Stratyfikacja nasion bylin/BAZA kiełkowania nasion bylin

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Nie trzeba bawić się w kopciuszka. :D Po wymaganym okresie stratyfikacji wnoszę nasiona do ciepełka, one sobie kiełkują i je wysiewam ostrożnie razem z piaskiem do doniczek lub do gruntu. Ja nieco uprościłam sobie tą metodę i nie mieszam nasion z piaskiem. Do doniczki lub skrzynki sypię piasek, potem wysiewam nasiona i drobne nasiona (jak pierwiosnka) tylko delikatnie przyklepuję, a grubsze przekrywam niewielką 0,5 cm warstwą piasku. Doniczkę nakrywam folią lub szybką i wystawiam do piwnicy lub na werandę, w której jest taka temperatura jak na zewnątrz lub wynoszę do nieogrzewanego tunelu foliowego.
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Ok, zaczynam odliczanie żeby zacząć chłodzić w odpowiednim czasie! Już jestem mądrzejsza,mam nadzieję że mi się uda i będę miała moje roślinki! Piwnicę mam ciepłą lecz mam zimny strych.Zastanawiam się czy nie poustawiać doniczek z piaskiem w lodówce,ale moi detektywi lodówkowi zrobili by wielkie oczy :;230. Warto byłoby to zobaczyć! :tan
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

A po co masz odliczać :?: Ten czas jest podany że tyle powinno to trwać minimalnie coby nasiona zaczęły wschodzić :idea: wiec wystaw je na zewnątrz tak jak jest teraz i one sobie posiane w doniczce ten czas będą leżeć i nabierać "mocy urzędowej" :wink: nic nie robisz tylko czekasz na wiosnę jak się zrobi ciepło to powschodzą :idea: ten czas jest podany na wypadek braku zimy bo nie zawsze kupujemy nasiona jesienią czy zimą :idea: :) i nie jest tak ze one zaczną po tych 5-8 tygodniach wschodzić choćby nie wiem co - będą leżeć aż warunki zrobią się odpowiednie dla wschodów tzn aż się zrobi ciepło :P
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Nie ma co czekać. Ja wysiałam wczoraj wszystkie "zimorodki" :;230 a niech im co nieco zmarznie. Kiedyś w lodówce chłodziłam pestki brzoskwiń, iglaków, jabłoni...teraz jesienią od razu po pozyskaniu z owoców pestek wysypuję pod wiśnię, przykrywam ziemią...a one bez problemu wiosną kiełkują.
Mogą stać na strychu, nawet na dworze..trzeba tylko zabezpieczyć pojemniki przed gryzoniami, żeby nie zaopiekowały sie nasionami..zwłaszcza te większe nasiona są na to narażone ;:108

Swagman..a co u siebie wysłałeś na "zimowisko" ?
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Iris variegata ,Gentiana asclepiadea,Echium russicum,Lilium martagon, Lilium albanicum, Gladiolus palustris, Gladiolus imbricatus, Allium amethystinum, Allium jesdianum w 2 odmianach - `Shing` i `Akbulak` no i jeszcze jakieś coś tam jest zadołowane :idea: :) O jest jeszcze Cimicifuga europaea,Veratrum nigrum,Phyteuma orbiculare ale to jeszcze nie wszystko :idea: :P
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

:shock: Czosnki też wymagają stratyfikacji..wszystkie? ;:202
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Z tego do czego się dokopałem potrzebują wychłodzenia w temp -4 C-+4 przez 4-6 tyg- taka strona : http://tomclothier.hort.net/index.html
Awatar użytkownika
babuchna
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7487
Od: 7 maja 2009, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Moje nasionka już na feriach zimowych! :heja Mam nadzieję że będą zadowolone ;:7 Czy nasiona chelone-żółwik też trzeba schłodzić?
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Swagman-dzięki za zwrócenie uwagi na czosnki ;:180
A ja się w ubiegłym roku zastanawiałam, dlaczego mi nie wzeszły ;:223
Zaraz je wysyłam na ferie zimowe :heja
A swoją drogą przydałaby się taka lista nasion "zimorodków" :roll: ..byłoby mniej rozczarowań po siewach :;230 ;:224
A może gdzieś już jest :roll:
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 893
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Na tej stronie co podałem jest wszystko np Byliny= http://tomclothier.hort.net/page02.html
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

;:138 Świetna ściąga.
A już całkiem idealnie by było, gdyby jeszcze obok łacińskich były polskie nazwy :roll:
Midzio :heja
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Może wiecie, czy prawdą jest że nasiona piwonii krzaczastej muszą rok być poddane stratyfikacji ? Zakupiłam nasiona u jednego z Formowiczów ale bez "instrukcji" wysiewu. Poczytałam i znalazłam że dopiero po roku można wysiewać.Muszą być przemrożone, a później dopiero wysiane. Chyba kupie sadzonki.
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Stratyfikacja-pomocy!!!

Post »

Rok to chyba nie.. ;:7 ale poddane stratyfikacji muszą być . Tak długo czasem się czeka na kiełkowanie.
Ja wysiewałam nasiona 28 lutego i pierwsze kiełkowanie odnotowałam w październiku, następne w grudniu i na początku stycznia.
Wysiane nasiona wystawiłam do nieogrzewanego tunelu foliowego zabezpieczając doniczki przed dostępem gryzoni.
Przed wysiewem nasiona namoczyłam na dobę. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”