Pielęgnowanie traw ozdobnych

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Zamierzam kupić Carex Morrowi 'Ice Dance' i mam dylemat czy posadzić 1 sadzonkę, czy np.3 obok siebie, by kępa prezentowała się dobrze.Czytałam, że tworzy rozłogi ( choć na taką w doniczce nie wygląda, raczej na wolno rozrastającą się), ale nie wiem czy wystarczająco szybko? :roll:
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Może pochwalicie się jak wyglądają teraz Wasze trawy. Moje coś marniutko i nie wiem czy dlatego, że tak ma być czy po prostu nie przezimowały lub się nie przyjęły. Najlepiej rośnie taka posplita biało-zielona ( chyba miskant jakiś tam). Mam jeszcze miskanta olbrzymiego - ten zaczyna coś wypuszczać ( posadzony w tym roku), rozplenice japońską -osadzona w tym roku - wygląda jak martwa oraz niedźwiedzią i tą taką niebieską - są w marnej kondycji.
Czy to normalne, że trawy tak długo sie budzą czy z moimi jest coś nie tak.
Pozdrawiam Dorota:)
sylwekw
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1195
Od: 18 kwie 2007, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nieporęt pod Warszawą
Kontakt:

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Tak, generalizując trawy ozdobne budzą się do życia znacznie później niż większość naszych pozostałych roślin ogrodowych.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Giecikowa pisze:Może pochwalicie się jak wyglądają teraz Wasze trawy. Moje coś marniutko i nie wiem czy dlatego, że tak ma być czy po prostu nie przezimowały lub się nie przyjęły. Najlepiej rośnie taka posplita biało-zielona ( chyba miskant jakiś tam). Mam jeszcze miskanta olbrzymiego - ten zaczyna coś wypuszczać ( posadzony w tym roku), rozplenice japońską -osadzona w tym roku - wygląda jak martwa oraz niedźwiedzią i tą taką niebieską - są w marnej kondycji.
Czy to normalne, że trawy tak długo sie budzą czy z moimi jest coś nie tak.
Biało zielona, popularna, szybko rosnąca na wiosnę to pewnie mozga.W porównaniu do bylin miskanty czy rozplenice nieco się ociągają.Nie można porównywać dopiero sadzonych, a już dobrze ukorzenionych.Szybciej ruszają takie już dobrze ukorzenione.Choć czasem kupowane wczesną wiosną mogą okazać się suche (ja tak miałam z miskantem, dlatego kupuję gdy ma liście).
U mnie jedne i drugie już na tyle ruszyły, że zakryły suche części.Padł po zimie rok temu sadzony miskant paskowany 'Cabaret'.
kraania
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 8 lip 2010, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Czy macie doświadczenia z ostnicą olbrzymią (stipa gigantea)? Po zimie jeszcze nie ruszyła. Gdzieś w necie znalazłam informację, że w naszym klimacie to roślina jednoroczna :? .

U mnie poza tym wszystkie ruszyły (Miskant cukrowy, owiec wiecznie zielony, Rosplenica japońska, śmiałek darniowy, drżączka średnia, perłówka orzęsiona, kostrzewy, sesleria).
Awatar użytkownika
Raczek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3478
Od: 31 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

A u mnie coś się nie pokazuję Hakonechloe macra Aureola :roll:
Czy ona późno wychodzi,czy mi padła?
Pozdrawiam Ania
Ogródek Raczka 7
Romik
50p
50p
Posty: 55
Od: 23 lut 2011, o 20:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Ja tydzień temu zakupiłem miskanty: Kleine Silberspinne, Zebrinusa i wyglądają już całkiem nieźle. Stały w donicach w szkółce okazy z poprzedniego roku i co nieco już wypuszczały :D . Pytałem sprzedawców i twierdzili że zimowały w szklarni, ale na dworze stoją już od marca, miały jeszcze zaschnięte kwiatostany z jesieni. Uciąłem te suche badyle podlałem bardzo obficie, nawet wodą z nawozem i postawiłem na balkonie (z racji niemożności ich natychmiastowego posadzenia :wink: ).W ciągu kilku dni sporo podrosły, więc trawy już raczej ruszają :) . Moja maleńka rozplenica z jesieni niczym nie okrywana też przezimowała i na razie wypuszcza nieśmiało raczej chyba z powodu suszy niż warunków atmosferycznyc
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
armabapa
500p
500p
Posty: 560
Od: 6 sie 2009, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re:

Post »

Józef pisze:mój nie okrywany przeżył już kilkanaście zim..i to bardzo ostrych...
Tak jak mój, przycinam za to go wiosną


Macie może jakiś pomysł z trawami....? Rabata znajduję się zupełnie w cieniu, dokładnie to jest bok garażu i planuję usypać mały stok w kierunku alejki i na nim poszaleć z trawkami.
Za wszystkie sugestie b.dziękuję!
Pozdrawiam cieplutko. Arleta (Aka)
Miejsko-wiejski ogród Aki
Zimka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 9 cze 2009, o 22:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Mam do Was pytanie dotyczące traw - chciałabym obsadzić niewysokimi kępkami (max. do 20 cm wysokości) fragment ogrodu. Czy możecie mi poradzić jakieś gatunki, najbardziej odpowiednie dla naszego klimatu? Jak powinnam przygotować ziemię dla nich (u mnie gleba nie jest zbyt przepuszczalna, może powinnam zmieszać ją z piaskiem?)
I ostatnie pytanie - znalazłam w internecie trawy o czarnym kolorze liści - czy ktoś z Was miał z nimi do czynienia? Ciekawa jestem jak znoszą zimy i czy warto w nie zainwestować ;-)
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Raczek pisze:A u mnie coś się nie pokazuję Hakonechloe macra Aureola :roll:
Czy ona późno wychodzi,czy mi padła?
Zdecydowanie już powinna być.
sasanka_
200p
200p
Posty: 289
Od: 10 maja 2011, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Silesia

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Mam rozplenice - można je już ciąć?
Ewa
Awatar użytkownika
pamelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7288
Od: 30 gru 2009, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Właśnie sugerujecie, żeby trawy ciąć wcześnie, kiedy więc pora?
Zamierzałam jutro uporzadować nieco ;:108
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pielęgnowanie traw ozdobnych

Post »

Za wcześnie jeszcze na cięcie. Proponuje poczekać do połowy marca. Jeszcze zima może wrócić.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”