Trawnik - jak zagęścić ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Trawnik - jak zagęścić ?

Post »

Witam,
ok. rok temu na boisku w mojej miejscowości została zasiana trawa (sportowa). Była ona siana siewnikiem i teraz widać tego skutki. Na trawie widać "pasy" po sianiu maszyną i trawa nie chce się zagęścić.
Oto stan owego boiska:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Proszę o poradę w jaki sposób zagęścić trawę tak, aby rosła jednolicie. Kilka osób podpowiadało mi, że powinienem zabronować kilkakrotnie trawnik w poprzek, lecz wydaje mi się to dziwne, bo trawa wyrwie się z korzeniami. Inni kazali mi często kosić trawnik bez kosza, a jeszcze inni wsiać nawóz. Proszę o konkretne odpowiedzi na mój problem, bo bardzo zależy mi na jakości tego boiska.
Awatar użytkownika
Tarlama
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2008, o 22:06
Lokalizacja: na PN od Warszawy :)

Post »

Ja bym przeszla w poprzek siejac recznie. Nasiona trafafia w rowki po maszynie i na nastepny sezon wyrosnie trawa. Koszenie bez kosza jest bez sensu :roll:
Duzo podlewac i nawozic do poznej jesieni. Jak bedzie lagodna zima, to jest szansa, ze juz na przyszla wiosne bedziesz mail piekny trawnik :D
Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą.
Albert Schweitzer


Obrazek
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

Z tym podlewaniem to raczej nie wypali, bo jak wiadomo boisko to duży obiekt, a poza tym nie mam tam zbytnio dostępu do wody ;) Muszę chyba jedynie liczyć na deszcz.
A czy takie urządzenie jak areator może coś tutaj pomóc ?

Proszę również innych użytkowników o propozycje ;)
Awatar użytkownika
Tarlama
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 12 cze 2008, o 22:06
Lokalizacja: na PN od Warszawy :)

Post »

Zawsze mozna podlewac ;)

Wiem, ze to duze obiekty, ale czasem i takie maja nawadnianie (ktore dla dobrego trawnika sa niezbedne) ;)
Żyjemy w niebezpiecznej epoce. Ludzie zdobyli kontrolę nad przyrodą, zanim zdobyli kontrolę nad sobą.
Albert Schweitzer


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Moim zdaniem trzeba by aeratorem rozszarpać trochę te kępki, wcześniej dosiać trawy, by nasiona w czasie aeracji zostały nieco przykryte, ale najlepiej przysypać po aeracji cienką warstwą ziemi.Potem przydałyby się opady.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

A może warto zatrudnić drużynę piłkarską do podlewania boiska? To byłby doskonały trening, wyrabiający mięśnie, jakby tak każdy przytargał kilka razy po 2 wiadra wody. W znanym klasztorze Shaolin nosili wodę na wyciągniętych w bok rękach. I to chyba pod górkę.
Podlewać oczywiście warto wieczorem.
Waleria
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Tarlama być może zajrzysz tutaj :D


Proszę odbierz PW!!!!
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

A tym aeratorem to jechać wzdłuż tych widocznych linii trawy czy w poprzek ? Czy to ma jakiekolwiek znaczenie ?
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

Proszę o pomoc :)
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

Zagląda tu ktoś ?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Żeby rósł piękny równy dywanowy trawnik musi być spełnione kilka warunków:
- dobrze przygotowane podłoże
- dobrze równo wysiana trawa
- dobrze zwałowane nasiona
- dobrze nawadniany trawnik
- dobrze (co wcale nie znaczy, że dużo!!!) nawożony trawnik
- dobrze koszony trawnik
= dobrze pielęgnowany trawnik
Tylko czy na boisku koniecznie musi być dywanowy trawnik? Wątpię... A już na pewno nie da się mieć trawnika zupełnie bezobsługowego :P

Poczytaj może nasze wątki, a zacznij tutaj:
- Trawnik - spis linków, opisy problemów
W ogóle warto poszukać w naszej wyszukiwarce hasła "boisk*" (z gwiazdką ale bez cudzysłowu), bo już o tym pisaliśmy. Odhacz tylko opcje szukania i w postach i w wątkach.

