Trawa czy wyrośnie,kiedy wyrośnie ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Grisza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 maja 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

Dzięki Krysiu za pocieszenie.
Dzisiaj nie padało, ziemia troszkę obeschła, nie ma kałuż, ale ciągle jest bardzo mokra, a na jutro i pojutrze zapowiadają kolejne opady :|
Póki co zaczęły przebijać się małe chwasty i jakaś dzika trwa, na razie posiane nasionka trawy nie kiełkują.
A posiałem trawę firmy Polski Trawnik (taki tańszy Barenbrug na nasz rynek) skład:
Poa pratensis - Baron - 9%
Lolium perenne - Pinnacle II - 30%
Festuca rubra rubra - Swing - 61%

Pozdrawiam
Grisza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 maja 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

No i stało się, dzisiaj było oberwanie chmury, na działce rzeka, większość nasion najzwyczajniej została wypłukana i spłynęła poza działkę. MASAKRA :evil: Tyle pracy na marne, ręce opadają.
A najlepsze jest to, że niektóre nasionka już zaczęły kiełkować.
Coś takiego jak na załączonym zdjęciu zabrałem 2m poza działką.

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

Trudno przewidzieć pogodę, ale najlepszy termin na wysiew trawy to kwiecień.Nie ma wtedy takich gwałtownych i ulewnych deszczów, albo z kolei dłuższej suszy jak o tej porze roku.Jak najszybciej to co zebrałeś takie wilgotne staraj się rozsypać z powrotem i najlepiej przysypać lekko.Co będzie to będzie, najwyżej nieco gęściej będzie w niektórych miejscach, albo zrobisz pod koniec sierpnia dosiewkę.
Grisza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 maja 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

selli7 pisze:Trudno przewidzieć pogodę, ale najlepszy termin na wysiew trawy to kwiecień.Nie ma wtedy takich gwałtownych i ulewnych deszczów, albo z kolei dłuższej suszy jak o tej porze roku.Jak najszybciej to co zebrałeś takie wilgotne staraj się rozsypać z powrotem i najlepiej przysypać lekko.Co będzie to będzie, najwyżej nieco gęściej będzie w niektórych miejscach, albo zrobisz pod koniec sierpnia dosiewkę.
Ok, to idę jeszcze trochę tego pozbierać.
Na początku myślałem aby to co widać na zdjęciu troszkę podsuszyć, żeby lepiej było rozrzucić.
Grisza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 maja 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

Niestety, w obecnej aurze zbieranie nasion i powtórne rozrzucanie okazało się być iście syzyfową pracą. To co rozsypałem wczoraj dziś rano znów się przemieściło.

Z racji tego,że większość nasion które zasiałem w zeszły poniedziałek została wypłukana, planuje zrobić coś takiego. Proszę Was o ocenę moich działań:
- aby uniknąć kolejnego przekopywania działki (ponad 700m2), natychmiast po uspokojeniu się aury wysiać jeszcze raz trawę,
- zakupić workowaną ziemie do trawników przysypać delikatnie nasiona i zwałować lekkim wałem.
- modlić się aby nawałnice omijały moją działkę.
Obawiam się, że jeśli zostawię to tak jest, ziemia zostanie zdominowana przez chwasty i sierpniowa dosiewka może być nie trafiona.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

Wyrosną chwasty jednoroczne, które w rzeczywistości wcale nie są takie złe, bo zacieniają nieco glebę i trawa ma lepsze warunki.Potem kosisz, chwasty jednoroczne już nie odrastają, a rośnie i krzewi się trawa.Jak trafisz na mokre lato, to możesz zrobić jak planujesz, ale jeśli będą upały, to trawa będzie miała wtedy problemy z wykiełkowaniem i wzrostem.Lepiej wtedy poczekać do 2 połowy sierpnia, gdy już powietrze jest wilgotniejsze.

Mój sąsiad sieje trawę jak za dawnych czasów tzn.zmieszaną z nasionami zbóż( zboże kiełkuje i rośnie szybciej), właśnie po to by szybko zacienić glebę, uniemożliwić przemieszczanie się nasion trawy, a i chwasty wtedy nie rosną tak łatwo.Potem kosi wszystko, zboże już nie odrasta, tylko trawa rośnie.Myśmy 20 lat temu też tak zakładali trawnik.

