Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
strix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 cze 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

No to kontynuując - z mojego trawnika wyszły nici jednak. Chcialem miec zawsze pieklny trawnik, wiec plac został ponownie plytko przegryziony glebogryzarka zagrabiony, przerownany paleta, zawalcowany i znow przegrabiony. To drugie takie podejscie, ale nie ma tego zlego. Bylo rowno, a po ponownych takich zabiegach jest jak na lotnisku (no ze spadkami do ogrodzenia ;)

Wysialem kolejne 30kg nasion w ostatnią środę. Na razie odpukać pogody są bardzo sprzyjające w okolicach Wawy - juz w srode wieczorem ladnie podlalo z umiarem. W czwartek lekko pochmurno, wilgotna pogoda, nie za goraco, lekkie przejasnienia tylko - idealnie - ziemia do dzsiaj wilgotna. Dzis znow w miare spokojne przelotne deszcze oby tak chociaz przez najblizszy tydzien jeszcze bez jakis ulew (niestety posypac 1000m2 piaskiem sensownie na min 0,5cm to nie na moje siły już było a pewnie dobrze chroni przed wymywaniem przez duże deszcze nasion ktorych nie udało sie przykryc przy przegrabianiu).

Mam pytanie jednak, jak podlewac trawnik, jak juz zacznie wschodzic trawa - delikatne igielki - przeciez musze wejsc na trawnik zeby rozstawic zraszacze, potem przesunac itd. (nie mam systemu nawadniania a plac 1000m2 nie da sie siegnac calosci spod domu) Przed wysiewem ziemia byla bardzo porzadnie uwalowana. teraz po deszczu spokojnie mozna powoli w plaskich butach chodzic i nie robia sie doly - ale co z wschodzaca trawą - czy jak po niej będę chodzil to jej nie polamie? Od poniedzialku do czwartku ma nie byc opadow wiec w koncu będę musial zaczac podlewac sam gdzies pewnie od wtorku. wiem, ze jeszcze wtedy trawa nie wzejdzie, ale pytam juz na zapas ;)

Pozdrawiam
strix
Blondas
100p
100p
Posty: 148
Od: 15 cze 2010, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gaj, woj. Małopolskie

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

nie połamie się, najwyżej nieco wygnie, chodź delikatnie, żeby nie robić wgłębień, jakoś przecież musisz to zrobić ;:oj
strix
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 cze 2012, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Tak robie inaczej by uschła - od 3 dni nie padało. Płaskie, gladkie klapki i jest OK - wgłębienia minimalne bo ziemia przed zasiewem uwalcowana dobrze. Powinny się same wyrównać z biegiem czasu. Igiełki trawy przygniecione wstają po paru godzinach więc chyba dadzą radę.

Ciesze się, że zaorałem poprzedni zasiew który mi wypłukało w 70% praktycznie. Dosiewanie tego mijało się z celem - weszły chwasty itd. W zeszłą środę zasiałem ponownie 30kg trawy - dzisaj - 7 dnień mam piękny gąszcz igiełek i masy zielonej przyrasta od 2 dni w oczach (przed, po pracy i po nocy zmienia się niesamowicie :) Chwasty też się budzą, ale z umiarem - masa trawy zdecydowanie dominuje- więc przy koszeniu powoli je wykończę sądze :) Pogoda przez pierwsze 5 dni była wymarzona - sporo deszczu codziennie już pierwszego dnia po wysianiu, ale w granicach rozsądku, nieulewne, pochmurno i temp 18-20 st. Od poniedziałku nie ma opadów, ale są chmurki i temp 20-23 - podlewam obficie rano i wieczorem. Oby jeszcze z tydzień bez upałów (podlewanie 1000m2 deczko mnie wykańcza czasowo ale wole to niz opady 20mm deszczu w godzinę jak przy pierwszym podejściu ;)

Pozdr
strix
Jasza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2015, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Witam serdecznie :)

Niespełna dwa miesiące temu kupiliśmy dość mocno zaniedbany ogródek działkowy.
Pracy było sporo, dużo chaszczy do wycięcia, dużo gruzu do wywiezienia.
Potem cały teren został opryskany roundupem, po mniej więcej trzech tygodniach
potraktowany glebogryzarką, wyrównany, przegrabiony, nawieziony, zwałowany,
na to wszystko posiana trawa (Centnas, do miejsc zacienionych, 4 kg. naokoło 150m kwadratowych).

Sianie odbyło się 22 lipca.
Niestety nie wiedziałam, że to nie jest najlepszy czas na sianie trawy -
upały i długotrwały brak deszczu. No cóż, stało się.

Podlewam wszystko dość obficie dwa razy dziennie - rano około 6.00,
przed pracą i wczesnym wieczorem około 19.00.

Po trzech czterech dniach trawa wykiełkowała, choć nierównomiernie,
teraz, po ośmiu dniach źdźbła mają już kilka centymetrów.
Niestety, zazieleniło się, bardzo zresztą lichutko,
tylko w niektórych miejscach. W większości jest czarno, ziarna leżą jak leżały.

