Trójsklepka Tricyrtis

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Witam :wit ,
trójsklepki wolą półcień ale pięknie rosną i w słońcu aby miały wilgoć. W słońcu będą troszkę niższe (tak wynika z mojego porównania tych samych odmian sadzonych w półcieniu i w słońcu). Dość szybko się rozrastają, łatwo się dzielą i łatwo przyjmują. Lubią wilgoć ale nie znoszą zalania, wtedy gniją.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Mam dwie kępy żółtej trójsklepki. Kupowałam dwie sadzonki u różnych sprzedawców jako szerokolistną Yellow Sunrise i szerokolistną Golden Leopard. Na moje oko kwiaty właściwie się nie różnią, tylko jedna ma "pstre" liście a druga "czyste". I ta z "czystymi" liśćmi kwitnie troszkę później.

moja szerokolistna czyli latifolia chyba Yellow Sunrise
Obrazek Obrazek

Obrazek

i to jej liście
Obrazek

Druga kępa ma "normalne" liście - tylko jeszcze nie kwitnie.

Czy może ktoś by mi pomógł rozeznać się czy są to obie jednakowe odmiany tylko różnie nazywane? Ciapki na liściach nie są oznakami choroby. W necie szukałam wyjaśnienia albo jakichkolwiek informacji w tym nurtującym mnie problemie ale nic sensownego nie znalazłam.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Która Trójsklepka jest ekspansywna ?. Czy rozrastają się szybko w gruncie ? Patrząc na system korzeniowy który trochę przypomina mi perz, zastanawiam się czy nie ograniczyć im obszar. Dawno temu miałam je kiedyś w donicy ale teraz zastanawiam się jak rosną w gruncie.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Jolek :wit
Spośród kilku gatunków trójsklepki (mam ich teoretycznie ponad 10 odmian a w rzeczywistości z 6) najszybciej u mnie rozrasta się Yellow Sunrise (żółta), która zaczyna kwitnąć w czerwcu. Druga, która w miarę szybko się rozrasta to Masamunei. Wg mnie nie są ekspansywne. Może w lepszych warunkach tak ale u mnie to "spokojne" roślinki.
Yellow Sunrise to zdjęcia w poprzednim moim poście a Masamunei załączam.
Widok ogólny, ta karpa ma ok.5 lat
Obrazek

a to pojedyncze kwiatki
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Dziękuję za odp. W moich zakupionych nie mam tych odmian wymienionych przez Ciebie. Na razie są w doniczkach.
Pamiętam jak z ok 30 lat temu pokazały się w katalogu ,,Williamsa", byłam zachwycona ich zdjęciem i kupiłam. Jakże było moje zdziwienie gdy zakwitł małymi niepozornymi licznymi kwiatkami. W następnych latach było już lepiej dopóki komuś też się nie spodobały i mi je zakosił z balkonu na parterze.
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Jolek teoretycznie to mam takie odmiany:
hirta Blue Wonder
formosana Dark Beauty
formosana (Toadlily czyli Stolinifera)
hirta Kohaku
hirta Lighting Star
hirta Masamunei
hirta Raspberry Mouse
szerokolistna Golden Leopard
szerokolistna Yellow Sunrise
hirta Alba
Taipei Silk
Tojen
hirta variegata
formosana Gilt Egde
W rzeczywistości to parę jest baaaardzo podobnych do innych i dlatego mam wątpliwości co do prawdziwości odmian
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Ja zaszalałam i kupiłam w tym roku takie;
tajwańska 'Gilt Edge'
tajwańska / Tricyrtis formosana
tajwańska 'Empress'
tajwańska 'Dark Beauty'
tajwańska 'Purple Beauty'
wielkołodygowa / Tricyrtis macropoda
szerokolistna 'White Towers'
owłosiona / Tricyrtis hirta
owłosiona 'Tojen'
Awatar użytkownika
Laelia
200p
200p
Posty: 231
Od: 17 lis 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Ja w zeszłym roku kupiłam w kapersie te fioletową, nie była oznaczona co do odmiany. Zapłaciłam 6 zł. A potem w lecie widziałam w Warszawie w Pnosie na Krakowiaków duże doniczki pełne trójsklepki za tę samą cenę. Byłam wściekła, bo akurat nie miałam portfela. Może w tym roku znów będą :)
Pozdrawiam
Magda
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Trafiłam na ciekawą str, że na Trójsklepce może występować wirus powodujący zlewanie się plamek.
http://translate.google.pl/translate?hl ... rev=search
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

W zeszłym roku kupiłem nasiona , wzeszło 20 szt. Do jesiennych przymrozków rosły w pojemnikach. Pojawiły się pierwsze kwiaty, superaśne :) Bardzo późną jesienią zasadziłem całe towarzystwo do gruntu w dwóch miejscach. Najmniejsze sztuki posadziłem w miejscu gdzie poranne słońce operuje przez 2-3 godziny. No i te wariatki już wyłażą! Pierwszy poważny jesienny przymrozek załatwił części nadziemne na amen. Napiszcie proszę jak jest z młodymi pędami na wiosnę, też takie delikatne ?
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Poprosiłeś mnie o odp. U mnie z ziemi jeszcze nic nie wschodzi. Nie wiem czy przezimowały bo przy zakupie miały mierne korzonki a ich wzrost w zeszłym roku był bardzo słaby z powodu suszy. Kiedyś trzymałam je w skrzynce i zimowały w piwnicy. Moje doświadczenie tak jak i Twoje dopiero rozwija się na temat tej rośliny w ogrodzie.
Obawiam się jednak że, tak jak i poprzednich latach rośliny z powodu skoku temperatur mogą źle to znosić, choć trójsklepka jest w ziemi to jeśli góra przymarznie to powinna odbić. Może też warto osłonić je jakąś donicą na noc lub tp.
Mam nadzieję że, ktoś kto długo ma je w ogrodzie napisze jak to z tym przednówkiem u tych roślin.
Powodzenia
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Dzięki za odpowiedź :D . Robię im kopczyki z ziemi kompostowej, więc może troszkę zwolnią. Chyba niepotrzebnie były przykryte: liśćmi, gałązkami iglaków i to je przyspieszyło. Zima była lipna i pewnie dlatego szaleją. Nawet jak przymarzną od góry, to liczę na gąszcz kropek we wrześniu :wink:
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Trójsklepka Tricyrtis

Post »

Jolek Minęło sporo dni i parę przymrozków , więc coś tam niby wiem :wink: Pomimo zamarzniętej kilka razy po zimnej nocy ziemi, trójsklepki mają się dobrze. Wygląda na to , że wczesnowiosenne liście nie są aż tak wrażliwe. Problemem natomiast mogą być ślimaki. W zeszłym roku największą siewkę dokumentnie wpierniczył mi w doniczce jeden taki dziad. Teraz zauważyłem, że niektóre podgryzają ją nawet pod ziemią. Liście wychodzą na powierzchnię ze ślicznymi wygryzionymi dziurami. Czyli trzeba chyba obsypać je wianuszkiem "kuleczek" na te małpiszony. Zwłaszcza , że wyglądają rewelacyjnie. Wypuszczają po 3-4 mocne pędy. Twoje ruszyły?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”