Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mewa
1000p
1000p
Posty: 5373
Od: 25 paź 2009, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Juka karolińska(ogrodowa)

Post »

Ja bym przesadziła , zdazy się zadomowić i na wiosnę zakwitnie

Moja rośnie w kwasnej ziemi przykryta korą - kwitnie co roku , od 4 lat niczym nie nawożona, 14 kwiatostanów

Obrazek
Pozdrawiam. Ewa
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

juka -jak zrobić z niej użytek i ładną kompozycję w ogrodzie.

Post »

Nie znalazłam tematu odpowiedniego do mojego pytania,więc zakładam nowy wątek.
Szukam inspiracji na wykorzystanie juki w ogrodzie.
Mam mn?stwo juki,przynajmniej 4 spore skupiska. W każdym jest mn?stwo nowych roślin i odrost?w. W tym roku naszło mnie na reorganizację grządki. Chcę to wykopać,ale powiiem szczerze -nie do końca wiem jak się za to zabrać.
Jak wykopać i rozdzielić kępy już trochę wiem po przeglądnięciu wątków,ale jak zagospodarować coś ładnego z jej użyciem.. nie wiem totalnie.
Teoretycznie mam trochę wolnego miejsca,ale ten typ rośliny mi nigdzie nie pasuje...
Szukam pomysłu,więc jeśli możecie pokazać swoje juki i aranżacje z ich udziałem to będę wdzięczna :)

Przejrzałam wątek już wcześniej i widzę parę interesujących pomysłow. I tu mam kilka pytań -w tych kompozycjach skalno-żwirkowych co macie pod spodem?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Jak masz ładne kępy, dobrze rosną, kwitną i podobają się, to zostaw w spokoju i ciesz się nimi :) Niezbyt lubią rozsadzanie.Ja odkąd wykopałam pewien nieciekawy, ale inwazyjny typ, co to ani pięknie kwitła, ani wygladała (wysoki 2 metrowy, gruby badyl z kilkoma kwiatkami, które szybko przekwitły) nie mogę się dochować ładnej juki i podziwiam w innych ogrodach.Podobają mi się takie niższe o gęstych kwiatostanach, sprawiłam sobie, w tym roku pierwszy raz zakwitła, a mam ją chyba z 5 lat.
Pod żwirek nic nie trzeba dawać, grunt to przepuszczalna, lekka ziemia.Juka należy do grupy roślin soliterowych, sadzi się pojedynczo, lub w niedużej grupie, pomiędzy niskimi roślinami np. niskimi trawkami.
Nigdzie Ci nie pasuje, bo to szczególny typ rośliny, raczej do założeń formalnych.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Niby tak, ale rosną mi na grządce którą szykuję pod warzywka. Wsadziliśmy je tam tymczasowo, przy likwidacji poprzedniej działki, teraz wszystko wykopujemy. I jak inne rośliny znajdują miejsce tak z tą juką nie wiem co zrobić. Owszem jest ładna, ładnie kwitnie, to chyba ta odmiana srebrzysta.

Pytam co dawać, bo widzę że wielu pisze o kwaśnej ziemi. Zastanawiałam się więc czy nie kupić jakiegoś torfu itd i nie podsypać.

Faktycznie najładniej wygląda sama na specjalnie zagospodarowanej dla niej grządce ( niektóre wasze kompozycje zapierają dech w piersiach!) , ale widziałam też parę kompozycji w normalnym ogrodzie. Jednak sama nie umiem nic odtworzyć.
Zastanawiam się trochę czy wstawienie juki między iglaki i zrobienie takiego "kącika leśnego" byłoby dobrym pomysłem? Ma ktoś doświadczenie jak juka będzie rosła np w towarzystwie cisów itd?
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Jeśli to są stare, zasiedziałe rośliny, to operacja jest co najmniej ryzykowna, abo pracochłonna na późniejszym etapie. Juka odbija z nawet małego kawałka korzenia, nawet po dwóch, trzech latach. Dlatego zaleca się staranne przemyślanie miejsca. Ale niestety, czasami sytuacje się po prostu zastaje. Powodzenia w reorganizacji.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Do kącika leśnego nie nadaje się, iglaki prędzej czy później zarastają i liście juki atakuje grzyb, śnieg dłużej się topi itp.Miejsce lepiej przewiewne, albo pod ścianą, ale mocniej nasłonecznione i zaciszne.
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1699
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Pierwszy raz słyszę o kwaśnej ziemi pod jukę :wink: Nie jest to potrzebne, u mnie rosną prawie w normalnej ziemi - prawie ponieważ jest wymieszana z piaskiem żeby szybko wysychała. Na powierzchni jest gruboziarnisty żwir ponieważ taka sucha, piaszczysta ziemia była świetną kuwetą dla kotów a psy czując koty rozkopywały całą grządkę. Pod żwirem jest oczywiście włóknina. Młode odrosty przebijają z łatwością włókninę. Moje juki w tym roku wyglądały tak:
Obrazek
Ja pewnie za rok usunę zupełnie juki o jednobarwnych liściach, ładnie kwitną ale są za duże. Zdecydowanie wolę odmiany o liściach kolorowych, równie ładnie kwitną ale są trochę mniejsze. No i po prostu lubię rośliny o barwnych liściach które zdobią również gdy nie kwitną :wink: Nie chciałem w tym roku usuwać jednobarwnych juk ponieważ czekałem aż te o barwnych liściach wydadzą odrosty i będzie można obsadzić nimi całość.
Awatar użytkownika
eriopus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1339
Od: 24 cze 2015, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Czy ktoś ma Yucca gloriosa w ogrodzie? Zakupiłem dwie sztuki w wersji variegata i chciałbym zobaczyć jak ona może po latach wyglądać.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Taka ciekawostka, pierwszy raz takie coś widzę...


Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Rzeczywiście ewenement...
Ten stary,przycięty pęd wydaje się całkiem zaschnięty a tu taka żywotność :D :shock:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Moje w tym roku są dużo wyższe ode mnie ;)

Obrazek
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3079
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

Jak z kwitnieniem juk u Was? U mnie na kilka roślin kwitnie jedna.
Awatar użytkownika
Norbitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2081
Od: 7 lip 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Juka karolińska,ogrodowa (Yucca filamentosa )

Post »

u mnie wszystkie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”