Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
Alembik
 Tytuł: Re: Suszenie ziół
PostNapisane: 9 lip 2016, o 12:16 
500p
500p

1 szt.
Ja kiedyś suszyłem dużo ziół. Ale obecnie mniej. Mam problem z przechowywaniem to znaczy ususzone już zioła prędzej czy później pleśnieją. Ostatnio zaintrygowała mnie fermentacja ziół. Nie wiem jeszcze czy wszystkie zioła można fermentować. Testuję na liściach malin. Otóż najpierw je suszę, później płuczę pod kranem, zawijam ścisło w papier kuchenny, moczę i odstawiam w ciepłe miejsce. Po kilku dniach liście brązowieją wtedy można je znowu wysuszyć. Fermentacja poprawia na pewno smak ziół. Ale czy chroni je później przed pleśnieniem tego nie wiem.

Fermentacji poddaje się wiele ziół. Między innymi tytoń, herbatę. Ponoć fermentacja zmienia nie tylko smak, ale i właściwości ziół. Jeśli więc zioła suszone w tradycyjny sposób stają się nudne, można się trochę pobawić i poeksperymentować

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Humbelina
PostNapisane: 20 lip 2016, o 09:59 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Zakupiłam suszarkę do grzybów -niestety bez regulacji temperatury. Nigdzie nie mogę znaleźć info do jakiej temperatury się nagrzewa , a zamierzam suszyć oregano i miętę. O tyle o ile o suszeniu mięty w suszarce info jakieś w necie są , to jeśli chodzi o oregano wszyscy piszą o suszeniu w pękach. Czy to oznacza , że suszarka się nie sprawdzi ? Może jednak ktoś ma jakieś doświadczenia z suszarkami , wie jakie temperatury są w standardzie i wie ile czasu mniej więcej suszy się oregano ? ;)

Osmunda
PostNapisane: 26 lip 2016, o 06:32 
200p
200p

1 szt.
whitedame napisał(a):
Też suszę własne zioła, czytając rady tego wątku muszę pewne nawyki zweryfikować.
W zeszłym sezonie próbowałam ususzyć kwiat wrotyczu, wydawało się to takie proste. Niestety koszyczki są bure, prawie brązowe i mało pachną. Jak kiedyś kupowałam to były ciemnożółte i pachniały. Przyczyną porażki była pewnie faza w jakiej zbierałam kwiaty, podejrzewam że zrobiłam to za późno. Macie jakieś doświadczenia w tym względzie.

Ja suszę wrotycz w pęczkach od paru lat i czasem też nie jest żółty po wysuszeniu.Nie wiem od czego to zależy (nigdy nie zbieram wilgotnego) ale mam wrażenie , że od fazy kwitnienia a jeszcze bardziej od temperatury i wilgotności powietrza podczas suszenia.

A jeśli chodzi o wrotycz to czy macie go "u siebie" ?
Ja chciałabym aby zadomowił się gdzieś u mnie.Macie jakieś doświadczenia w wysiewaniu , rozmnażaniu ?
W naturze rośnie najpiękniej w jakichś nieprawdopodobnych miejscach ;na torowiskach , poboczach ruchliwych dróg , podejrzanych wysypiskach.W tym roku szczególnie dorodny i piękny.
A ja potrzebuję czysty , bez spalin i innych miejskich dodatków.

Arvenaa
PostNapisane: 28 lip 2016, o 17:49 
200p
200p

1 szt.
Czy ktoś suszy jeżówkę purpurową? W jaki sposób? Chodzi mi o to, czy same płatki kwiatów? W artykułach spotkałam się z określeniem "ziele". CZyli, że co suszymy? :shock:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 60 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości