Bazylia (Ocimum basilicum) wysiew nasion

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Moim zdaniem ten 'cudak' z ostatniego zdjęcia to nie bazylia grecka, a własnie jakaś nietypowa odmiana - jeszcze nigdy się z taką nie spotkałam, więc nie wiem jaka. Bazylia grecka jest bardziej drobna, krzaczasta i listki mają inny kształt.
Gdybym miała wybrać ze zdjęcia pierwszego to na cynamonową wygląda mi ta najwieksza (moje właśnie tak wyglądały jak były małe :)) Widzę też chyba bazylie sałatową (to ta pokarbowana) i oczywiście czerwoną i pospolitą (ta na środku). Może się mylę, ale tak typuję. Na opakowaniu masz napisane, że jakie jeszcze bazylie powinny się pojawić?
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Bazylii greckiej nie ma w tej doniczce. Mam ją już przepikowaną z wcześniejszego siewu. Tę dużą muszę obwąchać dokładnie, najlepiej po przesadzeniu do osobnej doniczki, bo póki co trudno wyodrębnić zapachy w tym miksie.
To nasiona z tej mieszanki http://www.lobelia.pl/bazylia-mieszanka-0 Na stronie producenta jest informacja o odmianach.
Wysiewałam w dwóch częściach, ale nasiona wschodziły słabo, więc sądzę, że nie wszystkie odmiany wykiełkowały. Części pewnie zabraknie w tej mieszance.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Dziś obciąłem pędy bazylii. Listki odebrałem od łodyg, posiekałem i zmieszałem z oliwą. W woreczki foliowe i do zamrażarki. Z 2 krzaczków wyszła miseczka ok 2L. Robię to po raz pierwszy i nie wiem jak się będzie przechowywać.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Ciemna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lip 2015, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bazylia czarne kulki

Post »

Cześć,
kupilam tydzień temu bazylię, parę dni temu zauważyłam wokół doniczki czarne kulki, posprzątalam je i wyjechałam na weekend. Wczoraj znów je zauważyłam. Są też na jednym liściu, a inne są nadjedzone. Przejrzalam roślinę, ale nie widzę szkodnika :/ Kilka liści też uschło ale ogólnie roślina jest w jeszcze w dobrym stanie. Co to może być?
Obrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Bazylia czarne kulki

Post »

To odchody małej zielonej gąsieniczki, która lubi bazylię. Nie dałabym sobie głowy uciąć ale chyba ją widać na trzecim zdjęciu, u szczytu najwyższego liścia z lewej :wink:
Ciemna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 lip 2015, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia czarne kulki

Post »

Yup, to była gąsienniczka i żeby było śmieszniej, zauważyłam ją od razu po założeniu wątku, zdradził ją porządny szlaczek odchodów na liściu :D Gąsieniczka ma już nowy dom na trawniku, dałam jej kilka tych nagryzionych listków, reszta bazylii już jest dla mnie :D
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Witajcie :wit

Przymierzam się, aby pierwszy raz zebrać własne nasiona bazylii. Podpowiedzcie mi, jak to najlepiej zrobić i kiedy?

Na niektórych gałązkach kwiaty właśnie co przekwitły, czy powinnam je teraz ściąć i wysuszyć czy lepiej zostawić je na roślinie, aby same się wysuszyły? Obawiam się, że będę zbyt długo zwlekała i nasiona rozsieją się same po ogródku, ale z drugiej strony boję się, że utnę gałązki zbyt wcześnie i nasiona będą niedojrzałe ;:131

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Ja je zostawiam do czasu, aż zaczną brązowieć. Wtedy mam pewność, że są dojrzałe, ale z drugiej strony trzeba je ostrożniej obcinać, o mogą się sypnąć, więc jest więcej zachodu.
W tym roku też zostawiam kilka odmian bazylii na nasiona. Niektóre mam pojedyncze, więc skubię pojedyncze listki, a roślinę przeznaczam nasiona. Ale takie okazy trzymam w oranżerii, więc niespodziewany wiatr i deszcz nie ogołocą bazylii z dojrzałych nasion.
Myślę, że jak dobrze pójdzie, to na akcję wyślę parę paczuszek bazylii greckiej, sałatowej i cynamonowej. Ewentualnie miksy różnych odmian, bo nie wszystkie potrafię nazwać.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

A mi córka ostatnio całą galerie z telefonu usuneła :( A tam miałam najwięcej zdjęć. Ale w weekend trochę cyknę :D
A ja nasiona zbieram tak. Od dołu są kwiaty przekwitnięte a od góry nie. Więc jednym ruchem ręki "obieram" łodyżkę z dojrzałych koszyczków. A reszta sobie czeka na swój czas :)
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Witejcie, bazylie u mnie praktycznie wszystkie już kwitną. Chciałam wam pokazać jak sobie u mnie rodziły odmiany bazylii z Rosji. Wiele zdjęć utraciłam, dlaczego tak się stało pisałam wyżej. Ale coś tam zostało :D
Więc tak. Z bazylii jestem bardzo zadowolona. Wszystkie odmiany sobie bardzo dobrze radziły. Znakomicie się krzewiły i robią to dalej. Rośliny dość duże, o masywnych liściach. Liście zdecydowanie większe niż u bazylii które miałam do tej pory. W paczce z nasionami zdażał się "niesort" nasion. To znaczy że kilka z wysianych z jednej paczki nasion było innej odmiany. Były to oczywiście miłe dla mnie niespodzianki.
A teraz trochę zdjęć :D


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
piobuk1
200p
200p
Posty: 449
Od: 20 lut 2012, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Super i ekstra, mam tylko jedno pytanie, zbierasz nasiona???
Pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
PaulaPola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1957
Od: 26 mar 2012, o 21:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Na zbiór jeszcze będzie trzeba poczekać. Ale nasiona oczywiście zbieram:)
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Bazylia w mieszkaniu na własny użytek - wskazówki.

Post »

Czy należy zasilać bazylię po pikowaniu do ziemi uniwersalnej o zawartości nawozu 0,6 kg/m3 ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”