Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Anyżkowa, waniliowa ? ;:oj i jeszcze jakieś egipskie ;:oj to ja myślałam że taka hej Maryna ze mnie bo mam kilka różnych oprócz sałatowej i zwyczajnej. Może będziesz miała nasionka to będę się do Ciebie szeroko uśmiechać ;:109
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Aniu, najpierw muszę je ocalić przed mączlikiem.
Bazylie bardzo lubię, dlatego sporo ich wysiewam i kupuję gdzie się da.
Nie miałam nigdy kędzierzawej albo może miałam, ale pod inną nazwą.
Jeżeli będą nasionka, to na pewno będę pamiętała.

Pozdrawiam Irena
joshi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 23 kwie 2013, o 23:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Po pierwsze to jest szałwia tak :P?
Mam takie pytanko czy z kwitnącą szałwią mogę coś zrobić poza zebraniem i wysuszeniem? Mam na myśli czy jakoś mogę je rozsadzić lub zrobić coś innego gdy kwitnie.

I jeszcze pytanko w jaki sposób ją zebrać? Po prostu uciąć ją przy ziemi?

Obrazek

Duże zdjęcie:
http://images77.fotosik.pl/649/c980606378aff5e1.jpg
Sorry za słabą jakość :(
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Przepraszam, że nie czytam od początku do końca (chociaż jest to kwestią czasu) ale sądząc po temacie mam nadzieję, że moje pytanie znajdzie się w dobrym miejscu (mimo, że ostatni post był napisany dawno, a i z braku czasu na przewertowanie postu jest pisany trochę jakby na ślepo).

W jakim ogólnym stopniu zioła polne i przyprawowe wyjaławiają ziemię i jakie na ogół mają wymagania???
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Szczerze to ja nie wiem o co pytasz. Zioła wyjaławiają ziemię w takim stopniu w jakim zużywają z niej składniki na własne potrzeby, a potrzeby mają różne w zależności od gatunku. Proponuję napisać bardziej precyzyjnie, o co chodzi. Jakie zioła, gdzie chcesz uprawiać, i co budzi Twoje obawy.
Większość ziół nie ma wielkich wymagań glebowych, wręcz nie przepada za gleba zbyt żyzną.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

I najlepiej co kilka lat odmłodzić zioła , żeby za bardzo nie zdrewniały albo w celu zmniejszenia ich sadzonek , bo niektóre szybko zarastają miejsce wokół nich np.oregano czy mięta :D
Bożena
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Słusznie koleżanka prawi ;:108 Właśnie mnie czeka odnawianie w tym roku rozmarynu, bo mój staruszek już jest wielkości nieakceptowalnej na tarasie.
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Skoanna pisze:Szczerze to ja nie wiem o co pytasz. Zioła wyjaławiają ziemię w takim stopniu w jakim zużywają z niej składniki na własne potrzeby, a potrzeby mają różne w zależności od gatunku. Proponuję napisać bardziej precyzyjnie, o co chodzi. Jakie zioła, gdzie chcesz uprawiać, i co budzi Twoje obawy.
Większość ziół nie ma wielkich wymagań glebowych, wręcz nie przepada za gleba zbyt żyzną.
Ja słyszałem i czytałem opinie nt. ziół, że bywają takimi glebopijcami, że wszelkie warzywa, nawet te bulwiaste i korzeniowe się chowają.. Zrozumiałem z poprzednich przesłanek, że podobnie jak wrzos robią z ziemi sacharę pustynię na ogół bo lubią gleby żyzne i ciężkie. Głównie chodzi mi o tymianki i lebiodki, szałwie, wrotycz, szczeć i melisę. Zaczynam domyślać się, że zioła wcale nie są takimi pochłaniaczami jak dotychczas słyszałem?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Wrotycz, tymianek, wrzos - mogą rosnąć na gorszej glebie, niektóre rośliny wręcz wymagają aby gleba była kiepska - ale naprawdę nie robią z niej pustyni. Pustynia Błędowska nie powstała dlatego, że rosło tam dużo tymianku :)

Może ten ktoś, kto ci to opowiadał nie nawoził i nie uprawiał odpowiednio grządki na której miał zioła - a potem zwalił winę właśnie na nie...
Zielonym do góry!!!
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła - wysiew, sadzonkowanie, uprawa

Post »

Bixx dziękuję za odpowiedź. Nie zawsze jest czas by szperać głęboko w sieci i książkach.. Dzięki za nakierowanie :-)
Awatar użytkownika
Hagaart
200p
200p
Posty: 281
Od: 1 cze 2011, o 10:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk.

Wysiewanie ziół

Post »

Jakie zioła wysiewacie?Ja co bym nie wysiała to mi się nie udaje.Jedne zioła nie wschodzą w ogóle inne umierają:(Używacie jakiejś specjalnej ziemi a może nawozu?
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 9

Post »

W tym sezonie wysiewam bazylię i oregano greckie. Używam ziemi z Bie...ki. Wiem, że ma trochę za dużo nawozu jak dla rozsady, ale od lat mi się sprawdza.
Jeśli używasz do siewów ziemi z ogrodu, to powinnaś ją najpierw dobrze wyprażyć w piekarniku, żeby pozbyć się patogenów.
Pozdrawiam
Bea
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Czy wysiewacie już nasionka warzyw? Cz. 9

Post »

Ziemia po wyprażeniu jest jałowa i zmienia swój skład chemiczny. Poza tym smród w całym domu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”