Ogórecznik lekarski(Borago officinalis)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

W tym roku będę po raz pierwszy uprawiał ogórecznika. Posiałem go do doniczki przepikowałem za 2 dni się przyjął i teraz już szybko rośnie. kiedy go wysadzić do gruntu? Tak teraz wygląda http://img30.imageshack.us/img30/9163/dsc00002on.jpg
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Agnieś
1000p
1000p
Posty: 1243
Od: 7 lut 2008, o 19:14
Lokalizacja: na północ od Rzeszowa

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Ogórecznik w zasadzie można już wysadzać do gruntu, ale jak masz przekikowanego, to potrzymaj jeszcze z dwa tygodnie. Jak sadzonka się wzmocni, rozkrzewi to będzie lepiej rosła.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

A to mój ogórecznik rośnie w gruncie mam ich 8 wszystkie są takie jak ten

http://img96.imageshack.us/img96/8352/dsc000082.jpg
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Te informacje są napisane na podstawie lektury specjalistycznej książki, dlatego ja zakładam że są sprawdzone.
"Dekorowanie stołu kwiatami (ogórecznika) jest ok (ale ja bym ich nie jadła..) Ogórecznik jest stosowany w medycynie i w kosmetyce. W ogrodzie odstrasza podobno niektóre szkodniki od warzyw. Olej z nasion ogórecznika jest bezpieczny. W roślinie znajdują się trujące alkaloidy(nie stosuje się wewnętrznie i jako przyprawy).
Moja wypowiedź z działu: Zdjęcia Ogrodów dotyczyła kokornaku i ogórecznika
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Bardzo mnie interesuje źródło- jakaż to specjalistyczna książka traktuje ogórecznik jako potencjalnie niebezpieczną po spożyciu roślinę. W kuchni europejskiej (zwłaszcza niemieckiej) jest on stosowany od głębokiego średniowiecza. Polecany zwłaszcza na sałatki, ale też na ciepło- jak szpinak i na wiele innych sposobów. Moje źródła: Marian Kawałko "Historie ziołowe", Barbara i Adam Podgórscy "Polski zielnik kulinarny", Lesley Bremness "Wielka księga ziół".
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Musisz sobie poszukać sama bo jak napisałam powyżej nie pamiętam tytułu ani autora. Informacja o tym, że dawniej stosowano ogórecznik jako przyprawę też jest w książce, której nie mogę zacytować z oczywistych przyczyn. Jeśli ktoś nie boi się ryzykować na własnym organiźmie to proszę bardzo. Jednak jak komuś zależy to nie będzie opierał się wyłącznie na jednym źródle wiedząc że jest inna możliwość. Jeszcze jedno czytając informacje na ten temat warto kierować się datą wydania książki.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Dziękuję za upowszechnianie tej wiadomości o ogóreczniku. Masz całkowitą rację. W końcu już niejedna roślina stosowana dawniej powszechnie, okazała się w pewien sposób szkodliwa. Poszukam bardziej aktualnych źródeł. Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
anwi
200p
200p
Posty: 336
Od: 21 lut 2008, o 11:00
Lokalizacja: Ardeny

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

W Niemczech w każdym sklepie można dostać twaróg lub ser żółty z dodatkiem ogórecznika, więc nie sądzę, aby był szkodliwy. A w różnych książkach (zwłaszcza takich ?nieznanych autorów i wydawców?) można znaleźć wzajemnie wykluczające się ?prawdy?. Oczywiście warto poszukać aktualnych informacji o rzekomej szkodliwości, ale z wiarygodnych źródeł.
pozdrawiam
Aneta
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Mnie interesuje ten temat- bo akurat w tym roku będę mieć sporo ogórecznika w ogródku i myślałam, że go jakoś wykorzystam. Więc wolałabym mieć pewność, że nie zajadam się jakimś świństwem. Ciekawi mnie właśnie to, że mimo tych nowych informacji, w Niemczech wciąż tradycja spożywania ogórecznika jest taka silna. Przydałoby się znaleźć jakieś źródłowe informacje.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Aniu spójrz na pw.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Pierwszy raz słyszę żeby ogórecznik był szkodliwy.Uważam że jest dobrym ziołem. Często jest dodawany do różnych potraw. Właśnie niedawno rozmawiałam z moją Ciocią na temat ogórecznika. Mówiła,że w czasach gdy w miesiącach na runku nie było świeżych ogórków dodawano ogórecznik np. do twarogu. U mnie raz posiałam ogórecznik i od tej pory co roku wysiewa się sam. Rośnie bez specjalnych zabiegów. :D
Na temat ogórecznika można dowiedzieć się bardzo dużo, wystarczy wypisać w Google nazwę.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Bufo-bufo pisze: Olej z nasion ogórecznika jest bezpieczny. W roślinie znajdują się trujące alkaloidy(nie stosuje się wewnętrznie i jako przyprawy).
http://www.pfaf.org/database/plants.php ... fficinalis
http://translate.google.pl/translate?hl ... rch%3Fq%3D(Borago%2Bofficinalis )%26hl%3Dpl%26rlz%3D1C1_____enPL3
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogórecznik lekarski

Post »

Myślę że to zamyka dyskusję. Każdy teraz może świadomie sam zdecydować, czy chce spożywać ogórecznik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”