Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 607 ] 
Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 44  
Autor Wiadomość
TwojaLawenda
 Tytuł: Re: Lawenda - Lavandula część 1 .
PostNapisane: 3 cze 2013, o 15:17 
50p
50p

1 szt.
Dokładnie, donica na tarasie szybko przemarznie. Zakopcowanie i porządne okrycie jej w czasie zimy może ją uchroni. Tak czy inaczej, pod koniec czerwca pobierz sobie młode pędy i ukorzeń sobie w donicy. Zawsze to jakieś zabezpieczenie, żeby w kolejnym roku znów się cieszyć jej zapachem i widokiem :)

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kachat
PostNapisane: 3 cze 2013, o 16:04 
200p
200p

1 szt.
Będę zaraz siała lawendę. Uff. To moja druga próba - zeszłoroczna zakończyła się kompletną klapą, ani jedno nasionko nie wzeszło :( Teraz mija miesiąc, jak nasionka baraszkują beztrosko w torebce piasku w lodówce, i czas coś z nimi zrobić... tylko za bardzo nie wiem co. W jakiej ziemi je wysiać, aby w końcu wykiełkowały? Zwykła ogrodnicza, czy piasek z dodatkiem ziemi..? Wkładać nasionka w ziemie i uklepywać, czy położyć na powierzchni? Przysypać ziemią (jak dużo?) czy nie? Postawić na słońcu, czy lepiej w cieniu?

Rok temu niby wszystko zrobiłam w miarę ok, ale jakoś nic z tego nie wyszło... Jak wy, którym dużo lawendy skiełkowało, zrobiliście? Będę wdzięczna za rady :wit

limonkaa
 Tytuł: Re: Czy lawenda zimuje w gruncie ?
PostNapisane: 4 cze 2013, o 06:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Moja lawenda przeżyła zimę bez okrywania , pierwszy raz ją uprawiam . Teraz widzę że jest sporo młodych siewek rozsianych po rabatce .

Lorrie
PostNapisane: 4 cze 2013, o 07:49 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Moje Lawendy jak co roku pięknie odbijają po zimie i już mają spore pąki kwiatowe :)

Obrazek

Obrazek

kakatarzyna
PostNapisane: 4 cze 2013, o 12:37 
100p
100p

1 szt.
Moją młoda lawendę (mała sadzonka kupiona wiosną 2012) w tym roku w marcu ścięłam radykalnie. Może nie tyle ścięłam, ale poułamywałam wszystkie pędy ok 10 cm od ziemi.
Było to drastyczne, ale bardzo mnie w tamtym momencie denerwowała jako suchotnik i jej się oberwało.
Teraz rośnie mi przepięknie i jest zieloniutka. Przesadziłam ją 2 tyg temu i wcale jej to nie zaszkodziło. Teraz ma więcej słońca i szaleje ;:172
Z tego co doczytałam, to przeżyła tylko dzięki temu, że była młoda ;:180
Uff, uszło mi na sucho moje barbarzyństwo.
Niczym nie okrywałam, ale rośnie w osłoniętym miejscu.
Moja mama kupowała sobie lawendę razem ze mną, ale jej na trawniku nie przeżyła zimy. Wiele zależy od miejsca i czy jest śnieg.
A tak na poważnie to czy rozmnażacie swoje lawendy?

tyle pomysłów, a tak mało czasu

limonkaa
PostNapisane: 4 cze 2013, o 19:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tak poprzez urwanie gałązki lawendy i wsadzenie do ziemi , wilgoć żeby miała kilka dni i 100% przyjęć . Tak swoje rozmnażałam w ubiegłym roku i teraz też tak zrobiłam .

krzysztofkhn
PostNapisane: 5 cze 2013, o 09:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam następujący problem !
Kupiłem 2 tygodnie temu, kilka lawend w Biedronce po 2 złote. Wyglądały dosyć nieźle, ale jak to w tym sklepie, żadna roślinka nie była podlewana.
Po wysadzeniu do gruntu, część przyjęła się i ładnie rośnie, część uschła.
Czy mam szanse na ponowne odbicie rośliny od korzenia, czy te uschnięte roślinki po prostu usunąć ?

Krzysztof Khn.

EdytaRojek
PostNapisane: 5 cze 2013, o 12:16 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
wąskolistna sobie poradzi bez problemu, od lat hoduję i nigdy nie było problemu w zimie. Wszystko zależy od gatunku, w innych przypadkach lepiej przykrywać na zimę.

limonkaa
PostNapisane: 5 cze 2013, o 19:00 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Poczekaj jeszcze kilka dni , może odbija lawenda , kto wie czy od korzenia nie puśći , wilgotno jest i dobre warunki do przyjęcia...

katarzynus
PostNapisane: 6 cze 2013, o 19:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Siałam lawendę 2 razy. Pierwszy raz 2 miesiące temu, po miesięcznej stratyfikacji w lodówce. Z całego opakowania wykiełkowało mi 14 roślinek, są już całkiem pokaźne :) Wtedy wysiałam przykryłam delikatnie ziemią, nakrywałam folią i trzymałam w cieple. Kiełkowała dłuugo, tak że już się poddałam i kupiłam drugie opakowanie, znów w ziemię i tym razem do zamrażarki. Po 2 tygodniach całą ziemię z zamrażarki po prostu wysypałam do pojemniczka i przykryłam folią. Nie stało to nawet w cieple, a już mam 16 lawendek i to jeszcze nie koniec pewnie :) Pierwsze siewki pojawiały się po kilku dniach.
Nie wiem skąd ta różnica, czy wynika to z tego, że nasiona były od różnych producentów ? Czy może przez różnicę w stratyfikacji miesiąc w lodówce, 2 tygodnie w zamrażarce.. No i kiełkowanie za pierwszym razem przy kaloryferze, za drugim praktycznie poza domem.

TwojaLawenda
PostNapisane: 6 cze 2013, o 22:35 
50p
50p

1 szt.
@kachat - teraz jest zbyt póżno na sianie lawendy, powinnaś to zrobić w okolicach marca (stratfikacja w styczniu / lutym). Taki jest naturalny cykl życia. Stratyfikacja imituje zimę, a więc nasiona powinny być wysiane znacznie wcześniej. To może być jedną z przczyn tak niskiej skuteczności siania, do tego dobór gleby ( najlepiej piasek) oraz sam fakt, że z nasion jest znacznie gorsza wydajnośc rozmnażania niż np. poprzez ukorzenienie pędów.

renzal
PostNapisane: 9 cze 2013, o 09:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ponieważ moje nasiona zaginęły w otchłani zamrażarki, a istnieje konieczność odmłodzenia moich krzaczków - przysypałam gałązki ziemią i na chwilę obecną wygląda to bardzo obiecująco. ;:215

kakatarzyna
PostNapisane: 11 cze 2013, o 09:17 
100p
100p

1 szt.
limonkaa, a jakie gałązki rozmnażasz - nowy przyrosty czy zdrewniałe zeszłoroczne? I czy można to robić już teraz?
Jest tak mokro, że powinno nie być większych problemów.

tyle pomysłów, a tak mało czasu

TwojaLawenda
PostNapisane: 11 cze 2013, o 20:25 
50p
50p

1 szt.
Do rozmnożenia uzywamy tegorocznych przyrostów. Teraz to troszkę szkoda, bo praktycznie na wszystkich pędach będzie kwiat. Lepiej po przekwitnięciu :)

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.           [ Posty: 607 ]  Idź do strony nr...        1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 44  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Dorja, jagodka27 i 10 gości