Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
rafmaxxx
50p
50p
Posty: 88
Od: 31 maja 2010, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Niestety. Nadal mi to wszystko nie dawało spokoju. I się okazało, że musiałem moją trytomę przelać bo zaczęły jej gnić gorzenie, były takie jak by maziste etc. Pousuwałem na razie gnijące korzenie, zostawiłem tylko te dobre, zasypałem te miejsca cynamonem, wsadziłem do nowej ziemi i podlałem ją wodą z dodatkiem środka na grzyby agrecol. Niestety nie jestem do końca zadowolony z ziemi jaką posiadam mimo że wydaje się być wysokiej jakości. Jest to ziemia Kronen, uniwersalna, ale bez torfu ( potrzebowałem kiedyś właśnie ziemi bez torfu, a że sprzedawana była minimum 50 l to mi została jeszcze ). Posiada włókna drzewne odpowiadające za strukturę, drenaż i kompost + glinkę wulkaniczną. pH 5,5 - 6,5 czyli z tego co przeczytałem to dla Trytomy ok. Ziemia bardzo szybko wysycha z wierzchu przez co niestety daje mylne wrażenie, że roślinkę trzeba podlać. Powinienem wsadzić palec trochę głębiej w ziemi i na tej podstawie ocenić, tu trochę mój błąd. Zobaczymy czy coś odżyje mi.
Awatar użytkownika
BarbaraR
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3227
Od: 30 lis 2011, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

U mnie gleba jest dość ciężka, a trytoma rośnie i kwitnie bez problemu. Lubi słoneczne i zaciszne miejsca i nie lubi nadmiernego podlewania ani zasilania. Na zimę zawiązuję liście w chochoł, aby do środka rośliny nie dostała się woda. Na wiosnę obcinam stare liście i tak rośnie sobie bez problemu od kilku lat. Rozmnażałam z nasion, bo kupione odmiany u mnie nie przetrwały - chyba nie lubi przesadzania...
Pozdrawiam
Barbara
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2333
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Pierwszy raz zimowała bez okrycia.
Podlewałem w czasie suszy i dwa razy zasiliłem nawozem.
Byłem ciekawy jak te zabiegi wpłyną na kondycję i kwitnienie.
Efekt jest znaczący, tym bardziej, że właściwie nigdy nie była ani nawożona, ani podlewana.


Obrazek
PaulaF-Z
500p
500p
Posty: 602
Od: 1 lis 2016, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Kiedy można podzielić trytomę? Próbowałam, ale wielką karpę trudno rozdzielić. Pewnie wiosna będzie najlepszym okresem?
pawel_345
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 16 sie 2021, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Trytoma groniasta(Kniphofia uvaria)

Post »

Ja dzieliłem jesienią zeszłego roku, a w tym już zakwitła

Obrazek
Pozdrawiam, Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”