Bazylia (Ocimum basilicum) uprawa

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Uprawia ktoś bazylię?

Post »

Dopiero po waszych postach wpadłem na ten genialny pomysł że mogę siać razem różne bazylie. A przynajmniej te różniące się tylko kolorem. I zamiast kilku doniczek z bazylią zrobić jedną konkretną :)
sylviku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2010, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam,

Pierwszy raz hoduję bazylię w domu. Posadziłam ją 1 maja i urosła już na jakies 10-15cm.
Mam 3 doniczki i teraz potrzebuję wszystkie liście wykorzystać do pesto :)

No i mam 3 pytania:
1/ Czy mogę ją ściąć po prostu tuż nad doniczką (całe łodygi). Czy może lepiej pourywać ją tuż nad najniższym dolnym listkiem?
Chcę żeby cała mi po tym zabiegu ładnie odrosła.
2/ jak urywa się listki, żeby bazylia się ładnie rozgałęziła i miała jak najwiecej listków? Czy urywać te maleńkie z czubka, które właśnie rosną. Czy może urywać całą szypułkę, czyli te maleńkie + 2 duże pod nią w miejscu łodygi
3/ Liście bazylii mi żółkną i jakby obsychają.. niektóre. Nie wiem z czego to wynika, ale nie przelewam jej. Podlewam rano raz na dwa dni. Niektóre listki miewają też ciemne plamki.

Niestety kompletnie nie mam pojęcia co dla rośliny jest najlepsze.

Będę wdzięczna za pomoc.
sylviku
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 kwie 2010, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - jak ściąć

Post »

Naprawdę nikt nie wie?
heliofitka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7921
Od: 2 cze 2010, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Bazylia - jak ściąć

Post »

Witaj sylviku co prawda nie jestem specjalistką w zakresie ziół, ale napiszę Ci, jak ja postępuję z bazylią. Większość bazylii wymaga ciągłego ścinania wierzchołków pędów, aby ładnie krzewiły się i dawały dużo liści, dlatego ścinam potrzebną mi ilość bazylii, nie robię tego jednak, aż do ziemi. Najczęściej jednak uszczykuje same listki :D Nie wiem co dolega Twojej bazylii,wiem jedno, bazylia nie lubi mieć sucho ale pływać też nie ;:224 pewnie pesto już zrobiłaś i było pyszne, ale mam nadzieję, ze nie wycięłaś wszystkiego "w pień" :D
Pozdrawiam Iwona
Domowe Ogród
Spis treści
daniel m
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 20 cze 2011, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - jak ściąć

Post »

popieram bazylia nie może mieć sucho ani zbyt mokro.
powiem Ci jak ja podlewam bazylię mam 1 doniczkę o średnicy 25-30 cm,jest w niej 15-20 roślinek dużych i podlewam je 2-3 razy dziennie,czyli w jednym dniu dostają około 300-370 ml wody.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Powiedzcie czy wysianą w doniczce bazylię sadzicie do gruntu na stałe miejsce kępami?
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4266
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Ja to kupuję wiosną w markecie po doniczce bazylii, pietruszki naciowej, tymianku, rukoli, dzielę je i wsadzam do ziemi pojedynczo. Łatwo się przyjmują.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Ja do tej pory wysiewałam bezpośrednio w grunt, ale średnio mi wychodziła. Teraz mam wysianą w domu, nawet nie szaleńczo gęsto i nie wiem czy koniecznie ją potem pojedynczo wtykać.
Te sklepowe to kępami rosną..chyba nic się nie stanie jak ja też kępami posadzę? czy źle będzie?
Z 50 sztuk wtykać pojedynczo to średnia przyjemność.
Rumianka
500p
500p
Posty: 510
Od: 31 paź 2011, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Bazylia posadzona pojedyńczo pięknie się krzewi. W grupie będzie jej za ciasno. Można ewentualnie wsadzać po dwie , trzy sadzonki. Robiłam tak w doniczkach , sadziłam zwykłą, fioletową i cytrynową. Tylko trzeba pamiętać, żeby uszczknąć czubeczki, wtedy się ładnie rozrośnie.
Pozdrawiam , Bożenka.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Dziękuję, w takim razie podzielę je na jak najmniejsze kępki. Idą do gruntu to będą mieć sporo miejsca do rozpychania się.
paras
100p
100p
Posty: 144
Od: 22 lip 2012, o 09:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Witam. Postanowiłem rozsadzić moje bazylie, ponieważ mają już po 2 liście i zrobiło im się ciasno. :) Moje pytanie jest takie: w jakiej ziemi powinienem je posadzić?
Mam cały worek podłoża Grow sure do kwiatów doniczkowych. Czy mogę w tym posadzić moje bazylie? Czy może lepiej w zwykłej ziemi z ogródka, tylko niestety u mnie jest troche gliniasta.
Yoannak
500p
500p
Posty: 607
Od: 2 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: prawie Wrocław

Re: Bazylia - uprawa

Post »

No właśnie, ja mam ciężką, ale żyzną ziemię i nie wiem czy powinnam czymś podsypać zanim posadzę bazylię, aby rozluźnić ziemię?
Z ziół jedyne co mam to lubczyk i jest jemu dobrze, ale on ma duże kłącza, więc ciężko porównywać go z bazylią ;:224.
Joasia
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Bazylia - uprawa

Post »

Na pewno będzie lepiej rosła na ziemi przepuszczalnej, próchniczej, nie znosi świeżego obornika, lubi kompost.
Największym problemem uprawy w gruncie nie jest podłoże, ale duże wahania temperatury, wiatr i chłód. Bazylia tego nie znosi. Lubi ciepełko i zacisze. Inaczej liście dostają plam i to nie jest żadna choroba grzybowa ani bakteryjna o czym warto wiedzieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”