Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 40  
Autor Wiadomość
hanarafa
 Tytuł: Re: Liliowce z nasion
PostNapisane: 30 cze 2010, o 13:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Dzień dobry wszystkim forumowiczom.

W tym roku rozpoczęłam swoja przygodę z ogródkiem działkowym-czyli "zieleniec" ze mnie całkowity, czuje sie więc uprawniona do pytania :wit Co to znaczy zadołować doniczkę z nasionami? Zakopać po prostu i czekać na wiosnę? Mam liliowce na działce, dużo , ale wszystkie jednakowe. Chciałabym wyhodować własnoręcznie nowe barwy.
Dziekuję za podpowiedź, każdą , w sprawie liliowców.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Green Tea
PostNapisane: 5 lip 2010, o 16:58 
100p
100p

0 szt.
Hanarafa! Ja jestem ogrodnikiem mieszanym :lol: , o jednych sprawach wiem dość sporo, a o innych nie mam pojęcia ;:224 , ale na Twoje pytania umiem odpowiedzieć :-)
Zadołować doniczkę, to znaczy zakopać ją w ziemi ogrodowej ;:108 :-)
Nowe kolory liliowców dość łatwo uzyskać, trzeba przenieść pyłek, np. patyczkiem higienicznym, z innych liliowców na Twoje i zawiązać na kwiatach torebkę foliową, żeby nie zostały zapylone innym pyłkiem. Liliowce teraz rozkwitają, więc udaj się do ogródków działkowych i poproś właścicieli, żeby Ci pozwolili pobrać pyłek (patyczki włóż do szczelnych torebek lub zamykanych fiolek), calkiem możliwe, że dostaniesz też gotowe sadzonki i instrukcje obsługi oraz inne dobre rady, starsi działkowicze czasem chętnie dzielą się doświadczeniem i materiałem . :-)

wesoly
PostNapisane: 18 lip 2010, o 14:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Popularne odmiany liliowca nie problem zdobyć są średnio po 2-3 zł za sadzonkę. Do tego proponuję dokupić 1 lub 2 odmiany ciekawych odmian i wtedy zapylać. Powstałe nasiona a następnie sadzonki będą cieszyły wlaściciela. Rozrosnięte zwłaszcza kolekcjonerskie odmiany będziesz mogła wymienić na forum za inne poszukiwane liliowce.

jarek

Karo
PostNapisane: 19 lip 2010, o 09:50 
-Administrator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Świnka napisał(a):
wyjaśniam: to, co zbierałam, to były części liliowca służące do rozmnażania wegetatywnego, dlatego mogły - a nawet powinny - być zielone :) Nie było w nich żadnych nasion, a korzonki puściły jak należy.

Masz zapewne na myśli sadzonki pędowe,niektóre liliowce je wytwarzają ale nie jest to jakaś rozpowszechniona forma ich rozmnażania.
Najłatwiej jest dzielić ich karpy ,już nawet dwuletnią można podzielić co najmniej na pół - wszystko zależy od prowadzonej formy uprawy.
Również z nasion uzyskujemy szybko nowe rośliny.
Mnie udało się uzyskać hobbystycznie z nasion dotychczas o dwu różnych kwiatach ale czekam jeszcze na inne... :wink:

Obrazek

Obrazek

❤ KaRolinki

Elizabetka
PostNapisane: 22 sie 2010, o 19:21 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
Moje nasionka niestety nie wykiełkowały.

śnieżka
PostNapisane: 22 sie 2010, o 20:02 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie martw się tym, zawsze można zacząć wszystko od następnego sezonu.Może sobie coś ciekawego dokupisz i wtedy większa satysfakcja z ciekawych własnych siewek.

Joamor
PostNapisane: 23 sie 2010, o 12:35 
100p
100p

1 szt.
Ja wyczytałam na jakiejś amerykańskiej stronie sposób przygotowania nasion do kiełkowania i mogę pochwalić się sukcesem, na 5 nasionek 4 wzeszły i w tej chwili są to już spore roślinki, możliwe że w przyszłym roku zakwitną. Opiszę mój sposób, może komuś się przyda. po zebraniu nasionek i podsuszeniu ich przechowywałam je w lodówce w woreczku strunowym z kroplą wody w środku, żeby zachować lekką wilgotność. W styczniu nasionka namoczyłam w wodzie z dodatkiem wody utlenionej, tak kilka mililitrów na pół szklanki wody. Po kilku dniach, gdy na pierwszych nasionkach pojawiły się białe kiełki, posadziłam każde nasionko w kubeczku po jogurcie i na parapet. w maju podrośnięte już "szczypiorki" posadziłam w ogródku. W tej chwili dwie największe siewki mają już liście wielkości dorosłych i wyglądają naprawdę nieźle. Myślę, że jak ktoś ma niewiele nasionek może pobawić się w ten sposób, przy większej skali pewnie byłoby to kłopotliwe.

