Trawniki na wiosnę...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

A tu cały zestaw problemów dotyczących trawników,
wystarczy poczytać :D

viewtopic.php?f=32&t=10197
Pozdrawia cynia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

szugo22 Popatrz na swój trawnik jeszcze raz, pochyl się, poobserwuj. Może zmienisz zdanie i polubisz urok natury. Piszesz,że robisz to dla dzieci, to tym bardziej. Odnoszę wrażenie,że niektórzy mają wizję, aby mieć na działce imitację sztucznego trawnika. A potem zamiast pogłaskać murawę , wąchać stokrotki i szukać czterolistnej koniczynki z dziećmi- wściekają się na krety, mrówki i wiatr bo im czynią niedoskonałości. I znowu stosują różną chemię, podobno niezdrową dla ludzi ? :wink:. Ile metrów masz tego trawnika i jakie chwasty cię trapią. Czasami da się uciążliwe chwasty usunąć ręcznie. Jeżeli chodzi o koniczynę to jest u mnie w trawniku i w ogóle mi nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Pozatem słodko pachnie jak zakwitnie (przyjemniej niż chwastox :) ).
Czytałeś ten wątek?, są dwie części. viewtopic.php?f=32&t=64518
szugo22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec/Dolnośląskie

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

Telimenko odkładałem decyzję o chemii 2 lata, tej wiosny mech opanował naprawdę prawie cały trawnik wspólnie z koniczyną, i może faktycznie darował bym sobie tą walkę, ale już w zeszłym roku jak koniczyna kwitła do jej kwiatów przylatywały owady (bąki, pszczoły) i moje dzieci biegając boso zostały kilka razy przez nie ukąszone, próbowałem ręcznie pielić koniczynę - ale to walka z wiatrakami i szkoda mi na to czasu wolę ten czas poświęcić na zabawę z maluchami. W tym roku zacząłem od grabi - mech i filc z zeszłych lat wypełnił 3 worki na bioodpady z kawałka trawnika o wymiarach 3x3 mi zajęło to ponad godzinę i zabrało energię na resztę dnia :)) bo ziemia jest mocno zbita a z trawy porobiły się hmm.. "kępy" - a wizja grabienia kolejnych 4 arów nie jest optymistyczna. Dlatego taka a nie inna decyzja. Stąd prośba jak wygrać tą wojnę :)). Wątek przeczytam - dziękuję.
szugo22
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2014, o 12:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bolesławiec/Dolnośląskie

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

Na chwile obecną zaopatrzyłem się w wertykulator plus polifoska start + mikrovit żelazo na mech + staranne trawniki na chwasty. Opryski stosować przed czy po wertykulacji? Przed czy po polifosce?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

Poszukałam info o oprysku Starane Trawniki (nie staranne).Na tej stronce może Ci doradzą. Mi wyskoczyło okienko z panią chętną do pomocy :) . https://sklepdlaogrodu.pl/pl/starane-tr ... gIP4vD_BwE . Dobrze by było jak ktoś fachowo by Ci pomógł ustalić stężenie i czas zastosowania herbicydu. Wówczas jest większa szansa,że będzie pożądany skutek.
Promilus
200p
200p
Posty: 455
Od: 23 mar 2012, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na wiosnę

Post »

Ja tam używałem fernando forte oraz mocznika. Do późniejszego zasilania najlepszy jest nawóz do trawników (z mchem) bo pozwoli zredukować warstwę mchu, a aeracja co jakiś czas będzie na bieżąco czyścić z mchu i filcu. Fernando, Starane, Golf, Mniszek SL ... to wszystko na dwuliścienne nieźle działa. Po pewnym czasie jednak będzie problem z jednoliściennymi :) Stężenie etc. jest w instrukcji. Mnie wychodziło raz na 2-3 miesiące i tylko i wyłącznie ze względu na mega uparte mniszki, babki i koniczyny :D
samda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 15 wrz 2019, o 19:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Mam pytanie co zrobić na wiosnę z trawnikiem. Trawnik jest tegoroczny i czy mam dosiewać czy tylko nawozić i się rozkrzewi (jeśli tak to czym) i z czego wynikają te ciemniejsze i jaśniejsze kawałki trawy?

https://imagizer.imageshack.com/img923/4351/XPuLn4.jpg
Plugaworeki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 mar 2020, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Młody trawnik - pomocy!!