Jeżeli podsuszyłbyś te wypłukane nasiona, to na dobre zatrzymasz proces kiełkowania, bo piszesz, że trawa już zaczęła kiełkować.Wtedy już tylko gnicie im pozostaje.
Grisza
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 16 maja 2013, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa czy wyrośnie ?:(

Post »

Czytałem gdzieś o tym, że można siać razem ze zbożem, ale nie do końca wiedziałem w jakim celu. Dzięki za wyjaśnienie.
Faktycznie, niektóre nasionka już się pootwierały i zaczęły kiełkować, podejrzewam że to te życicy trwałej, która szybciej kiełkuje. Na szczęście nie zdążyłem podsuszyć zebranych nasion.
Żona prawie się popłakała :cry: jak zobaczyła co się stało. Ehh nie ma łatwo ...
gochau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Witam, mój problem z nowo posianą trawą wygląda tak, trawa została wysiana ponad 2 tyg temu, wiem że jest jeszcze czas i sporo nasion nie zdążyło wykiełkować, ale od tygodnia przez moją okolicę przechodzą intensywne fronty burzowe, tydzień temu, gdy trawa jeszcze w ogóle nie zdążyła wykiełkować, przeszła burza z gradem, lało całym niebem a co gorsze woda z rynien sąsiada lała się na moją działkę co w rezultacie sprowadziło się do powstania mini pola ryżowego na moim nowym trawniku,jak się okazało mnóstwo nasion zgromadziło się w najniższym punkcie działki, zebrałam, wyszły 4 pełne wiadra nasion z ziemią, rozrzuciłam je ponownie na działce, jednak wiem w tej chwili, że praktycznie połowa nasion zasianych nie wzejdzie, w tym momencie trawa ładnie wzeszła w dołkach działki, zaś tam gdzie woda płynęła strużkami i na wyższych punktach wzeszły jedynie pojedyncze źdźbła. I teraz pytanie do Was, kiedy dosiać trawę? Po pierwszym koszeniu, nasiona wymieszane z ziemią i lekko uwałować? Czy na jesień i wtedy lekko wzruszyć ziemię bo w tej chwili korzenie młodej trawki są bardzo delikatne i nie chcę ich uszkodzić. Proszę o odp
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Teraz dosiewaj. Gleba jest ciepła i mokra, szybko wzejdą.
gochau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

dosiewać przed pierwszym koszeniem bezposrednio na niewzruszoną glebę? boję się ze przy najbliższej ulewie znowu będzie to samo i wszystko spłynie do rowu..
pwi7aaf
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 cze 2013, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Nie dosiewaj teraz trawy !

Przede wszystkim sprawdź skład mieszanki swojej trawy. Niektóre gatunki potrzebują dłuższego czasu na wykiełkowanie, dłużej niż te 2 tyg. Dodatkowo wpływ ma temperatura. Jeżeli była ostatnimi czasy niska to kiełkowanie może się oddalić w czasie. Na pewno nie wolno Ci teraz wchodzić na tak młodo wysianą trawę w dodatku z mokrą ziemią po deszczach. Poczekaj jeszcze trochę, aż trawa ta co wyrośnie złapie 10 cm. Skoś ją i dopiero wtedy siej nową, część starej wykiełkuje. Musisz wzruszyć delikatnie w tych miejscach ziemie, wysiej nasiona i delikatnie przykryj ziemią. Jak będą wysokie temperatury to musisz cały czas utrzymywać wilgotność dosiewki. Jak Ci będzie w początkowej fazie kiełkowania deszcz lub woda wymywać nasiona nad ziemie to znów delikatnie ją przykryj tak aby zawsze były osłonięte. Co do wałowania to Ci nie powiem, bo nie wiem jaką masz ziemie i jak to wszystko wygląda u Ciebie. Pomyśl też o piasku jak masz problem z tworzeniem się kałuż, tak aby ziemia była bardziej przepuszczalna.
gochau
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 5 cze 2013, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Ok w takim razie poczekam do pierwszego koszenia, w składzie mojej mieszanki jest dużo kostrzewy więc nawet do 3 tyg może kiełkować, chociaż ostatnimi dniami w mojej okolicy jest gorąco i wilgotno więc powinno to przyspieszyć kiełkowanie. Podłoże u mnie to ziemia piaszczysta,zatem dobrze chłonie wodę a wspomniane kałuże były jedynie po oberwaniu chmury i głownie przez wodę spływającą od sąsiada.
Aaa i dosiewkę robić z tej samej mieszanki czy kupić coś szybko rosnącego, na regenerację? Skłaniałabym się do wcześniej użytej mieszanki,oto skład:
Kostrzewa trzcinowa ELDORADO 30%
Kostrzewa trzcinowa ASTERIX 30%
Kostrzewa owcza BORNITO 10%
Kostrzewa owcza SPARTAN 10%
Kostrzewa czerwona CINDY 7%
Kostrzewa czerwona MAXIMA1 5%
Mannica odstająca 4%
Wiechlina spłaszczona 4%
pwi7aaf
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 cze 2013, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik nie rośnie - nasiona nie kiełkują

Post »

Nie dodawaj teraz nowej mieszanki. Później możesz mieć łaciatą trawę o różnej długości.

Teraz cierpliwości i czekaj na lepsze warunki pogodowe :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”