Rozmaryn - choroby,szkodniki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Wawroso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2011, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Witajcie,

Jakiś czas temu kupiłem w doniczce rozmaryn i przesadziłem razem z oregano do większej podłużnej doniczki. Zarówno pod oregano i pod rozmaryn dodałem łyżkę stołową biohumusa SM. Roślinki rosną sobie ładnie, ale na listkach rozmarynu pojawiły się jasno zielone plamki. Najpierw było ich mało. Stopniowo od pojedynczych listków (na samej górze krzaczka) aż do praktycznie wszystkich listków.

Z oregano wszystko jest w porządku. Nie ma żadnych przebarwień, ani plamek. Zmiany są widoczne tylko na listkach rozmarynu. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tego zjawiska. Zakładam że nie jest to prawidłowa zmiana zabarwienia listków.

Pozdrawiam
dawidbanan
---
Posty: 7593
Od: 29 cze 2009, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Przędziorek, wciornastek?
Wawroso
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 maja 2011, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Dodam, że właśnie wyszedłem na balkon i zobaczyłem że na oregano, które jest w tej samej doniczce też pojawiają się podobne plamki. Co prawda z dużym opóźnieniem, w stosunku do plamek na listkach rozmarynu, ale jednak. Na razie zjawisko to na listkach oregano jest bardzo ograniczone.

Jeszcze jedna informacja, która może mieć znaczenie. Otóż obok doniczki z rozmarynem i oregano stoi osobna doniczka również z oregano. Tak w odległości ok 15cm. I tutaj nie widzę żadnych niepokojących zmian. Przynajmniej na obecną chwilę.

A oto zdjęcia dotyczące zmian na listkach oregano: http://img846.imageshack.us/g/oregano1.jpg/
Bidi
50p
50p
Posty: 51
Od: 27 maja 2011, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląska/Francja

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Mam zamiar takze posadzić rozmaryn i oregano w jednej doniczce. Myślicie,że nic nie stoi na przeszkodzie?
leoncjo1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 mar 2010, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Nie, nic nie stoi na przeszkodzie ;)
Tylko rozmaryn potrafi tworzyć dość spore krzaczki w przyszłości także potrzebuje nieco większej doniczki w późniejszym terminie ;)
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Rozmaryn - biały nalot

Post »

Jakiś czas temu kupiłam w markecie budowlanym (wiem - mój błąd) krzaczek rozmarynu. Jak przyniosłam go do domu to po 2 dniach okazało się, że ma przędziorki i jeszcze jakieś robaki w ziemi. Przesadziłam go od razu do nowej ziemi i zaczęłam pryskać wywarem z czosnku, dodatkowo na ziemię sypałam czosnek w granulkach i wsadziłam ząbki czosnku do ziemi :) Przędziorki i robaki przegoniłam i myślałam, że już wszystko w porządku ale ostatnio na listkach zaczął pojawiać się biały nalot. Taka jakby lekka biała pleśń. Zaczęło się to od górnych listków, które od razu poobcinałam i znów wykonałam opryskiwanie czosnkiem. Ale osad powrócił.
Proszę o pomoc co to może być i czym to wyleczyć? Oczywiście żadna chemia nie wchodzi w grę bo uprawiam go w celach spożywczych... Z góry pięknie dziękuję za pomoc :)
Pozdrawiam,
Basia
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn - biały nalot

Post »

Biały nalot to może być mączniak - w tym przypadku pomogą tylko środki chemiczne. Jak masz możliwość - zrób zdjęcie.
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Rozmaryn - biały nalot

Post »

Udało mi się zrobić zdjęcie - niestety albo nalot powrócił, albo nie obcięłam wczoraj wszystkiego. Tak wygląda:
Obrazek
Czy to jest ten mączniak?
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
Awatar użytkownika
Deirde
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7378
Od: 18 cze 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn - biały nalot

Post »

Wygląda jak mączniak - kiedyś kobiety na forum pisały że opryskują mączniak wodą zmieszaną w mlekiem.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

u mnie również pojawił sie problem jasnych plamek na listkach. Najpierw był to jeden listek, teraz jest ich już kilka.
Zdjęcie z wczoraj:
Obrazek

Dzisiaj znalazłam dwa robaczki (szare podłużne) i chyba małe larwy? (gołym okiem ciężko stwierdzić ale wydają się takie jasne i małe na spodzie tych chorych liści). Odpaliłam neta, weszłam na forum i znalazłam ten temat. Tu autorce ktoś kiedyś napisał "Przędziorek, wciornastek?"

tak sobie myślę, że do wciornastka to było bardziej podobne, ale w ogóle się na tym nie znam (jestem poczatkująca i pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia).
Do tej pory rozmaryn, a mam go ze 2 tygodnie stoi w bliskim sąsiedztwie z innymi ziołami - czy powinnam go odseparować? daleko?

i czy w razie zakup czegoś takiego pomoże: Agricolle

pomoże? kupować? stosować?
na etykiecie jest napisane, że na mszyce i przędziorki, ale na necie doczytałam, że Agricolle owadobójczy działa nie tylko na mszyce, ale również na wiele innych szkodników i choroby roślin na różnych uprawach, np. w domach.
Poza tym natrafiłam na takie opakowanie:
na mszyce i przedziorki
czy to jest to samo co powyżej a tylko etykieta inna? i na all znalazłam z dostawą 750ml za cenę 23zł, to cena ok? można zamawiać :)?

bo chciałabym jak najszybciej zastosowac aby uratować roślinkę i ewentualnie inne uchronić przed atakiem tego szkodnika.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Po powyższych zdjęciach oraz składzie wnioskuję,że jest tym samym tylko w innej etykiecie. Osobiście nie stosowałem,jednak myślę,że warto spróbować,na pewno nie zaszkodzi.
regulamin forum
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Dziękuję za informację. Ja jestem w tym zupełnie zielona.
Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj powyższy specyfik zamówię i mam nadzieję, że pomoże mojemu młodemu rozmarynowi (mając nadzieję, że nie zaatakowało jeszcze pozostałych roślinek).
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Rozmaryn - jasne plamki na listkach

Post »

Jeśli to są faktycznie wciornastki to polecam wyciąg z wrotyczu.
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”