Kolendra - uprawa,problemy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Kompletnie nie rozumiem jak można lubić liście kolendry. No chyba, że istnieje jakaś liściowa odmiana. Raz posiałem toto i stwierdzam, ze o ile nasiona mają boski zapach, to ziele cuchnie pluskwą. Raz niechcący otarłem się nogawką o grządkę tego ziela, i potem miałem już luźno w autobusie i tramwaju. ;:306
Awatar użytkownika
Zupa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 mar 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Kurcze, jak dla mnie kuchnia meksykanska bez liści kolendry to jakies oszukaństwo a nie meksykańska :)
Np salsa pico de gallo, ba nawet prawdziwe guacamole jest z odrobina kolendry ! Wg mnie pięknie pachni. Natomoiast nasiona już nie koniecznie.. ;:131
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Uprawiałam przez kilka sezonów na nasiona, ale zapach liści był tak odpychający, że w tym sezonie zaniechałam wysiewu. Po pieleniu zapach wnikał w skórę rąk, przy młóceniu nasion w całym pomieszczeniu unosił się charakterystyczny kolendrowy zapaszek. Nie dla mnie ta roślina ;:185
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Kolendrę do gruntu wysiewałem kilka razy. Nie bardzo jestem zadowolony z efektów. Przede wszystkim, ma mało liści a o liści mi chodzi ( należę do tej połowy, która za ich aromat dałaby się pokroić). Poza tym roślina dość łatwo zasycha po kwitnieniu ( w sumie może to normalne) Ktoś ma pomysł albo nawet wiedzę co zrobić żeby dała w liście? Uszczykiwać? Ale na jakim etapie? Kolendra sprzedawana w sklepie wygląda dużo bardziej liściasto, więc jakiś sposób musi być.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

A ja zapytam o kolendrę, czy to prawda, że raz posadzona w ogrodzie sama się rozsiewa?
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Tak ale bardzo skromnie. Do kolendry trzeba się przyzwyczaić, tak jak do zielonej herbaty :)
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Badylsan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 maja 2022, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Witajcie

Wysiałem kolendrę do doniczki, szybko wzeszła, nawet pojawiły się już pierwsze liście właściwe.
Problem mam tylko taki, że jest strasznie delikatna i łatwo się pokłada nawet przy zraszaniu wodą/podlewaniu. Czy to jakiś błąd w uprawie? Można jej jakoś pomóc żeby zachowała pion? W sumie z koperkiem ma podobny problem z tym, że on już chyba całkowicie poległ.

Pozdrawiam
garrs
50p
50p
Posty: 88
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Szkoda, że tak mało osób w Polsce uprawia kolendrę. Kolendra jest u mnie prawie codziennie na talerzu i chciałbym nauczyć się uprawiać lepszej jakości nać.
Uprawiam już drugi rok. W tym roku spróbowałem nasiona holenderskie i nie widzę jakiejś dużej różnicy w plonowaniu.
Kolendra niestety szybko idzie w kwiat, więc trzeba wcześnie zbierać. Jednak udaje się przechować kilka dni w lodówce.
Zwolniło mi się miejsce na grządce i chciałem zasiać podkiełkowane nasiona. Moczyłem 12h w wodzie, potem płukałem nasiona w słoiku (tak jak na uprawę kiełków) i nic nie wykiełkowało, a minął już tydzień. Nasiona mają termin do 2025.
Może lepiej sprawdzą się nasiona pod nazwą "na kiełki" do podkiełkowania?
Myślałem też o rozpoczęciu produkcji rozsady kolendry w celu zmaksymalizowaniu plonów. Jednak rozsady nie za bardzo mi wychodzą. :oops:
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Uprawiałem kilka lat kolendrę. Teraz pozwalam jej się rozsiewać i z takich są najdorodniejsze rozetki. Najlepiej wysiewać co dwa tygodnie. Wtedy na bieżąco ma się świeżą nać. Najlepsze rezultaty miałem przy siewie w drugim tygodniu sierpnia. Żeby nać nie była zapiaszczona to od razu po siewie międzyrzędzia ściółkowałem trawą z kosiarki. Mi jednak najbardziej smakują nasiona więc zostawiam rośliny do końca ich wegetacji. Wyrywam całe krzaki kiedy nasiona są dojrzałe a niektóre już suche. Wiąże w pęczki i wieszam gdzie gorąco i przewiew.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

garrs pisze: 21 cze 2023, o 22:06 Kolendra niestety szybko idzie w kwiat, więc trzeba wcześnie zbierać. Jednak udaje się przechować kilka dni w lodówce.
Mam ten sam problem. Na początku roślina jest za delikatna żeby zbierać liście a potem nagle idzie w kwiat i nie ma co zbierać. Kupowałem kiedyś kolendrę w doniczce w sklepie i wydaje mi się, że roślina była bardziej masywna i na pewno nie miała tendencji do tak szybkiego kwitnienia. Czy to może chodzić o odmianę?
garrs
50p
50p
Posty: 88
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Kolendra - uprawa,problemy

Post »

Ja bym powiedział, że tutaj bardziej chodzi o odpowiednie nawożenie. Wypróbowałem wiele nasion z różnych firm i efekty są podobne. Niestety najpopularniejsze firmy nasienne w Polsce (mowa o rynku dla amatorów) nie rozróżnia odmian kolendry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”