Aerator służy do nakłuwania = napowietrzania trawnika, a tobie potrzebny jest wertykulator do nacinania trawnika. To pozwala się trawie rozkrzewiać. Rocznemu trawnikowi nic się złego nie powinno dziać, trochę tylko się na początku "popsuje", ale w ciągu tygodnia wróci do normy, a nawet wyładnieje :)

Jak koszony jest ten trawnik? Wzdłuż czy w poprzek?

Nawożenie teraz jest bez sensu, jeśli masz dosiewać trawę, młodej trawy się nie nawozi, a nawadnia.

Koszenie bez kosza? Tak, ale dopiero PO załatwieniu tych naprzemiennych pasów pustego i zarośniętego.

W tym roku podlewanie przez ostatnie miesiące miałeś gratis :) Jeśli trawnik mimo to wysycha to znaczy, że założony został na byle jakiej glebie i nie trzyma wilgoci, albo zaskorupia się i wilgoci ma za dużo. Czy to pod spodem to piach, czy glina?

Potrzebujesz też dosiania trawy w poprzek, jak już tu ktoś podpowiadał. Ale najpierw popraw warunki glebowe.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
szpadlowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2009, o 22:15

Post »

Ja też mam ten problem na trawniku... nie dość że siałem ręcznie to jeszcze jak spadł deszcz to nasiona spłynęły w niektórych miejscach i porobiły się takie łyse placki. zaraz po pierwszym koszeniu w te miejsca sypnąłem jeszcze trochę nasion ale chyba niewiele to pomogło... pierwsza trawa wychodziła z ziemii 3 tygodnie a skosiłem ją po miesiącu. teraz muszę kosić co tydzień i myślę że te nasiona które dosiałem jeszcze nie wzeszły a już kosiarką przejechałem i zgrabiłem... wyczytałem że nie można kosić rzadko bo porobią się kępy więc koszę w soboty. zastanawiam się czy trawa rozmnarza się przez korzenie czy przez nasiona? jeśli korzenie to może wertikulatorem przelecę a jeśli przez nasiona to może pozwolić jej zakwitnąć? nie porobią się kępy? nie będę miał problemu?
Waleria pisze:Podlewać oczywiście warto wieczorem.
tak? a ja wyczytałem że właśnie nie powinno się wieczorem podlewać :roll: uzasadnione jest to tym, że trawniki podlewamy ok 10 litrów wody na 1 metr kwadratowy. czasem jest to nawet za dużo bo akurat nie ma takiej suszy. wieczorami jest chłodno i jeśli te 10l wody to za dużo zalega ona w glebie i trawa może zgnić a na pewno nie wypięknieje. podlewać trzeba rano kiedy jeszcze jest chłodno (podlewanie w południe może spowodować że trawa nam się ugotuje jak słoneczko przypiecze). trawa wypije tyle ile potrzebuje a nadmiar wody spokojnie wyparuje wraz z podnoszącą się temperaturą powietrza. na początku podlewałem wieczorem i następnego dnia rano ziemia była jeszcze mokra a teraz podlewam rano ok 7-8:00 i koło południa ziemia jest już sucha czyli ta argumentacja pokrywa się z praktyką tylko czy to faktycznie jest dobre że tak krótko trawa ma wodę?
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

@Nalewka
Trawnik koszę traktorkiem naprzemiennie raz wzdłuż, a raz w poprzek co ok. 2 tygodnie.
Co powinienem konkretnie zrobić, aby korzenie się rozrosły i trawa się zagęściła? Czy mam dosiać trawę czy lepiej nawóz (Taki za rozsądną cenę. Co myślisz o Lubofoscke lub Polifosce?)? Podłoże jest twarde, ale nie jest to glina, raczej twarda ziemia.
Najbardziej zależy mi na tym, aby trawa rozła jednorodnie, tak aby piłka nie skakała, kiedy toczy się po murawie, bo aktualnie to ciężko nad nią zapanować :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”