Bambusy w gruncie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

A moim w tym roku trochę liście podmarzły ale - jak widać na obrazku - źle nie jest. Nawet potem musiałem je poprzecinać ;)


Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Powiedz, ile tam jest sadzonek ??
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Po tym zdjęciu widać jakie one potrafią wyrosnąć w sprzyjających warunkach: ) jako zimozielony zywoplot też się sprawdzą :]
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Jak tylko wystartuje wiosna w ogrodzie to nawet nie ma kiedy odpowiadać :wink:

Kępę ze zdjęcia tworzą 2 sadzonki pH. bissetii i 1 pH. aureosulcata aureocaulis, a więc łącznie całe trzy :) Gdyby były dwie to też pewnie byłoby ciasno po jakimś czasie, a rosną na powierzchni 10 m2. Dosadziłem tam jeszcze pH. nigra (żeby miał osłonę jako najwrażliwszy) ale jego prawie nie widać bo mały i stłamszony przez wielkich kolegów.

A poniżej zdjęcia pierwszych pędów pH. aureosulcata Aureocaulis - wylazły w tym sezonie 20 kwietnia:


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Mój też kilka dni temu wypuscil pierwsze kolce z ziemi. Rok temu rosły w ekspresowym tempie i po kilkunastu dniach mialy juz prawie metr wysokości.
Kiedyś się zastanawiałam jakby wyglądał mój ogród nieobrabiany przez dłuższy czas. Teraz wiem, że wszystko byłoby w bambusie.
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

To prawda, gdyby nie nasze zimy bambusy dałyby nam popalić w ogrodzie. Nawet w naszym klimacie potrafią imponować tempem wzrostu. U siebie zarejestrowałem już w poprzednich sezonach przyrosty nowych pędów dochodzące przy odpowiedniej pogodzie do 25-30 cm na dobę :)
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Mam u siebie chyba z 7 gatunków w różnych miejscach ogrodu ale wrzucę fotę tego którego najbardziej lubię czyli Vivaxa. Poprzedniej zimy bardzo ucierpiał ale tej już było zdecydowanie lepiej - spaliło tylko liście najwyżej położone i które nie miały ochrony w postaci plandeki. Mieszkam na podkarpaciu ale to dowód że Vivaxa można hodować także na wschodzie Polski. Byle jaka pasywna ochrona gdy temp spada poniżej -10C pozwala ma całkiem nieźle żyć. Mój zwycięzca to ten środkowy pęd który patrząc na grubość powinien osiągnąć już niebawem około 4 metry wysokości. Do tej pory najwyższy pęd miałem około 3metry. Pędy wystartowały ze wzrostem na początku kwietnia ale wiosna u mnie w tym roku upalna (średnia codzienna to pewnie ze 25C w tym mscu)
Obrazek
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Gratulacje - będzie na co popatrzeć :) Moje bambusy chociaż zostały trochę zdefoliowane przez późnozimowe mrozy (mogę im tylko osłaniać korzenie) też popisują się wigorem i masowo produkują nowe pędy. pH. nuda wypuścił "tylko" kilkanaście nowych pędów bez przyrostu na grubość ale pH. aureosulcata i pH. bissetii wystawiły dziesiątki nowych pędów, z czego część grubszych (do ok. 2 cm u pH. bissetii). Zmierzyłem ostatnio tempo wzrostu wybranych nowych pędów i oto przykłady:

pH. aureosulcata - wczoraj rano 95 cm, dzisiaj 120 cm
pH. bissetii - wczoraj rano 52 cm, dzisiaj 80 cm

Całkiem nieźle, oby tak dalej... :)
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Twoja kępa bardzo ładnie wygląda - ja na ogrodzie mam bardziej nasadzenia punktowe z ilością pędów do 10 szt. (poza Rufą która to pędów ma ze 100). Tak czy siak z czasem powinno to wszystko się jednak rozrastać aby uzyskać efekt jak u Ciebie. Problemem jedynie jest mała ilość wody w gruncie co hamuje rozrost.
Luk_Tar
50p
50p
Posty: 73
Od: 23 sty 2017, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolica Tarnowa

Re: Bambusy w gruncie

Post »

No tak, kępa ładnie wygląda (o taki efekt mniej więcej mi chodziło) chociaż teraz trzeba je regularnie przerzedzać bo miejsca brak i coraz trudniej o przyrosty wielkości pędów. Stanowisko staje się także powoli półcieniste ze względu na rozrost zieleni w otoczeniu toteż powoli zmniejsza się ilość ciepła od słońca. W każdym razie wciąż dają radę, a że wiosna wyjątkowo sucha to podlewam je raz w tygodniu - do tej pory rzadko miewałem okazję do ich podlewania bo opadów bywało sporo, a podłoże gliniaste to i wodę trzyma...
SLIMI
200p
200p
Posty: 240
Od: 21 kwie 2010, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Jak masz dużo uciekinierów to albo sprzedawaj w internecie albo rozdawaj znajomym aby lobby bambusowe w Polsce rosło w siłę. Ja najwięcej odrostów mam z Biseti i rozdaje trochę aby ludziska zobaczyły że bambusy mogą rosnąć w Polsce. Tak czy siak uważam że cena bambusów w sklepach jest za wysoka a ceny powinny być tak przez pół tego co jest (ze względu na szybkość rozrostu w dobrych warunkach typu wilgoć i ciepło). Pewnie wynika to z tego że wciąż jest to roślina nie doceniania a ludzie boją się że wymarznie.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Fakt, drogi bambus,
do mnie dzisiaj przyjadą 2 sadzonki za które zapłaciłem 120 zł ,

Rozumiem że wiosenne kły można wykopać i podarować komuś , przyjmą się ?
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Bambusy w gruncie

Post »

Jest i moja Fargesia Olbrzymia (Campbell)

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”