Zamiast trawnika

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Dosadziłem w jednym miejscu macierzankę jesienią 2021 r. (z jednej kępy zrobiłem kilka celem rozmnożenia) i jak widać pomiędzy rozchodnikiem.

Tutaj zdjęcie z 18.06.2022 r.
Obrazek

A teraz zdjęcie z 10.10.2022 r.
Obrazek

To zdjęcia tego samego miejsca , tylko trzeba je względem siebie obrócić.
Najwyraźniej macierzanka praktycznie połączyła się z rozchodnikiem osiągając tę samą wysokość (super).
Niestety mam wrażenie, że zaczyna zagłuszać rozchodnik, czyli docelowo pewnie rozchodnik przy niej zginie.
Nie mam zamiaru w to ingerować. Poczekam aż się sami dogadają co gdzie ma rosnąć.

Zakładam, że resztę ogrodu opanuje barwinek i też nie będę na siłę z tym walczyć.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Zamiast trawnika

Post »

Fajny dywan. A da się na to wejść?
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Absolutnie się nadaje. Chodziłem po nim minimum 2-3 razy dziennie bo to jest droga do garażu i śmietnika no i spaceruję przede wszystkim dla czystej przyjemności.
Czasem kilkadziesiąt razy jak np. przenoszę gałęzie z przycinania. I wtedy widać, że poczuł i nawet kolor zmienia, ale po paru dniach nie ma śladu.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzeju bardzo mi się ten Twój "trawnik" podoba.
Będę Ciebie prosiła o radę w sprawie wysiewu ,chętnie uzupełniła bym puste miejsca po kretach.
Tylko tych roślin nie można kosić chyba prawda?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Założenie takie było, żeby nie kosić, ale możesz spróbować.
Ten rozchodnik rośnie w górę na od 1 do 2-3 cm i chodzi się jak po dywanie - czujesz miękkość, ale podeszwa się nie zagłębia. Dlatego nigdy nie myślałem o koszeniu tego. Z macierzanką podobnie.

Jeśli chodzi o wysiew, to co prawda ja rozmnażałem przez podział, ale można taką garść rozchodnika porwać na kawałeczki i je wysiać jak nasiona. Zero kopania, podlewania, przykrywania, itp. Albo wyrywasz taką kępę i kładziesz na wierzchu w innym miejscu i też się przyjmie.
Bobka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1111
Od: 28 lis 2020, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie blisko lasu

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzeju ja nie chcę jej kosić ,tylko jak będzie koszona trawa i wjedzie na brzegi jej kosiarka ,
to czy nie powyrywa z korzeniami :wink:
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Od kosiarki jest tylko jedna gorsza rzecz - tępa kosiarka :wink:
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Zdjęcie po zimie - tak to wyglądało całą zimę o ile nie było przysypane śniegiem. Ciemne plamy to miejsca gdzie rozchodnik nie przeżył z powodu chodzenia po śniegu. Nie trzeba z tym nic robić, bo samo zarośnie.

Obrazek
GMoore
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Co zamiast trawnika po czym da sie chodzić na boso?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Po tym rozchodniku się da i jest to przyjemne, ale na co dzień wolę nie ryzykować - mrówka może ukąsić, pszczołę nadepniesz lub osę to też będzie bolało.
Wspomnę jeszcze o wychodzącym z ziemi szkle i gwoździach/drutach, bo to pozostałość po budowie.
Na koniec wspomnę kocie odchody i siuśki. Tak więc buty to podstawa - jak w coś wdepniesz to i tak zostają na dworze.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

Andrzej997 Mam trochę rozchodnika, ale żeby po nim chodzić na bosaka czy nawet w butach to się nie nadaje. A ja praktycznie chodzę ciągle na bosaka, ale po wszystkim oprócz rozchodnika i żmijowca :) .
GMoore
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

@Andrzej997, mieć ogród i nie chodzić boso, kłóci się to z moją wizją tego po co m.in. ogród mam :)
Szkła, gwoździ, itp ma pewno nie mam. Kocie pozostałości - zdarzają się. Co do ukąszeń to fakt nie jest to miłe dlatego nie dopuszczam do zakwitania koniczyny i koszę często.
Pewnie zostanę przy trawniku tam gdzie jest on obecnie, ale warto rozważać opcje.

Telimenka pisze: A ja praktycznie chodzę ciągle na bosaka, ale po wszystkim oprócz rozchodnika i żmijowca :) .
Po czym dokładnie chodzisz mając cały czas przyjemność stąpania, jakie rośliny oprócz trawy?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zamiast trawnika

Post »

GMoore Na str. 4 tego wątku wrzuciłam fotki jak wygląda murawa.To u mnie spory obszar przed domem i po prostu przyjęłam taki system, aby ogród był miejscem wypoczynku przy niedużym nakładzie pracy. Jest tam miejsce dla dzieci (piaskownica, huśtawki, trampolina, basen), oraz stół i ławki do pobiesiadowania przy grilu, również przestrzeń do gry w siatkówkę. Wokół drzewa zacieniające, krzewy owocowe i ozdobne. Bliżej domu trochę róż i byliny kwietne. Kwiatki jednoroczne sadzę w kompozycjach donicowych. Oprócz tego jest staw obsadzony modrzewiami i sosną oraz sad,szpaler malin, szklarnia i warzywnik. Przyjemność stąpania boso po łonie natury, to kwestia upodobania. Mi to sprawia przyjemność :) -również po śniegu i błocie lubię czasami potruchtać boso :) .
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”