Mam pytanie - czy jest szansa, że "doczekają" do lepszej pogody,
dwa lub trzy tygodnie? Czy już po nich?



Obrazek Obrazek
boniantos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 sie 2015, o 23:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

I jak trawnik? Zagęścił się? Masz zdjęcia jak wygląda teraz?
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Odkopię temat :) Mam zamiar posiać trawę na działce. Będzie tego z 550 m^2. I się zastanawiam tylko kiedy posiać. W prognozie długoterminowej zapowiadają ulewy (20mm/12h) i nie wiem czy posiać przed deszczami, czy poczekać i posiać w drugiej połowie kwietnia. Mieszanka traw to SAD -mieszanka traw z mikrokoniczyną firmy Agroland. Podają wysiew 1kg/200m^2. Ja planuję dać 5 kg na te moje 550 m^2 więc prawie 2 razy więcej. Jak myślicie wysiać przed tygodniem deszczów i ulew, czy później. Nasiona planuję zagrzebać grabiami w ziemi i przewałować :wink:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Możesz już siać :wink:
jaro710j
200p
200p
Posty: 216
Od: 29 mar 2015, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Po posianiu wypuścić wodę z wału i wałować na lekko ? Działka jest 50 km od domu, więc nie mogę podlewać. Podlać po zasianiu, skoro wiem, że potem przez kilka dni wody nie dostanie, czy zaryzykować i poczekać na deszcz. Spadki mam nieduże (ok. 5 cm na 10 m) czy ulewa nie poprzemieszcza przywałowanych nasion ?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Jak wysiejesz trawę to możesz ją przegrabić (nie powinno się tego robić chyba że masz piasek to możesz przykryć 0,5cm), po wysianiu wałujesz wałem takim jak wałowałeś ziemię przed siewem. Podlej solidnie i zapomnij o niej jak nie możesz podlewać.
jaro710j pisze:Spadki mam nieduże (ok. 5 cm na 10 m) czy ulewa nie poprzemieszcza przywałowanych nasion ?
Jak przysypiesz piaskiem to nic nie powinno wypłynąć.
kolocek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 mar 2017, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tania mieszanka traw z castoramy

Post »

Witam , pod koniec miesiąca marca posiałem na ogrodzie trawę , mija 10 ty dzień a ani widu ani słychu po trawie :( pytanie mam czy czasami ziarna nie przemarzły ? a może to jeszcze nie ten okres siania ? czy jest jakaś opcja że nasiona w jakiśkolwiek sposób się zniszczyły i trzeba będzie kupować nową trawę? a może zacząć to teraz mocno lać wodą i wyrośnie .Nie znam trawy i tych nasion ,kto wie a może ona mają taki długi czas kiełkowania :(

Poniżej foto kupionej trawy

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Spokojnie, żadnego lania wody, bo zaszkodzisz, zrobisz bagno i brak powietrza utrudni kiełkowanie i nasiona zgniją. W ziemi jest jeszcze wystarczająco wilgoci, słońce nie przygrzewa, a przelotne opady wystarczą.
Ja siałam 3 tygodnie temu i przedwczoraj wykiełkowała (uniwersalna Biopon), bardzo ładnie i równo, ale to jest bardzo mocno nasłonecznione miejsce od strony południowej na lekkiej skarpie, gdzie gdybym siała później, to musiałabym podlewać.
bartussiwy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2017, o 13:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Post »

Witam
Wiosną zabrałem się za zakładanie trawnika przy nowo wybudowanym domu. Wiadomo jak to po budowie było sporo syfu, przyjechał pan z glebogryzarką ciągnikową, wszystko ładnie przejechał, potem grabie, wszystko ładnie wygrabane, ziemia mega (!!!) kamienista. Kamienia wywiozłem bardzo dużo, wiadomo wszystkiego się nie da, bo kamień wyrasta jak grzyby po deszczu:) Po wygrabaniu, została wysiana trawa, na dwie raty bo było wietrznie 8 i 11 dni temu. Całość zawalcowałem i czekam ... Nie wiem czy nie popełniłem błędu bo nie przemieszałem nasion z ziemią tylko zostały uwalcowane. Ogólnie u mnie pogoda od tego czasu jak chyba w całej Polsce czyli sporo deszczu i zimno. Czy to jest przyczyną, że trawa nie kiełkuje ? Niby coś się pojawiło ale tylko pojedyńczo i w niektórych miejscach. Trawa jaką zasiałem to "Super Trawnik" firmy Planta.
Hasahad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 maja 2018, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawy firmy KALNAS

Post »

Witam, nie dawno posialem trawę firmy KALNAS sahara oraz Wimbledon. Było to wtorek 15.05.18
Pytanie ile wschodzi taka trawa? Dodam że wysiew był siewnikiem, potem walcowane. Nasiona codziennie wieczorem podlewane. Ziemia jest średnia, taka mieszanka zwykłej brązowej z czarną ziemia. Jak jest sucho jest jak kamień. Wcześniej przejechałem całość glebogryzarka na 28cm głęboko.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”