Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  
Autor Wiadomość
Koziouek
 Tytuł: Re: Rojniki(Sempervivum ) i rozchodniki (Sedum)
PostNapisane: 5 cze 2019, o 13:42 
50p
50p

0 szt.
jarha napisał(a):
Rojniki mają taki zwyczaj, że największa rozeta wypuszcza wokół małe rozetki - dzieci a mamusia zakwita, wypuszczając wysoki pęd, po czym sama zamiera.

Tak, czytałem o tym ich cyklu.

jarha napisał(a):
To co wsadziłeś to pewnie był dzieciak i na pewno sie przyjmie.

Mam nadzieję, tylko trochę niepokoi mnie, że ta urwana łodyga na dole nie miała żadnego "punktu zaczepienia" i jak przyjdzie mocny deszcz, to może zwyczajnie ją spłukać ze skarpy, no bo to "ledwie siedzi" w tej ziemi (nazwijmy to umownie "ziemią", chociaż to bardziej żużel). Może poobkładam to jeszcze wokół kamieniami - skoro to rośnie w szczelinach skalnych, to może właśnie takie kamienie dookoła uchronią przed spłukaniem.

Obrazek

jarha napisał(a):
Jak masz dużo miejsca na tej skarpie to może posadziłbyś również rozchodniki. One bardzo szybko się rozrastają i nie mają specjalnych wymagań. Im uboższa gleba tym lepiej rosną. Wszystko czego im trzeba to słońce, tak zresztą jak i rojnikom.

Tak, ale one są chyba znacznie wyższe od rojników i zastanawiam się, czy po prostu by ich nie zagłuszyły?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

jarha
PostNapisane: 5 cze 2019, o 14:00 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Jak posadzisz w pewnej odległości to ich nie zagłuszą. Na ubogiej glebie rozchodniki są niskie i zwarte, na bardziej żyznej bardziej bujnie rosną. W cieniu się wyciągają do światła. Mam na myśli niskie rozchodniki, nie te, co rosną pod kolana (okazałe) :D

Koziouek
PostNapisane: 5 cze 2019, o 19:37 
50p
50p

0 szt.
jarha napisał(a):
Rojniki mają taki zwyczaj, że największa rozeta wypuszcza wokół małe rozetki - dzieci a mamusia zakwita, wypuszczając wysoki pęd, po czym sama zamiera.

A co się robi z tymi zamarłymi? Należy je wyrwać, czy same jakoś znikają?

Koziouek
PostNapisane: 7 cze 2019, o 17:05 
50p
50p

0 szt.
Znalazłem dzisiaj miejsce dość "naturalne" dla rojnika, tzn. taki kamień położony w narożniku muru:

Obrazek

Myślę, że będzie to w miarę dobrze odpowiadać specyfice rośliny skalnej. Drenaż jest bardzo dobry, ponieważ pod rośliną znajdują się tylko inne kamienie, przez które woda może przelatywać dalej w dół. Wystawa południowa, chociaż teren nie jest otwarty i słońce nie wali tam na maksa, tylko czasem chowa się za drzewami, no ale tego nie zmienię.

Ponieważ dwie małe, boczne rozetki oderwały się w transporcie, to wsadziłem je ze szczyptą ziemi w inne dziury w tym kamieniu (widać je na zdjęciu, jeśli dobrze się przyjrzeć). Zresztą wyczytałem, że w naturze te rozetki też często się odrywają i spadają ze skał, żeby ukorzenić się w innym miejscu.

Na początku chciałem wsadzić rojnika w trochę innym miejscu tego kamienia, gdzie jest zagłębienie z większą ilością ziemi, ale kiedy rozgrzebałem ją ręką, to oblazły mnie małe czarne mrówki! Wolałem więc nie wsadzać rośliny akurat tam, bo może te mrówki mogłyby ją zniszczyć...(?)

Trochę niepokoi mnie też, że rojnik był już w sklepie zakwitnięty - wydawało mi się nieco "dziwne" wsadzanie rośliny już "rozwiniętej", mającej już kwiaty, ale może niepotrzebnie się niepokoję i to nie ma znaczenia (?)

jarha
PostNapisane: 7 cze 2019, o 22:51 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Według mnie powinno być dobrze rojnikowi na tym kamieniu.
A to że kwitnie też nie powinno mieć znaczenia, bo wokół kwitnącej rozetki jest kilkanaście innych, młodych (?)
Ja miałam raz przypadek, że kupiłam pojedynczą rozetkę rojnika, dużą, o średnicy prawie 10 cm. Po kilku tygodniach zaczęła kwitnąć ale nie wydała młodych roślinek. Niestety po kwitnieniu zaschła i to był jej koniec. Widocznie producent przygotowując rojnik do sprzedaży oddzielił wszystkie przyrosty i sprzedał roślinę mateczną.
Gdybyś wstawiał trochę większy format zdjęć (średni) łatwiej można by dostrzec szczegóły ;:173