aovin
PostNapisane: 23 sie 2010, o 13:51 
500p
500p

0 szt.
Witam wszystkich, zaintrygowała mnie uprawa liliowców z nasion, bo bardzo je lubię, ciekawi mnie tylko czy siewki zachowują cechy rośliny matecznej :?:

śnieżka
PostNapisane: 23 sie 2010, o 23:05 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Niestety nie zachowują. Siewka to mieszanka w dowolnej proporcji cech roślin rodzicielskich. Aby uzyskać roślinę o tych samych cechach trzeba rozmnażać roślinę przez jej dzielenie lub keiki. Na dużą skalę robi się to metodą in vitro

aovin
PostNapisane: 23 sie 2010, o 23:48 
500p
500p

0 szt.
Dziękuję Grażynko, czyli loteria, dla mnie bomba, lubię niespodzianki :D

śnieżka
PostNapisane: 24 sie 2010, o 16:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie ma za co. W siewkach fajne jest to, że nawet uzyskane z nasion tego samego kwiatka, różnią się od siebie, niektóre nawet bardzo, bo ujawniają się w nich cechy dziadków.

aovin
PostNapisane: 24 sie 2010, o 17:31 
500p
500p

0 szt.
A cechy dziadków zazwyczaj są wysoce pożądane, będę próbować, tylko że usunęłam już wszystkie badylki więc chyba przyjdzie mi czekać do przyszłego roku :?

Dorotuu
PostNapisane: 27 kwi 2011, o 21:13 
50p
50p

1 szt.
Witajcie :) Mam pytanie dotyczące mieszania liliowców ,mieszam je 3 rok :)I może w tym roku doczekam się pierwszych kwiatów :) I chciałabym się zapytać z związku z mieszaniem tegorocznym , jak mieszać żeby kwiat był ciekawy ? Większość liliowców mam zwykłych odmian , czy mieszać kontrastowo , czy podobnych kolorów ? Czy szerokie z wąskimi ? Jak Wasze doświadczenia ? Dziękuję za wszelkie porady :)

Dyshia
PostNapisane: 3 paź 2011, o 20:22 
1000p
1000p

więcej niż 1 szt.
Nazbierałam sporo nasion z różnych liliowców podczas wizyty w Wojsławicach w tę sobotę. :D Wysieję chyba przez pierwszy podany sposób z lodówką. Szkoda, że wyniki będą widoczne dopiero za kilka lat, bo zebrałam nasionka bardzo różnorodnych odmian. :tan

Miłoby było, gdyby były tu zaprezentowane efekty Waszych eksperymentów (łącznie z opisem wysiewu :wink: ).

Pozdr. :wit

śnieżka
PostNapisane: 4 paź 2011, o 12:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Całkiem niezłe te siewki wyszły z samoistnych zapyleń. Niestety, nawet w celowanych zapyleniach trafiają się i ciekawsze i mniej ciekawe siewki, a także sporo całkiem brzydkich. Oczekiwanie przez 3-4 lata na efekt naszych działań jest bardzo emocjonujące.

Ja wreszcie doczekałam się sporego kwitnienia siewek zapylonych w latach 2006 i 2007. Nie były to super krzyżówki, bo odmiany były dosyć leciwe i takie całkiem pospolite, ale zaprezentuję tu kilka fotek z tego, co uzyskałam.

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...

Dorotuu
PostNapisane: 4 paź 2011, o 22:17 
50p
50p

1 szt.
Śnieżko bardzo ładne wyszły Ci Twoje liliowce :)Miałabym chętke na parę z nich ...A te moje pierwsze to tez z tych zwykłych , wtedy nie miałam za bardzo wyboru . Ale i tak jestem zadowolona a szczególnie z pomarańczowego pajączka bo takiego chciałam mieć :) Trudno czekać tak długo na pierwsze własne kwiaty ...W tym roku nazbierałam sporo nasionek , zobaczymy ile wyjdzie .Pozdrowionka

śnieżka
PostNapisane: 6 paź 2011, o 15:59 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Dorotuu- bardzo dziękuję za miłe słowa. Twój pomarańczowy pajączek rzeczywiście bardzo atrakcyjny. Przydałoby się jego foto w większym rozmiarze.

Na kwiaty własnych siewk liliowców czeka się faktycznie po 3-4 lata, ale tylko pierwszy raz jest to takie trudne. Gdy nasiona wysiewa się systematycznie każdego roku, to i kwitnienia mamy każdego roku, więc ten długi okres oczekiwania szybko mija.

Jakie cuda hodowcy uzyskują z własnych krzyżówek, to warto pooglądać tu:

http://www.mydaylilies.com/daylily-phot ... o&id=42936

Wypada życzyć każdemu z nas takich pięknych efektów jak najszybciej.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 667 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5 ... 40  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości