Kolendra - uprawa,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kolendra- czy są odmiany- uprawa.

Post »

Jeszcze nie posiałam, ale coś nie coś mogę w temacie opowiedzieć. Kolendrę sieję co roku do skrzynek gdyż doskonale chelatuje metale ciężkie z naszych organizmów. Wcinamy ją rodzinnie z tego właśnie względu. Praktykowałam zarówno nasionka do siewu jak i te przyprawowe. Nie widzę większej różnicy. Może te przyprawowe bardziej mi wybujały, ale nie wiem czy to kwestia akurat nasion. Faktycznie nie przepada za przesadzaniem, ja to robię za pomocą kartonika z dziurkami w odpowiedniej odległości, którego używam do różnych siań bezpośrednich, ale pewnie to zbytek łaski, po prostu przyzwyczajenie :D . Sieję w połowie kwietnia bezpośrednio do skrzynki, a potem w lipcu kolejną partię; ale również do doniczki na parapet za pomocą pensety, by zachować odpowiednią odległość. Wiem żmudne, to kolejne moje dziwactwo :roll: . Tu trochę gęściej niż w pojemniku balkonowym. Nawożę ją biohumusem do ziół. Najpierw w fazie siania, roztworem zraszam ziemię, potem zasilam raz w tygodniu. Regularnie morduję nożyczkami., wszystkie zawiązujące się kwiatostany natychmiast ciach. Inaczej robi się długa i kwietna ja chcę tylko zielsko. Jest delikatna, ma tendencję do pokładania się więc robiłam jej takie kółeczko z drucika (tej w doniczce) głównie ze względów estetycznych, lubię jak na parapecie jest jak z obrazka ;:173
Zapach jest dość dyskusyjny, dla mnie niezbyt przyjemny pluskwiakowaty, smak też dla mnie do wybitnych nie należy ale robię z niej pesto i da się zjeść :heja
Posieję wkrótce i zrobię przewodnik fotograficzny po uprawie :tan
Jeszcze jedno. Kolendra nie przepada za sąsiedztwem kopru.
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Mam 2 rodzaje kolendry:
Obrazek
ta po lewej to z torebki Kamis, po prawek kupiona na wagę w warzywniaku.
Posieję obie i porównam, na razie poszły na wilgotne waciki w celu sprawdzenia zdolności kiełkowania.
Dorota
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Ja osobiście sieję bezpośrednio do gruntu :D w zeszłym roku siałam w kwietniu, rośnie jak chwast ,no przynajmniej u mnie :lol:
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

W kwietniu oczywiscie pójdzie bezpośrednio do gruntu. Teraz chcę spróbować jak rośnie w doniczce i porównać oba rodzaje, bo tę dużą mam po raz pierwszy.
Dorota
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

W zeszłym roku moja kolendra w gruncie (wrzucona między kapustę) byłą strasznie rachityczna... Tez spróbuję ją posiać teraz w doniczce, a w kwietniu do skrzynki na dworze.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Dzisiaj wysiewam kolendrę do gruntu. Mam spore zapasy własnych nasion z ubiegłego roku. Kilka roślin przezimowało, a na jesień wielokrotnie przymrozki oszraniały grządkę i nic jej nie było.

Kolendrę można uprawiać przez cały rok. Przynajmniej ja tak uprawiałem i rewelacja. Można siać co miesiąc, aż do września.

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

No ja już suszę kolendrę z tego roku :lol:
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
kasiaop
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sie 2017, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Czy mogłabym posiać kolendrę do skrzynek w domu? Nie mam jeszcze doświadczenia w tym temacie. :)
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

U mnie wyrosła kolendra z rozsianych nasion w zeszłym roku.Zebrałam tez bardzo dużo,że nie nadążałam z zużyciem.Ale ten "patent" z wycinaniem pojawiajacych się kwiatostanów wykorzystam w przyszłym roku-rzeczywiście będzie więcej liści.
Halina
Awatar użytkownika
Zupa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 mar 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Cześć , czy ktoś z Was sadził kolendre meksykańską ( Eryngium foetidum ) ?

W zeszłym roku kupiłam gotową kol. meks. , już w fazie kwitnienia z nasionami . I na szczęście w porę je zebrałam, bo zaraz po tym jak do mnie przyszła roślinkę zjadły przedziorki..

W każdym razie - mam nasiona kolendry siewnej i kolendry meksykańskiej. I o tej drugiej cos bardzo mało słychać, a w przeciwieństwie do kolendry siewnej jej liście po ususzeniu zachowują swój niezwykły aromat. Może ktoś ma jakieś doświadczenia ? :)
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Kompletnie nie rozumiem jak można lubić liście kolendry. No chyba, że istnieje jakaś liściowa odmiana. Raz posiałem toto i stwierdzam, ze o ile nasiona mają boski zapach, to ziele cuchnie pluskwą. Raz niechcący otarłem się nogawką o grządkę tego ziela, i potem miałem już luźno w autobusie i tramwaju. ;:306
Awatar użytkownika
Zupa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 mar 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Kurcze, jak dla mnie kuchnia meksykanska bez liści kolendry to jakies oszukaństwo a nie meksykańska :)
Np salsa pico de gallo, ba nawet prawdziwe guacamole jest z odrobina kolendry ! Wg mnie pięknie pachni. Natomoiast nasiona już nie koniecznie.. ;:131
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Uprawiałam przez kilka sezonów na nasiona, ale zapach liści był tak odpychający, że w tym sezonie zaniechałam wysiewu. Po pieleniu zapach wnikał w skórę rąk, przy młóceniu nasion w całym pomieszczeniu unosił się charakterystyczny kolendrowy zapaszek. Nie dla mnie ta roślina ;:185
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”