Koziouek
PostNapisane: 8 cze 2019, o 18:32 
50p
50p

0 szt.
Obrazek
Zdjęcie stanowczo za duże, bo rozwalało stronę, zmniejszyłam, szarotka66

Koziouek
PostNapisane: 19 cze 2019, o 15:34 
50p
50p

0 szt.
Mam następujący problem: dzisiaj kupiłem sobie w sklepie ogrodniczym dwa nowe rojniki, niestety wszystkie z tego gatunku, który chciałem mieć "do kompletu", posiadały takie brązowe, chyba zgniłe liście na dole. Wybrałem egzemplarze, które miały ich najmniej, ale i tak widać, że nieco ich mają. Czy to możliwe, aby był to efekt nadmiaru wilgoci? Kiedy je przesadzałem i ścisnąłem w ręku sadzonkę już wyjętą z doniczki, to przez dolne otwory doniczki poleciała woda, co wydało mi się dziwne, bo skąd tyle wody w doniczce z rojnikiem? Chyba w sklepie ogrodniczym wiedzą, ile je podlewać, sam już nie wiem, o co tu chodzi. No i jak sądzicie, jaki będzie efekt wsadzenia rośliny z takimi kilkoma zbrązowiałymi liśćmi? Reszta rośliny to przeżyje i normalnie się rozrośnie? Dodam, że w miarę możności usunąłem większość mokrego wkładu doniczkowego, w którym wcześniej rosły i teraz pod sobą mają te drobne kamyki.

Obrazek

tu.ja
PostNapisane: 20 cze 2019, o 23:42 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
W oczekiwaniu na przeprowadzkę ;)

Obrazek

magry
PostNapisane: 21 cze 2019, o 14:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Obrazek

Masele
PostNapisane: 23 cze 2019, o 13:40 
200p
200p

0 szt.
Taki problem to nie problem. U rojnikow dolne liscie z czasem i tak sa zamieniane nowymi. Wiec mozesz smialo urwać te zgniłe wytworzą sie i tak nowe

Koziouek
PostNapisane: 25 cze 2019, o 16:57 
50p
50p

0 szt.
Masele napisał(a):
Taki problem to nie problem. U rojnikow dolne liscie z czasem i tak sa zamieniane nowymi. Wiec mozesz smialo urwać te zgniłe wytworzą sie i tak nowe

Mimo wszystko niepokoję się, bo wygląda to coraz gorzej, proszę spojrzeć na najnowsze zdjęcie:

Obrazek

Zresztą na innym rojniku, w zupełnie innej części ogródka, dzieje się coś podobnego, złego - też niektóre rozety robią się bladożółte:

Obrazek

jola+
PostNapisane: 26 cze 2019, o 05:59 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
Na Twoim miejscu za bardzo bym się nie przejmowała. Z tego co wyczytałam wynika że przez dłuższy czas musiały być zalewane . Pozwól im teraz porządnie przeschnąć, zapomnij całkowicie o podlewaniu,odczekaj kilka tygodni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koziouek
PostNapisane: 26 cze 2019, o 12:41 
50p
50p

0 szt.
Ten czerwonawy rojnik widoczny szczególnie na pierwszym zdjęciu - co to za rodzaj? U mnie też właśnie ten czerwony wypuścił długie łodygi z kwiatami, a pozostałe, bardziej zielone rojniki - tak nie bardzo (jeden wypuścił mały kwiatek). Z czego wynika ta różnica? Te czerwone szybciej kwitną, czy czymś innym się wyróżniają?

Masele
PostNapisane: 26 cze 2019, o 16:47 
200p
200p

0 szt.
Nic sie nie boj rojniki tak maja. Jak za mokro gnija a jak za sucho to schna dolne listki. Z czasem dojda do normy. A z kolorem to jest tak ze ta sama odmiana w innym miejscu moze calkiem inaczej wygladac jeśli chodzi o kolor i wielkosc. Norma dla tych roslin

jola+
PostNapisane: 27 cze 2019, o 22:09 
50p
50p

więcej niż 1 szt.
Koziouek , nigdy nie podpisywałam moich rojników , kupowałam takie które wpadły mi w oko i na tym koniec. Nie potrafię Ci też odpowiedzieć dlaczego jedne kwitną już teraz a inne później , pewnie znaczenie ma to ze różnią się odmianami.

aga_zgaga
PostNapisane: 27 lip 2019, o 15:04 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
A to moje niektóre, te w misie i w donicy z pniaka. Rojniki bardzo lubię, więc sadzę na słonku gdzie się da. Raz jest ich więcej raz mniej, w tym roku sporo kwitło więc część rozet wypadła.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Korpusy i ciernie - aga_zgaga

anabuko1
PostNapisane: 16 sie 2019, o 20:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Aga, pienne te twoje rojniki.
Ja mam kilka :D
Ten oczywiscie będę zimować w domu
Obrazek
Obrazek
A to ogrodowe
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 551 ]  Idź do strony nr...        1 ... 28, 29, 30, 31, 32, 33  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości