Len trwały

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
pinkabala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 cze 2013, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Len trwały

Post »

Witam.
Korzystam z Forum od ponad roku. Od tego też czasu posiadam (zakładam od zera) mój pierwszy ogród. Można mnie więc nazwać początkującą, z pierwszymi sukcesami na koncie. Do rejestracji i odświeżenia wątku skłoniło mnie zagadnienie lnu, o którym jest w sieci niewiele użytecznych informacji. Próbowałam go siać wiosną, na skalnym ogródku. Nie wykiełkował. Myślę, że chyba nie powodu niskiej temperatury (choć mieszkam w górach, na 1000 m n.p.m. i wszystko jest możliwe...) a raczej mojej niewiedzy dotyczącej siewu. Logika podpowiada, żeby nie okrywać nasion ziemią, bo to przecież, jak Państwo piszecie, jest to samosiejka. Reasumując, czego potrzebuje len do wykiełkowania (wilgotność, głębokość siewu)? Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniem.
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Len trwały

Post »

Ja swój len wysiewałam do doniczek a to dlatego,że siewki są małe i mogłabym wyplewić albo inne rośliny by go zagłuszyły przez zime trzymałam wraz z doniczką zadołowany w szklarni i wiosną dopiero wysadzałam na miejsce stałe czyli słoneczne i len nie lubi zamakania ale tez potrafi wymarzać i jest krótkotrwały dlatego co roku zbieram nasiona i sieję i tak w kółko.niech nie zrażają Cię pierwsze niepowodzenia bo to przytrafia się nawet najlepszym ,pozdrawiam i powodzenia.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Len trwały

Post »

W tym roku kupiłam również nasiona lnu trwałego, wysiałam 15 .01 i tak wygląda dzisiaj .
Obrazek

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Len trwały

Post »

Len jest bardzo ładny, lecz nie powinien być sadzony na pierwszym planie, ponieważ całe łodygi z liśćmi lekko żółkną. Ja musiałam usunąć len z brzegowych partii rabat. Zostawiłam kilka sztuk wewnątrz i prezentuje się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Len trwały

Post »

Len trwały
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12098
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Len trwały

Post »

Słodki jest

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
anciuta
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 sie 2011, o 10:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Len trwały

Post »

Mam pytanie do miłośniczek lnu :)

Jak on się będzie zachowywał w półcieniu?

Pozdrawiam,
Asia
Pozdrawiam serdecznie,
Asia
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Len trwały

Post »

Len trwały najlepiej rośnie na słońcu i raczej w suchym miejscu.
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Len trwały

Post »

Kwiatki lnu zamykają się w pełnym słońcu. Może lepiej byłoby mu w półcieniu? Osobiście tego nie sprawdziłam.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Len trwały

Post »

Mój len ma słonce tylko do południa, po południu cień. W tyvh warunkach biały, po zimie, przepadł, a niebieski ... jest :)

Biały

Obrazek Obrazek

Niebieski

Obrazek

Czerwony też miałam (właściwie jego kolor to taki bordowy), ale z nasion w następnym sezonie niestety nie wyrósł.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Len trwały

Post »

Witam :wit Chciałbym zapytać o kilka rzeczy odnośnie uprawy lnu.
Jak lepiej zacząć uprawę rośliny: poprzez produkcję rozsady czy siew wprost do gruntu? Kiedy siejemy len :?: Lej jest rośliną jednoroczną czy dwuletnią? Jakie jet dla niej najlepsze stanowisko?

Pytam o te rzeczy, ponieważ posiadam nasiona tej rośliny i chciałbym w tym roku uprawiać ją u siebie :)
emalia112
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1406
Od: 14 sty 2014, o 19:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Len trwały

Post »

To zależy Michał jaki masz len. Jeżeli bylinowy to ja wysiewam go w marcu do doniczki [jeszcze w tyn samym roku zakwita]. Potem gdzieś w maju przesadzam na miejsce stałe. Trzeba mu troche miejsca zostawić, bo w drugim roku potrafi być spora kępa.Zwykle po trzech, czterech latach zanika, ale zostawia sporo siewek. Jeżeli to jest roczny ten tradycyjny len to sieje sie go prosto do gruntu. w takim terminie, by nie złapały go przymrozki, jest bardzo wrażliwy. Wschodzi po czterech pięciu dniach. Kwitnie i wydaje nasiona po dwu miesiącach. Ponieważ ma krótki okres wegetacji stosuje go do zakrywania pustych miejsc np po zatrwianie, albo czarnuszce, po rumianku. Sieje go wtedy w lipcu i kwitnie końcem sierpnia.
Awatar użytkownika
McMArchewka
1000p
1000p
Posty: 1173
Od: 13 lut 2012, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Meszna

Re: Len trwały

Post »

emalia112 Dokładnie mówiąc posiadam nasiona lnu trwałego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”