Post »

Witam.
Zakładałem trawnik w lipcu 2019r. Teren mam mocno gliniasty. Po wysiewie starałem się podlewać ile się da. Przed zimą zaczęła mi trawa żółknąć. Systematycznie koszona.

Powiedzcie co muszę zrobić teraz na wiosnę? Jaka kolejność prac??
Planuje posypać wszędzie cienką warstwę podkładu pod trawnik (planta), dosiać trawę (Trawa UNIWERSALNA Trawnik Nasiona, Gospodarstwo Ogrodnicze Piechulski) i sypnąć nawozem (Biopon nawóz do trawnika), a może jeszcze i wertykulacja i aeracja.
Powiedzcie mi co mam zrobić i w jakiej kolejności? Szukam po różnych forach i nigdzie nie widzę nic o młodych trawnikach. Zamieszczam zdjęcia jak wygląda u mnie słabo trawnik. Dodam że miałem bardo dużo szerokiej trawy, którą usuwałem ręcznie po czym zostało mi dużo pustych miejsc. W jednych miejscach jest bardzo ładna trawa zielona a w innych jest tragedia.
Trawa wysiana Dekoracyjna Biopon, Nawóz do trawników zachwaszczonych Biopon.




Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli ktoś potrafi to bardzo prosze o pomoc bo nie wiem co mam robić na wiosnę, a zależy mi na ładnym trawniku.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Na glinie nie będzie dobrego trawnika i tyle w tym temacie. Jeśli chodzi o tymczasowe poprawienie wyglądu to można spróbować nawozu azotowego i koszenie trawnika bez kosza by poprawiać strukturę ziemi od góry, ale ja bym nie liczył na jakiś cud w tym sezonie szczególnie gdy pojawią się długotrwałe susze. Możesz też spróbować zrobić dosiewkę i na to "top-dressing" piaskiem, ale to i tak raczej walka z wiatrakami przy gliniastym podłożu.

Jeśli chodzi o wertykulacje to na młodej trawie się jej absolutnie nie robi. Natomiast aeracja na takim podłożu jest jak najbardziej wskazana, szczególnie to dobrze działa przed dosiewaniem trawy i top dressingiem. Ostrzegam tylko, że gdy mówię o aeratorze to nie chodzi mi o ten śmieszny elektryczny wertykulator z drucikami, który notabene do niczego nie służy, tylko o prawdziwą spalinową maszynę, która kosztuje minimum 5k PLN (np. https://www.google.com/search?q=commerc ... +&gs_l=img
Plugaworeki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 mar 2020, o 15:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Aż ta ziemia taka straszna nie jest. Równaliśmy działkę i i jest tak na oko gdzieś 10-15 cm ziemi a pod spodem glina.
Jak zakładaliśmy trawnik to trawa była ładna po całości. Później wyszło dużo chwastu, szerokiej trawy i trawa zaczęła schnąć ale nie wszędzie.

Powiedz jeszcze jaka kolejność prac?
rozsypać ziemi - dosiewka trawy i na to nawóz i woda?
Czy może najpierw nawóz na to ziemia i dosiewka trawy??
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Najważniejsze to słońce i dobra pogoda, bo bez tego trawa nie wzejdzie/urośnie. Jak już pogodę sobie zamówisz to lecisz po kolei:
1. Dosiewka (ta sama mieszanka co wcześniej)
2. Piasek lub/i kompost (unikać ciężkiej ziemi)
3. Nawóz azotowy
4. Codzienne zraszanie

Wracając do tej gliny pod trawnikiem, to właśnie ona może powodować problemy z gospodarką wodną i wysychaniem trawnika. Młoda trawa prawie zawsze dobrze sobie radzi na początku, a potem z czasem marnieje i wręcz całkowicie wypada gdy warunki są bardzo złe. Rozluźnienie gleby piaskiem może minimalnie pomóc, ale tak naprawdę problem z gliną pozostanie już właściwie na zawsze i będzie bardzo trudno utrzymać piękny trawnik na takim terenie. Trzeba również pamiętać, że trawnik to najtrudniejsza roślina w uprawie, więc lepiej się zastanowić nad rabatami żeby odwrócić uwagę od trawnika i co najważniejsze zmniejszyć sobie ilość pracy przy nim.
maciej39
100p
100p
Posty: 181
Od: 31 mar 2016, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Mam wrażenie że z uwagi na ciepłą zimę trawnik już ruszył, a nawet jeszcze to zrobił wcześniej.
Krótkie pytanie już nawozić azotem, czy wstrzymać się jeszcze dwa tygodnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”