, co to jest, jak z tym walczyć?
Z góry dziękuje za pomoc! :)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rozmaryn - bialy meszek i usychajace koncowki

Post »

Wygląda na mączniaka prawdziwego. Porażone pędy usunąć.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmaryn - bialy meszek i usychajace koncowki

Post »

Można przyciąć nieco całą roślinę, obciąć wybiegnięte, poprawić pokrój i opryskać czymś p.grzybowym.
bimbola
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 sie 2016, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

rozmaryn choroba

Post »

Witam, rozmaryn który do tej pory super rósł zaczął przysychać i pojawiły się plamy jak na zdjęciu. Co to moze byc?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Moj 3latek niedawno calkowicie usechł :( cały czas był w doniczce, a tego roku dałam do gruntu, pięknie ruszył i rósł, a tu taka szkoda. Mam tegoroczne maluchy, to je wykopie i spróbuję przezimować
Medea85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 paź 2018, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Chory rozmaryn

Post »

Witam,

Tego lata przywiozłam sobie z Włoch dwa nowe młode krzaki rozrmarynu. Ładnie rosły, a tu patrzę parę dni temu na jednym pokazały się żółte plamki (głównie na młodych pędach i starszych liściach). Jestem załamana, bo (mimo zastosowania kwarantanny 3 tyg.) pojedyncze, póki co, plamki pojawiły się także na moim najstarszym 20-letnim krzaku. Czy ktoś może mnie oświecić, co to za choroba? Czy jest śmiertelna dla rośliny? Czym to zwalczyć? Koszty nie grają roli byle tylko uratować ukochane kwiatuchy. Mam parę innych krzaków rozmarynu w uprawie doniczkowej, o które drżę, w tym o w/w starucha. Chory już został odizolowany.

Help! :cry: :cry: :cry:
Medea
Obrazek
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Witam
Ja również podpinam się pod powyższe pytania. Również posiadam rozmaryn. Kupiłam go niedawno. Posiada właśnie takie plamy jak powyżej. Stał do tej pory na dworze (zimno) i miał trochę za wilgotno w doniczce. Czy to może mieć wpływ na takie zmiany na liściach? Co robić? Pozdrawiam
Medea85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 paź 2018, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Witam,
Poczytałam sobie i wydaje mi się, że to wciornastki. Dwa dorosłe osobniki udało mi się zobaczyć pod spodem liści. Liście uszkodzone obcięłam i dziś będę opryskiwać Agricolle. Inwazja nie jest duża ale podobno wciornastki potrafią przenosić choroby wirusowe, które są nieuleczalne, więc nie ma żartów. Za duża wilgotność na pewno ma wpływ na większą podatność na choroby rozmarynu. To jest roślina dobrze znosząca suszę (z wyjątkiem osobników bardzo młodych), przystosowana do niej, w tym właśnie celu wytwarzająca rozbudowany, wiązkowy system korzeniowy. Należy ją oszczędnie podlewać i obserwować. Każda jest trochę inna, i jedne wolą być podlewane nieco częściej a mniejszymi ilościami, ale mam też osobnika (przywiezionego z Węgier), który tego nie toleruje i woli suszę i co jakiś czas porządne podlanie. Ważna jest odpowiednio przygotowana gleba, która nie będzie ciężka. Inaczej gnicie korzeni i choroby rozmarynu mamy jak w banku. Ja stosuje podłoże do sukulentów zmieszane z piaskiem, żwirem, wapiennymi kamykami (przywiezionymi z Włoch) i keramzytem. + zmielone skorupki jajek. Oczywiście mam też solidny drenaż z dużych kamieni. pH musi być neutralne do lekko zasadowego (ja mam w większości doniczek pH 7,5). Dzięki temu mi nigdy nie chorowały. Rosły pięknie i kwitły mimo nieidealnej wystawy. Musiałam sobie niestety sama przywieźć zakażonego kwiatka i teraz mam ;:174

Dam znać jak postępy z leczenia. Nie chciałam od razu z twardą chemią wchodzić. Mam nadzieję, że nie będzie to konieczne.
Pozdrawiam.
emiemi8
50p
50p
Posty: 57
Od: 3 sie 2018, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Medea85, jeśli mogę spytać, czy Twój rozmaryn starsze (uschnięte) zarażone liście ma w kolorze fioletowym? Pytam z ciekawości bo dzisiaj podczas przesadzania mojego kilka mi takich już uschniętych odpadło. Czy na wciorniastki może pomóc naturalny oprysk czy tylko chemia?
Medea85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 paź 2018, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

emiemi8, nie doprowadziłam jeszcze do stanu, żeby mi te liści zarażone obeschły na łodydze. Od razu każdy tego typu liść, choćby z trzema kropkami, został oberwany wraz z pędem. Na wszelki wielki, nie chciałam ryzykować. Nie podejrzewałam jeszcze wtedy przyczyny, czy to wirus czy inne paskudztwo. Nie wiem, jakiego są koloru po uschnięciu i mam nadzieję, że nie będę miała okazji sprawdzać. ;:224
Agricolle przyszedł, opryskałam pod wieczór najbardziej zarażonego, młodego rozmaryna. Jak tylko zaczęłam pryskać, to zobaczyłam skaczące małe owady w ilości nastu ;:202 , które uciekały przed polaniem wprost na mnie. Mam w planach opryskać wszystkie swoje rośliny, żeby nigdzie mi ten syf nie przeżył. Ten preparat jest 'naturalny', ma działanie kontaktowe, wciornastki (ale i mszyce, przędziorki) się duszą. Nie chciałam ryzykować z polaniem wszystkich od razu, bo wiadomo, że na czymś najlepiej przetestować działanie, nawet preparatu reklamującego się jako naturalny. Testuję więc na najbardziej zajętym. W składzie tego preparatu jest wodny roztwór polisacharydów ale na rynku widziałam inne, powiedzmy naturalne preparaty - z wyciągiem z lnianki (np. EMULPAR 940 EC) czy wodny roztwór wyciągu czosnku i octu (np. BIOCHRON). Zamierzam je też kupić, żeby je mieć w zapasie.
A z chemią chciałam poczekać do wyczerpania innych, bezpieczniejszych dla kwiatka (i dla mnie) metod. Z wciornastkami mam do czynienia pierwszy raz, więc nie wiem, czy i jak to zadziała. Pogoda jest piękna, jest sucho, idealnie do przeprowadzania oprysków.
Medea85
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 10 paź 2018, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

2 dni od oprysku nie widzę żadnych nowych, chorych liści. Nic mi też nie lata ani nie skacze po kwiatkach, jak nimi poruszam.
Póki co Agricolle chyba działa! :) Za parę dni znowu wszystko opryskam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”