Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

W tym roku widziałem istne zatrzęsienie juk, szybka i gorąca wiosna się do tego pewnie przyczyniła, a jak na złość moja nie zakwitła. Podejrzewam że dochodzi do siebie po tym jak ją uwolniłem tej wiosny z duszących objęć barwinka, liczę że odwdzięczy się za to za rok :)
Kuba
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Witam. :D Moja juka latem nie zakwitła ale postanowiła teraz. :shock: Dzisiejsze zdjęcie ;:oj


Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Pytanie czy zdąży zakwitnąć czy jej przymrozek nie zaszkodzi?Piękna.
majalomza
50p
50p
Posty: 75
Od: 1 kwie 2011, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie Łomża

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Witam. Dostałam od sąsiada jukę. Są to bardzo duże rozety z kawałkiem korzenia. Po posadzeniu w doniczki po dwóch trzech dniach omdlały im liscie i teraz nie są tak strzeliste tylko zwisające. Czy dadzą radę się przyjąć? Czytam tu na forum że przesadzacie młode rozety a te są naprawdę duże .
Pozdrawiam. Maja.
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Potrzebuję Waszej rady :)!
Mam jukki już od dawna. Kwitły chyba tylko 2 razy, bo stanowisko nie jest słoneczne. Postanowiłam je wiosną poprzesadzać w miejsce bardziej odpowiednie.
I w związku z tym nurtuje mnie kilka pytań.
Jak widzicie na zdjęciach, jukki są dość duże. Niektóre mają wręcz pnie, bo stare uschnięte liście poobrywałam. Czy takie jukki sadzi się w całości, czy też sadzi się fragment korzenia? Czy takie dorosłe jukki mogą się dobrze przyjąć?
Czy faktycznie ciężko mi będzie te wszystkie jukki przenieść w nowe miejsce? Czytałam, że one potrafią uparcie odbijać na starym stanowisku. Tam gdzie one są obecnie planuję hortensje, jako bardziej cieniolubne. Nie chciałabym mieć wśród nich jukk... :roll:

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Przesadza się rozety z jakimś fragmentem kłącza :wink: Najlepiej przesadzać młodsze rozety ponieważ młodsze rośliny łatwiej się przyjmują :wink:
Co do odbijania w starym miejscu to przecież odrosty można po prostu wycinać :wink: w końcu przestaną odbijać :wink: Ogród to ciągła praca więc takie rzeczy są stałą jego częścią :wink:
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Sęk w tym, że nie mam młodych, tylko stare.
To, że ogród to ciągłą praca wiem bardzo dobrze. Natomiast zawsze uważałam, że należy robić rzeczy konieczne, a nie utrudniać sobie życie. Dlatego wolę zrobić coś raz, a dobrze. W przeciwnym razie to robota głupiego :wink:. I bez tego mam mnóstwo roboty z innymi roślinami, np. z bluszczem, który mi rośnie za bardzo :), albo z sumakiem octowcem, który przeszedł od sąsiada i usiłuje przejąć kontrolę nad moim skrawkiem ziemi.
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1698
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

To wybierz te, które wyglądają na najmłodsze :wink: Najmłodsze będą te, w kępie której jako ostatni pojawił się kwiatostan :wink: Jak wiadomo, stara rozeta po kwitnieniu zamiera i pozostają tylko młode :wink:
Nie wiem jak jest z odrastaniem juki w starym miejscu ale jej kłącza dość łatwo w dużej części wyrwać (nie są jakoś specjalnie rozbudowane) i nawet jeśli odrasta to nie z taką mocą jak sumak :wink: więc raczej szybko pozbyłabyś się problemu z jej odrastaniem :wink:
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

No właśnie, rozeta zamiera po kwitnieniu, a te moje stare nie kwitły najwyraźniej. Same duże byki mi zostały. Jak jeden mały odrost miałam, to go wkopałam na cmentarzu i tam sobie z powodzeniem rośnie. Dysponuję zatem tylko takimi paroletnimi. Sprawdzałam ostatnio, czy cóś się nie urodziło. Ale nie, tylko te dorosłe ze zdjęcia rosną jak rosły. :)
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
Awatar użytkownika
Emi22
200p
200p
Posty: 305
Od: 12 cze 2016, o 09:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

majalomza,
Maja, mi się udało ukorzenić 2 duże rozety
i jedną młodszą.
Wcześniej trzymałam w wodzie długo, aż nie wypuściły młodych korzonków.
Jak tylko zobaczyłam, że puszczają korzonki, dałam do ziemi. Przy tym kilka liści uschło, tych zewnętrznych.
Obcięłam.
Mają się doskonale!
Można :)
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Emi22, czyli radzisz najpierw te duże juki dać do wody, tak? W takim razie poeksperymentuję.
A jak się ma tylko kawałek korzenia, to można z tego wyhodować jukę?
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Dwie juki kupiłem w zeszłym roku o cienkich liściach, nie są dosyć duże... Podrosły, ale zastanawia mnie czemu jedna ładniej rośnie od drugiej, tzn. symetrycznie i ma jakby jedno "źródło" od gruntu patrząc, a ta druga jakby rozczłonowała się na trzy części od gruntu, liście ma jakieś takie powyginane a nie proste i sztywne, jak ta pierwsza :( I tak planuję je obie przesadzić i posadzić z dwiema jukami kupionymi tego roku, większymi ze znacznie szerszymi liśćmi, ale zastanawia mnie jaka może być tego przyczyna... Obie te juki od zeszłego roku rosną niedaleko hortensji, którą tam przesadziłem, a hortensji dałem dwa worki wysokiego torfu, juki chyba nie przepadają za kwaśną ziemią, choć nie wiem :?: :idea: :roll: W każdym razie i tak nadają się do przesadzenia bo hortensja podgoniła na torfie i zaczyna na nie wchodzić
Awatar użytkownika
krysp50
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 628
Od: 22 lut 2007, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Chyba dobrze trafiłam bo dawno nikt tu nie pisał.
W tym roku po raz pierwszy od kilku lat mogę podziwiać moje juki bez mszyc. Na działce nie chciały rosnąć więc zostały posadzone przed działką i tam im chyba odpowiada: bez dodatkowego podlewania i zasilania, w pełnym słońcu prawie cały dzień.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Krystyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”