Bambusy w gruncie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kambie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Bambusy

Post »

Mam sporą kolekcję bambusów - od wiosny zeszłego roku (czyli pierwsza zima za nimi) :roll: Ze względu na to, że działka na której będą rosły jeszcze nie jest zagospodarowana - wszystkie mieszkają w dużych donicach (około 25 l).
Jeśli będą zadołowane, to nie powinno być większych problemów zimą (to czy stracą liście zależy od mrozu i wiatru), ale musisz pamiętać o podlewaniu, bo lubią wodę (tyle, że nie w nadmiarze ;) ) i ziemię lekko kwaśną (ja kupuję do iglaków).
Polecam stronkę bambusy.pl dla bardziej zakręconych na ich punkcie :D
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Bambusy

Post »

hej... jak tam wasze bambusy :?: kolega z poprzedniego postu sprowokował mnie do wyjścia do ogrodu i zrobienia zdjęcia swoim :wink:

jeszcze nie tak dawno wyglądała tak :cry:

Obrazek

a teraz :heja

Obrazek

twarda dziewczyna :D ( pseudosasa japonica )
pozdrawiam
Edyta
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bambusy

Post »

Ja w tym roku posadziłem do ogrodu VIVAXA. Jak będzie jesień to będę się martwił o zabezpieczenie - na razie w miarę szybko rośnie ale jakoś grubości nie nabiera. Mam też jakiegoś pospolitego bambusa od 4 lat w gruncie który zawsze od góry przemarza i na wiosnę odbija...
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bambusy

Post »

A to mój
Obrazek

najgrubsze pędy mają jakieś 3/4 ołówka
Obrazek
Awatar użytkownika
Kambie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Bambusy

Post »

Obrazek

Obrazek

Pomimo tego, że zdjęcia są z końcówki tamtego roku (sadzonki nabyte wiosną) chciałam pokazać jakie roczne przyrosty mogą mieć bambusy :lol:
Stax
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 cze 2011, o 00:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bambusy

Post »

witam wszystkich

jakis czas temu (marzec, kwiecien) zasadzilem (do ziemi i do donic) kilka odmian bambusow ( czerwony bambus, fylostachys lub fargesia wolong, fargesia campbell, pseudosasa japonica). Kilka dni temu nawiozłem wszystkie nawozem długoterminowym substral osmocote. Po kilku dniach zauwazylem ze bambusy marnieją (zolkną, mlode, wyrastajace pedy tez wygladaja marnie). Moje pytanie jest następujace czy jest to wina tego nawozu, nie osloniecie dokladnie od wiatru (wschod i zachod) czy tez przyczynily sie do tego padajace od tygodnia deszczu ? Co zrobic zeby je odratowac?



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
dobrus
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 cze 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bambusy

Post »

Witam,
posadziłam już bambusy do ziemi, i mam nadzieję, że się zaaklimatyzują.
Dwie nigry i robusta Campbell ładnie rosną, puszczają nowe listki i pędy, niestety nuda i aureosulcata Aureocaulis stoją w miejscu. Nie rozwijają im się nawet listki wypuszczone jeszcze w sklepie, nie mówiąc o nowych listkach a co dopiero pędach. Można im jakoś pomóc, czy po prostu wciąż się aklimatyzują? Podejrzewam, że gdyby chorowały zaczęłyby marnieć, ale póki co nie marnieją, tylko stoją w miejscu od miesiąca.
Pozdrawiam,
Dobrusia
Mój skromny ogródeczek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=75029
Awatar użytkownika
Kambie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Bambusy

Post »

Po pierwsze, bambusy najczęściej odchorowują przesadzanie, trzeba dać im trochę czasu. Po drugie jest szkoła, aby bambusów w pierwszym roku nie nawozić, żeby korzenie prawidłowo się rozwijały. Jeśli przesadziłeś z nawozem, to mogłeś bambusa "popalić" (szczególnie, że cały czas padało i nawóz się rozpuścił). Nie jestem ekspertem, ale jeśli to wina nawozu, a nie aury (chociaż nie uważam, żeby tyle deszczu mogło zaszkodzić bambusom) roślinka dalej będzie marnieć... Wtedy warto zmienić jej ziemię...?
Awatar użytkownika
dobrus
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 cze 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bambusy

Post »

Witam,
chyba źle się wyraziłam. Bambusy do tej pory rosły w doniczkach, przesadziłam je niedawno. Nie były nawożone. Te 3 ładnie rosły zarówno w doniczkach jak i teraz dalej ładnie rosną w ziemi. Te uparte nie rosły ani w donicach ani w ziemi też nie chcą. Warunki mają podobne, są osłonięte od wiatru, sadzone z tej samej ziemi do takiej samej. Nie chcę ich znów przesadzać i zmieniać im ziemi by ich nie stresować dodatkowo. Myślałam o podlaniu ich humusem, z powodzeniem stosuję go do naprawy marnych roślinek domowych, ale nie mam doświadczenia z bambusami i nie chciałabym im zaszkodzić.

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Dobrusia
Mój skromny ogródeczek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=75029
Awatar użytkownika
Kambie
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 18 cze 2011, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Bambusy

Post »

Odpowiedziałam staxowi :)

Co do Twoich bambusów... Nie możesz porównywać różnych gatunków np. u mnie spectabilis już dawno wypuścił pędy i teraz tylko rosną liście, nigra podobnie - chociaż sporo później, ale fargesie dopiero się rozkręcają. Pozostaje kwestia jakie warunki lubią poszczególne gatunki - słońce, półcień itp... Nawozić można do sierpnia - ja stosuję sporadycznie nawóz do trawników i gnojówkę (humus będzie ok), ale tak jak wspominałam nie przesadzałam z nawożeniem w pierwszym roku po posadzeniu. Wszystkie moje bambusy rosną w dużych donicach na dworze.
Stres po przesadzeniu zawsze mniejszy lub większy będzie :roll:

Jest takie powiedzenie:
W pierwszym roku bambus pełznie, w drugim idzie a w trzecim biegnie :heja
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bambusy

Post »

Ja znam wersję

first year sleeps, second creeps, third leaps


w pierwszym roku po posadzeniu śpi, w drugim pełza a dopiero w trzecim skacze :)
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bambusy

Post »

Ja podsypałem mojego zwykłego bambusa saletrzakiem w ramach testu (tak samo zrobiłem z moimi bananowcami) i nie usechł ale z drugiej strony jakiś sporych przyrostów też nie widzę ale może to dlatego że od tygodnia lało i było ciemno. Bananowce po saletrzaku mają większe liście.
Awatar użytkownika
dobrus
50p
50p
Posty: 64
Od: 7 cze 2011, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Bambusy

Post »

Póki co podlałam wczoraj humusem i nic więcej nie będę robić w tym roku. Robusta wypuściła dzisiaj kolejne dwa pędy na nowym miejscu poza obrysem dawnej doniczki więc póki co jest super. Mam nadzieję, że za dwa lata reszta też zacznie pędzić, jeśli oczywiście mrozy ich nie zabiją.
Pozdrawiam,
Dobrusia
Mój skromny ogródeczek http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=75029
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”