Trawnik - jak zagęścić ?

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
M10dy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 30 lip 2009, o 20:43

Post »

A jeśli nie posiadam wertykulatora? Czy aerator się tutaj sprawdzi?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Aerator ma druty do nakłuwania darni, wygląda trochę jak szczotka do włosów. Zostawia po sobie nieduże dołki, przez które napowietrza glebę / korzenie traw.
Wertykulator ma nożyki do nacinania darni, wygląda jak mini brona. Zostawia po sobie podłużne płytkie rowki tnąc ziemię wraz z kępkami korzeni.

One się różnią, nie da rady stosować wymiennie, może jeszcze w drugą stronę, wertykulator zamiast areatora, bo nacinanie trochę napowietrza, ale odwrotnie już nie, nakłucie nie przetnie ziemi i korzeni. A tobie potrzebne jest nacięcie, żeby trawa została podzielona na mniejsze kępki i zajęła większą powierzchnię.

Są wypożyczalnie narzędzi budowlanych, rolniczych czy ogrodniczych. Wpisz w swoim profilu w okienku Skąd jakieś miasto, region czy coś, a na pewno ktoś ci podpowie, gdzie jest taka wypożyczalnia w twoim sąsiedztwie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
szpadlowy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 6 cze 2009, o 22:15

Post »

czy można młodą trawę potraktować wertykulatorem? po ilu koszeniach można wykonać ten zabieg? wydaje mi się że trawa musi się dobrze ukorzenić żeby jej nie powyrywać... jestem po trzecim koszeniu ale źdźbła są bardzo delikatne, na tyle że nie chcą się zbytnio podnosić jak je zdepczę podczas podlewania. można po źdźbłach ocenić stan (długość) korzeni? moja trawa to SAHARA - sprzedający w opisie na allegro twierdzi że korzenie mogą sięgać aż 70cm wgłąb ziemi - trochę nie chce mi się w to wierzyć, ale niech chociaż mają 40cm. na mojej działce jest nawieziona ziemia na ok 2 machnięcia łopatą (50-60cm) a pod nią jest żółta glina. w sobotę wyrwałem trochę trawy ze ścieżki (pewnie mi się sypnęło za daleko) ale korzenie miały zaledwie parę (3-4) centymetrów. boję się trochę wertykulatora bo oglądałem go sobie w castoramie i na oko noże zatapiają się w ziemii (w zależności od ustawień) na taką właśnie głębokość... może w tym roku dać sobie jeszcze spokój i "wertykulatorować" na wiosnę?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Daruj sobie ten zabieg w tym roku :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
WIZARD
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 lip 2019, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - jak zagęścić ?

Post »

Witam Panowie i Panie. Odkopię temat bo bez sensu chyba zakładać nowy. Otóż mam trawę barenbrug elite. Zasiana na ziemi jakieś ogrodowej z olx wymieszanej z torfem. Trawa ma około miesiąca ale gdzieniegdzie jeszcze ją dosiewałem. Ogólnie po skoszeniu wszystko fajnie ale widać jeszcze ciemne placki. Co polecacie ogólnie jeszcze zrobić? Nawóz? Wertykulacja? Podlewamy raz dziennie wieczorem po 18.
Obrazek
Zaznaczę że te jaśniejsze obszary to mniejszą trawa chyba trochę młodsza i niższa niż ta ciemnoziellna po bokach. Chyba że się mylę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”