Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
daria00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 sie 2008, o 13:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Żagwin ogrodowy Aubrieta cultorum

Post »

Witajcie.

Mam zamiar wysiać wiosną żagwin... Napiszcie proszę jak go pielęgnować, kiedy na miejsce stałe i POCHWALCIE SIĘ NIMI!!!
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Żagwin

Post »

Żagwin zakwitnie Ci dopiero w następnym roku od posiania. Wg mnie nie ma specjalnych wymagań. U mnie rośnie w bardzo kiepskiej ziemi, na skalniaku, w pełnym słońcu.
Każdego roku jest go więcej i coraz ładniej kwitnie. Ładnie się rozrasta, ale nie jest zbyt ekspansywy. :)
W tym roku jedną kępkę przyciełam po kwitnieniu, ale nie wiem czy był to dobry pomysł, bo jest słabszy od pozostałych.... :roll: Może dopiero wiosną okaże się, że warto było? ;)

Zdjęcia mam jedynie takie:
Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

U mnie też w marnej ziemi i w słońcu - w gazonach. Pięknie rośnie i pięknie kwitnie (niestety, nie mam fotki, teraz nie odda uroku tego miłego kwiatka). W tym roku dosadziłam sobie odmianę 'Variegata' o biało obrzeżonych listkach, kwiat w ciemnym fiolecie.
Myślę, że urośnie ci wszędzie poza głębokim cieniem, nie sadź przy nim tylko bardziej ekspansywnych roślin, bo zagłuszą. Zrobiłam ten błąd z floksami szydlastymi jak byłam dużo młodsza, teraz go już nie popełnię :lol: .
daria00
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 sie 2008, o 13:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

Wielkie dzięki, tylko jaki on ma przyrost roczny?
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Nie jest zbyt duży, szczególnie w pierwszych dwóch latach :roll:
Potem zaczyna być bardziej "widoczny" ;)
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Żagwin

Post »

apus pisze:W tym roku jedną kępkę przyciełam po kwitnieniu, ale nie wiem czy był to dobry pomysł
Myślę ,że to był bardzo dobry pomysł ,ja też przycięłam po kwitnieniu jedną kępkę żagwinu,i teraz żałuję ..ze nie potraktowałam tak samo pozostałych-przycięta jest bardzo zagęszczona i wydaje się ,że wiosną kwitnienie będzie prawdziwą ucztą dla oczu.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
Galadriela
500p
500p
Posty: 926
Od: 22 wrz 2009, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kotlina Warszawska

Żagwin - uprawa

Post »

Bardzo wdzięczna i ładna bylinka, bardzo obficie kwitnie...

Mam pytanie, jak właściwie przycinać żagwin? i na ile jest on długowieczny?
I jeszcze jedno, czy można go rozmnażać przez podział?

Kilka lat temu wyhodowałam sporo kolorowych żagwinków z nasion. Niestety do dnia dzisiejszego nie przeżył żaden. Nie przycinałam ich, co tłumaczyło by ich rozpełznięcie... Dodatkowo mroźna zima i powódź na wiosnę zrobiły swoje :(

W przyszłym roku chciałabym spróbować znowu (wiem przynajmniej tyle, że żagwin nie potrzebuje stratyfikacji, i bardzo łatwo wschodzi). Nie chce zmarnować roślinek, dlatego chciałabym wiedzieć co mam z nimi zrobić żeby doczekać się ładnych i dorodnych poduszek kwiatowych :)

Czy ktoś ma i chciałby się podzielić doświadczeniem w uprawie żagwinu? :)
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Żagwin - uprawa

Post »

To prawda że Żagwin kocha ziemię o wyższym pH?
Awatar użytkownika
Jany-15
50p
50p
Posty: 68
Od: 25 maja 2005, o 13:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Żagwin - uprawa

Post »

Tak, to prawda żagwiny lubią podłoże od obojętnego do zasadowego.
pozdrawiam
Wiesia -Jany
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Żagwin - uprawa

Post »

Wedle moich obserwacji ta roślinka nie lubi jak się robi wokół niej lub z nią cokolwiek, a że płytko się korzeni łatwo jest jej wejść w paradę. Uprawiam odmianę niebieską i różową od 2 i 3 lat - moje żagwiny miewały okresy lepsze i gorsze (np. z dużego zrobił się mały). W tym roku na wiosnę dosadziłam jeszcze odmianę obrzeżoną białym paskiem, być może dlatego ze ją przesadziłam nie znalazłam jej już na jesieni.. Dziękuję za podpowiedź na temat floksa szydlastego..posadziłam go w sąsiedztwie żagwina tego roku (mam nadzieję że dostatecznie daleko), a poza tym jasnotę o kolorowych listkach-chciałabym uzyskać dywan z tych bylin.
Radosnych Świąt!
Ola
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Franek911
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2011, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysiew żagwinu do gruntu

Post »

Witam forumowiczów.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych działkowiczów w sprawie żagwinu a mianowicie czy można go np: teraz w kwietniu wysiać bezpośrednio do gruntu (donice betonowe na murku) czy w tym roku normalnie wzejdzie a w przyszłym zakwitnie czy musi być najpierw w tzw. inspekcie. Jeśli tak to jak gęsto trzeba go wysiać w takiej donicy żeby uzyskać efekt dywanowy po latach.
Za wszelkie informację dziękuję :wink:
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Żagwin - uprawa

Post »

Wedle moich doświadczeń, żagwin tak jak większość bylin zakwita w kolejnym roku od momentu wysiania i zrobienia rozsady. Zgodnie z informacją na opakowaniu można go już wysiewać od kwietnia do czerwca w zimnym inspekcie (nawet nie na rozsadniku, a więc uprawa wprost do gleby o tej porze raczej ma małe szanse), czyli na parapecie w domu. Na miejsce stałe rośliny przesadza się we wrześniu - jak podrosną. Można przyspieszać niektóre rośliny, ale trzeba to robić stwarzając im korzystniejsze warunki niż panują na zewnątrz (ja przyspieszałam na parapecie okiennym w ubiegłym roku firletkę, która zakwitła w roku wysiania oraz w tym roku lubczyk). Moje dwa żagwiny, które mają około 3 lat, posiadają średnicę blisko 30 cm. Zalecana (informacja z opakowania nasion) rozstawa roślin sadzonych na miejsce stałe to 15x20 cm. Można by pokusić się o wysiew na rozsadniku, ale to dopiero w czerwcu.
Pozdrawiam.
ps. właśnie zaczynają kwitnąć.
Awatar użytkownika
zuzia55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2993
Od: 24 kwie 2008, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Parczew

Re: Żagwin - uprawa

Post »

Obrazek
U mnie tylko taki
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”