Trawniki na wiosnę...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Jak widać papier cierpliwy jest, przyjmie wszystko... :roll:
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

A fosfor na trawnik to przepraszam, w jakim celu sypać?
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Fosfor jest pierwiastkiem mającym wpływ na wykorzystanie innych składników pokarmowych,
a szczególnie azotu. Odpowiednia zawartość fosforu w glebie pobudza do rozwoju mikroflorę glebową,
tym samym zwiększając jej żyzność. Fosfor to pierwiastek poprawiający strukturę glebową. Wiele gleb
wykazuje małą zawartość fosforu w postaci związków przyswajalnych. Z reguły jednak, w przypadku
trawników, wystarczające jest jednorazowe uzupełnienie fosforem w niewielkiej dawce.
Fosfor- jeżeli dostarczy się go do gleby przed założeniem trawnika, nie wyczerpie się przez wiele lat , ponieważ nie wypłukuje się tak łatwo. Fosfor potrzebny jest do przemiany azotu w roślinach, oraz poprawia ich gospodarkę pokarmową. Jego niedostatek powoduje zahamowanie wzrostu. Wyczerpanie fosforu może być powodowane poprzez niepoprawne koszenie i wyrywanie trawy z wytworzonymi nasionami.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Nawozenie trawy na wiosnę...

Post »

Dzięki, nie wiedziałem.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
santia
500p
500p
Posty: 937
Od: 16 mar 2011, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na wiosnę

Post »

Witam,

Mam wszystko co jest możliwe na "trawniku" (darni). Do tego rosną po bokach już małe iglaczki + muszę wyrównać cały teren. Moje pytanie jest takie:

Wystarczy zdjąć darń i ręcznie popielić, potem przekopać i posiać trawę (wolę tak ze względu na iglaki) czy raczej spryskać obowiązkowo randapem (od początku kwietnia, tak?)?
Od razu zastosować mikoryzę do traw?


Jak zrobić, aby było najlepiej? Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Jak to nie istnieje?

Jak najbardziej istnieje i jest całkiem aktualny, a nawet ma taki sam tytuł :) Poczytaj ten wątek od pierwszej strony, warto :)

Zerknij też tu:
- Trawnik po zimie
- Odnowa trawnika

Roundap zostaw, nic ci nie pomoże, tylko odwlecze sprawę, bo trzeba czekać na działanie, a jest za zimno, trawa jeszcze nie rośnie, wiec nie pobiera chemii, więc zanim zacznie, to już poprawisz trawnik dwa razy :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
MLODA1
500p
500p
Posty: 526
Od: 2 kwie 2010, o 23:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Witajcie. Pomóżcie mi w założeniu trawnika. W tamtym roku dostaliśmy działkę, na której rósł chwast, ciężki do wytępienia, który strasznie się rozrasta, po przekopaniu i usunięciu chwastu i tak po jakimś czasie wychodził na powierzchnię. Postanowiłam opryskać całą powierzchnię preparatem na chwasty i pomogło. Chciałam teraz na wiosnę założyć trawnik, ale na ziemi wyszedł mech. Przypuszcza, że ziemia jest zakwaszona. Nie wiem co mam teraz robić, czy obsypać wapnem, czy może jakim nawozem przed sianiem trawy?
Awatar użytkownika
przemo83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 kwie 2011, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

witam, zakupilem azofoske ,ale sprzedawca miał tylko tzw 6 npk 6-20-30 ale teraz sie zastanawiam czy jest to dobry nawóz jako starter na wiosne na trawnik? mam też saletre amonową , moze ją toszke domieszac ? ale w jakiej proporcji na trawnik 450m2 .

pozdrawiam forumowiczny ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

Nie odpowiedni na start

Powinno być około 20 % azot 20 % fosfor, 8 % potasu
Awatar użytkownika
przemo83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 kwie 2011, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

to oddac czy zostawic na puzniej moze w ciagu roku sie przyda ? ale chyba oddam bo jest to worek 50 kg ;-)

na razie trawke lekko wyczesałem grabiami do lisci , ale chyba poprawie wertykulatorem ,puzniej dam walec z kolcami (zrobilismy sami bo te z np .allegro są jakies krótkie i malo ich jest na tym wałku ,my zrobilismy 7 pasków po 8 szpilek na 1m2) puzniej wrzuce fotki ,wymienie ten nawóz na apolfoske ale tą 13 trudno kupic na składach rolnych a tam jest najtaniej, ale widzialem jakis nawóz nazywał sie chyba fructus mial chyba podobny skład jak polifoska 13 a był chyba tanszy : Nie podajemy linków do allegro, lepiej podać nazwę. , nie chce reklamowac tylko zapytac ,przeraszam jak ktos inaczej pomysli .


Proszę, staraj się pisać poprawnie i używać polskich liter.
Comcia.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

przemo83 pisze:to oddac czy zostawic na puzniej moze w ciagu roku sie przyda ? ale chyba oddam bo jest to worek 50 kg
Przyda się od maja, na kolejne zasilenie.
Awatar użytkownika
przemo83
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 30 kwie 2011, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

witam, chciałem jeszcze troche "pociągnąć " temat wysiewu trawy. Zastanawiałem się nad tym czy można było by zamiast podlewać trawnik co na obszarze np. 400-600m2 moze być uciążliwe i kosztowne ,zamiast tego namoczyć nasiona trawy w ciepłej wodzie ,grzanej np .grzałką od akwarium (tu dowolność w wyborze urządzenia ) przez kilka dni ,puzniej troche obsuszyć nasiona ,wysiac na ziemie , i ewentualnie kontunuować podlewanie .
moje pytania to :
1. czy można tak zrobic ,czy nie zepsujemy nasion
2. ile dni moczyć?
3 czy ktoś strosował ?


pozdrawiam i ciekawy jestem waszych odpowiedzi!
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawniki na wiosnę...

Post »

przemo83 pisze:witam, chciałem jeszcze troche "pociągnąć " temat wysiewu trawy. Zastanawiałem się nad tym czy można było by zamiast podlewać trawnik co na obszarze np. 400-600m2 moze być uciążliwe i kosztowne ,zamiast tego namoczyć nasiona trawy w ciepłej wodzie ,grzanej np .grzałką od akwarium (tu dowolność w wyborze urządzenia ) przez kilka dni ,puzniej troche obsuszyć nasiona ,wysiac na ziemie , i ewentualnie kontunuować podlewanie .
moje pytania to :
1. czy można tak zrobic ,czy nie zepsujemy nasion
2. ile dni moczyć?
3 czy ktoś strosował ?


pozdrawiam i ciekawy jestem waszych odpowiedzi!
Trawa to najdroższa roślina w ogrodzie najbardziej absorbująca.
Daruj sobie takie ekstremalne podejście.
Trawa (Rajgras Angielski) na dobrze przygotowanym podłożu, kiełkuje w 3-4 dniu po wysiewie
jeśli temp jest w dzień więcej niż 20"C, a w nocy nie spadnie poniżej 15"C.

Podlewanie jest ważne kiedy pojawią się kiełki, a nie kiedy leżą w ziemi nasiona
Wiec Twoja teoria wywrotowa nie sprawdzi się ;:185
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”