Zioła w doniczkach!

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Aaaaaaaa, na mojej przezimowanej i dotychczas pięknie wieszczącej szałwi znalazłam zielone robaczki. Mszyce? Pozniej może uda mi się wstawić zdjęcie, ale skąd mogło się to-to w domu znaleźć? I jak się tego pozbyć? hmm, sądziłam, że mocno pachnące zioła ustrzegą się takich towarzyszy.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2296
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

kropka2 pisze:Czy nasionka rozmarynu wymagają stratyfikacji?Ja posiałam bazylię i pietruszkę naciową.
Ja je trzymam tydzień w temp. lodówki.
Moje wątki
Festina Lente
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Takie diabelstwo zaatakowało moją szałwię i narobiło szkód. Słabo widać, bo zdjęcie robione telefonem, ale może się da określić co to. Obrazek

A szkody takie:Obrazek.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

De_monn

Witaj, proponuję majeranek ponownie wysiać np. w połowie marca a nawet na początku kwietnia i po wschodzie przenieść na miejsce o temperaturze około 18 stopni. Nie zapomnij również więcej dosypać ziemi najlepiej prawie po same brzegi. Przede wszystkim roślinkom należy zapewnić dużo światła. Zapewniam Cię mam to już przerobione,nie warto się śpieszyć. Ja będę wysiewać w połowie marca.

Pozdrawiam - Zenon
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Zdecydowanie mają za mało światła i za wysoką temperaturę, zwłaszcza w nocy, przez co się strasznie wyciągnęły. Nie wiem czy te jeszcze są do uratowania. Ja bym wysiał nowe jak radzi Zenon, a czas wysiewu, to już od tego zależy, czy możesz im zapewnić optalne warunki do wzrostu.
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

No niestety, zioła mi żadne póki co nie żyją. Dziś wysiewam kolejną partię, nasiona jeszcze są więc jak znowu nie wyjdzie to kolejną itd. A jak juz takie będą zawzięte to kupię w markecie, o!
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Trzymaj ziółka w cieple tylko do momentu wykiełkowania. Później muszą one powędrować na parapet. Najlepiej południowy, jednak na innym też powinny się utrzymać. Wysiej tak aby było ok 1.5cm wolnej przestrzeni do rantu doniczki. Po wykiełkowaniu dajesz doniczki na parapet, jednak nie kładziesz ich normalnie jak stoją kwiaty, tylko podnosisz doniczki tak wysoko aby górny rant był równo z szybą w oknie, a samą doniczke pochylasz pod kątem 45° do szyby. Najlepiej też aby w nocy nie miały za ciepło. Możesz im skręcić grzejnik.
Agnessj
50p
50p
Posty: 62
Od: 16 paź 2012, o 21:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tychy

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

I u mnie się własnie tak zazwyczaj kończy trochę szkoda bo większa radosć jak nam coś urośnie z nasionek
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Posiałam 4 dni temu bazylię i wczoraj trochę innych ziół. Bazylia powoli kiełkuje. W zeszłym roku udało mi się wyhodować trochę ziół i praktycznie wszystko potem dałam do gruntu. Kilka sztuk próbowałam przez zimę utrzymać w domu to tylko 1 trawa cytrynowa i 2 rozmaryny w miare 'żyją'. Straciłam tymianek (usechł nie wiem w sumie czemu bo podlewałam), majeranek również zaczął gubić liście, oregano greckie... przesadziłam z małej doniczki do trzech wiekszych i się nie ukorzenił chyba. No cóż, będę próbowała na nowo, gdyż poza zielnikiem na podwórku chciałabym 'coś' mieć jeszcze w domu pod ręką, bo dla mnie kuchnia to najpiękniejsza gdy jest pełna świeżych i pachnących ziół
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

BobejGS pisze:Trzymaj ziółka w cieple tylko do momentu wykiełkowania. Później muszą one powędrować na parapet. Najlepiej południowy, jednak na innym też powinny się utrzymać. Wysiej tak aby było ok 1.5cm wolnej przestrzeni do rantu doniczki. Po wykiełkowaniu dajesz doniczki na parapet, jednak nie kładziesz ich normalnie jak stoją kwiaty, tylko podnosisz doniczki tak wysoko aby górny rant był równo z szybą w oknie, a samą doniczke pochylasz pod kątem 45° do szyby. Najlepiej też aby w nocy nie miały za ciepło. Możesz im skręcić grzejnik.
Właśnie tak starałam się robić, nie wyszło. Ale jeszcze się nie poddaję:)
Z całej plejady ziół tylko bazylia mi pięknie wzeszła, jednak po tym, jak wzięłam ją - dosłownie - w swoje ręce, oklapła i powiedziała pas.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Może ziemia zła.
Aina75
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 gru 2009, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Jeszcze nic nie wysiewałam, bo u nas ciągle jest pochmurno. Nie ma sensu coś hodować w takiej ciemnocie. Parapety mam południowo-zachodnie, ale przy takiej pogodzie roślinki się nie uchowają. Zaczekam na słońce.

Moje rozmaryny mają się dobrze. To ostatnie zdjęcie parapetowego

Obrazek
Beata__
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 sty 2015, o 21:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w doniczkach!

Post »

Piękny ten rozmaryn, sama z nasiona wyhodowałaś?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”