Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
iwek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1504
Od: 8 cze 2014, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Yucca Karolińska

Post »

Pestka piękne masz te juki z kolorowymi listkami ;:138 mam rozumieć że te juki które mają teraz kwiatostany będę musiała jesienią wykopać ;:oj mam pytanie ja mam pojedyncze juki a moja ciocia ma w jednym miejscu wiele narośniętych juk wygląda to jak ogromna juka a jak to powinno wyglądać prawidłowe sadzenie juk?Pozdrawiam Iwona :wit
Pozdrawiam Iwona
Moje kwiatki
Awatar użytkownika
Piotr=)
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5060
Od: 24 maja 2008, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Łańcuta (Podkarpacie)

Re: Juka ogrodowa

Post »

Yucca sapphire skies

Obrazek
Spis tematów
Róbmy w życiu to co nas cieszy ;)
dolores3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 cze 2014, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Juka Karolińska

Post »

Czy pęd juki po przekwitnięciu należy śćiąć przy gruncie?
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11464
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Yucca Karolińska

Post »

Zawsze po kwitnieniu wycinam jak najniżej. Mam je od trzech lat, nie wycinam starych rozet, choć niektórzy zalecają. Koło starych pojawia się kilka nowych i żal mi je uszkodzić. W tym roku siedem zaczyna kwitnienie.
Obrazek
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Yucca Karolińska

Post »

A macie jakiś pomysł dlaczego liście jukki żółkną? http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=17&t=77677 Tutaj wstawiałam fotki. Forumowicze podpowiadają, że za mokro, ale dwie rosnące tuż obok (jedną na zdjęciu widać po lewej) mają się doskonale. Pozostałe 4 w innych miejscach w ogrodzie też ok. Tylko ta jedna kwitnąca żółknie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Yucca Karolińska

Post »

Nie jestem pewna, ale może to być pierwsza oznaka zamierania tej kwitnącej/kwitnących rozet, bo zaleca się ja usuwać, bo podobno i tak giną powoli po kwitnieniu.Piszesz, że rosną w podobnych warunkach, a żółknie ta kwitnąca, więc tak wnioskuję, choć może być inny powód.Są różne odmiany juk.Ja miałam kiedyś taką, która tworzyła dużo odrostów, ale kwiatostanów miała mało, na dodatek rzadkie i praktycznie nie było czego usuwać.Wykopałam ją po latach (masakra!) i kupiłam inną, która trzyma się bardziej w kępie i obficiej kwitnie.W zeszłym roku pierwszy raz kwitła i miała 1 kwiatostan, a w tym roku 5 i też zauważyłam żółknące od czubka liście.Wygląda, że chyba to samo co u Ciebie się dzieje.
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Yucca Karolińska

Post »

To moje pierwsze juki, w ogóle pierwszy kompletny sezon z ogrodem, no i przeraża mnie każda taka zmiana... Trochę mi szkoda tej juki, jeśli faktycznie powoli zamiera po kwitnięciu, bo nie wygląda jakby miała mieć jakieś odrosty. Mam teraz w ogródku 7 sztuk, z czego jedna umarła, ale miała odrost no i jedna kwitnie. Reszta ani nie kwitnie, ani nie tworzy odrostów. Może jakieś kiepskie egzemplarze wsadziłam ;:218
AlicjaP
100p
100p
Posty: 137
Od: 30 lip 2013, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Yucca Karolińska

Post »

Cierpliwości - będą odrosty
Alicja
Awatar użytkownika
ewa2019
1000p
1000p
Posty: 1167
Od: 6 sty 2012, o 21:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubuskie

Re: Yucca Karolińska

Post »

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
bebeluch
1000p
1000p
Posty: 3525
Od: 26 gru 2010, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Yucca Karolińska

Post »

I u mnie zakwitły

Obrazek

Obrazek
Mędrzec potrafi uczyć się nawet od Głupca. Głupiec nie uczy się nigdy.
karinos
50p
50p
Posty: 99
Od: 2 lis 2005, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jonkowo / Olsztyn

Re: Yucca Karolińska

Post »

Cudne ;:oj Moja "sterczy" od miesiąca już chyba i nadal ma paki, a nie kwiaty...
Rusalka0

Re: Yucca Karolińska

Post »

Witajcie. Zazdroszczę wam takich pięknych juk. ja mam 4 sztuki, od 3 lat, są już nieźle rozrośnięte, niestety do tej pory żadna z nich nie kwitła ;:145 nie mają mokro, raczej rosną w suchym miejscu, od 13 non stop słońce-nie wiem już sama, co z nimi nie tak. już nie mam do nich cierpliwości, jaka może być przyczyna, że nie kwitną?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Yucca Karolińska

Post »

W końcu się namyśli. Mojej (posadzonej w 2009!!) w ubiegłym roku zagroziłam, że jak w końcu nie zakwitnie to ją wykarczuję. I posłuchała wypuściła 2 piękne pędy, większy grubości rury od odkurzacza (albo i lepiej) i wysoki na 2 metry właśnie rozwija pierwsze kwiaty ;:138
Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”