Runianka japońska Pachysandra terminalis

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis - co o niej wiemy

Post »

Jak odmłodzic runiankę? Moja jest bardzo stara, pędy ma długie na 30 cm bezlistne, liście tylko na czubku.Na dodatek zaatakowana jest przez skorupika jabłoniowego, niektóre pędy są aż czarne od tarczek.Myślałam żeby wykopać i kępkami posadzić zakopując łodygi z tymi wstrętnymi szkodnikami.Ale nie wiem czy jej nie unicestwię :roll: Właściwie to nie wiem kiedy zwalczać to dziadostwo, bo teoretycznie w czerwcu, ale ja nie widziałam wtedy nic żywego, tylko te przytwierdzone tarczki. Wygląda z daleka ładnie i aż się dziwię, choć ostatnio więcej liści żółknie, zasycha, a pod funkią musiałam usunąć, bo zamartwiała.
Koleżanka kiedyś ścięła wyciągniętą runiankę do ziemi i niestety nie odrosła :?
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3732
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis - co o niej wiemy

Post »

W 2010 sadziłam moje Runianki. Dziwne, ale do dziś niewiele się rozrosły.
Awatar użytkownika
Irma73
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 15 lis 2008, o 09:06

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis - co o niej wiemy

Post »

Czy runianke można przesadzić na wiosnę? Czy dopiero latem po kwitnieniu? I jak ja dzielić? Chciałabym żeby zajmowała wiecej miejsca, ale nie wiem jak sie do tego zabrać.
kachat
200p
200p
Posty: 411
Od: 13 cze 2012, o 17:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Słuchajcie, o co chodzi z tymi kolorami runianki..? Część z tych, co posadziłam w zeszłym roku (cień/półcień, gleba sucha, kwaśna, piaszczysta, ale dosypałam im wilgotniejszej bardziej gliniastej) jest pięknie ciemnozielona, a część albo jasnozielona, albo ciemnozielona ale jaśniejąca na obrzeżach liści... Od czego to zależy? Czy wszystko z nimi ok?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Chyba od rodzaju gleby, runianka nie lubi piaszczystej, kwaśnej, wysychającej okresami.Woli zasadową.Moja rośnie przy tarasie na podwyższonym klombie od północnej strony i ziemię ma tam dość zwięzłą + kompost.Jest piękna ciemnozielona i rozrasta się dobrze.Latem ją podlewam w okresach suszy.

Jakieś 2 tygodnie temu wkurzyły mnie jej długie pędy zaatakowane przez skorupika jabłoniowego, wykopałam widłami całą kepę, część oddzieliłam i posadziłam w innym miejscu, a resztę posadziłam na nowo dałam porcję kompostu nie do końca rozłożonego i zalałam wodą.Przysypałam ziemią te długie pędy.Właśnie kwitnie i wygląda jakby cały zabieg jej posłużył.Teoretycznie powinno się zimozielone dzielić i przesadzać w sierpniu, ale ja nie lubię 'ruszać' roślin przed zimą.
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

To ja się przyłączę do pytania Selli. W czerwcu tego roku posadziłam kilkanaście sadzonek runianki w celu całkowitego zadarnienia rabaty. Rozrosła się całkiem ładnie. Moje pytanie, kiedy ją przycinać i odmładzać. Teraz czy na wiosnę?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Moją runiankę wykopałam wiosną 2013 podzieliłam na kępy, zbytnio jej nie dzieliłam i posadziłam od nowa, część usuwając, część przesadzając.Usunęłam tylko stare, bardzo wyciągnięte części.Teraz już jest znów pięknie zadarniona i zdrowa.Musiałam to zrobić, bo miała ok.15 lat, łyse pędy i niewiele miejsca na podwyższonej kamiennej rabatce.
Jeżeli w tym roku ja posadziłaś to nic nie trzeba przy niej robić przez najbliższe lata, przycinać tylko gdzie przeszkadza jeśli gdzieś wrasta, ale nie pędy, bo nie odrośnie.Na czubkach już teraz wytworzone są pąki do wiosennego kwitnienia.
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Dziękuję bardzo Selli.
W takim razie zostawiam ją na razie niech rośnie. Usuwam tylko zżółkłe pędy. Faktycznie ma już sporo kuleczek w górnych części gałązek. Nie widziałam co to, a to kwiaty :)
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Czy jeszcze można sadzić runiankę czy też lepiej poczekać z tym do wiosny?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Z doniczek można sadzić, jeśli wykopywana i dzielona, to lepiej wiosną.
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Runianka japońska Pachysandra terminalis

Post »

Czy runianka poradzi sobie w tak dużym cieniu, gdzie nawet barwinek nie chce specjalnie rosnąć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”