Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3  
Autor Wiadomość
wladziu89
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2009, o 19:10 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
No te plamy sa różne. Średnica gdzieś 1/1.5m. Tak zaczeły wystepowac w lipcu/sierpniu.

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 9 lut 2009, o 21:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
A ja stawiam na to, że się nic z b y t niedobrego z trawnikiem się nie dzieje, jesienią i w grudniu, długo były dodatnie temperatury i trawa po prostu rosła sobie( zapewne pod wpływem jesiennego nawożenia) i za duża urosła, po ostatnich kilku śnieżnych i mroźnych dniach ta wysoka trawa na skutek dużej wilgotności zaczęła z wierzchu gnić i żółknąc. Wiosną trzeba dobrze te zgniłą trawę dobrze wygrabić, po pierwszym koszeniu dokonać wertykulacji i powinno być dobrze.

Jeżeli żółte plamy pojawiły się w w lipcu, sierpniu, to pewnie powstały na skutek nierównego nawożenia nawozami.

wronek89
 Tytuł:
PostNapisane: 10 lut 2009, o 15:02 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Być może to efekt zimy, może pędraki.

anetag23
 Tytuł: Pomoc w sprawie trawnika
PostNapisane: 23 wrz 2009, o 15:24 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Mój kłopot tym razem dotyczy trawnika. Założyliśmy go na przełomie lipca i sierpnia. Na pow. około 250 metrów użyliśmy prawie 10 kilo trawy wembley graminexu. Trawka pięknie wzeszła, zachwycała nas soczystą zielenią, ale oczywiście do czasu... Ostatnio zaczęła dziwnie żółknąć tworząc suche placki, w innych miejscach z kolei wciąż jest piękna. Dodam, że około 2 tyg. temu trawnik był dożywiony nawozem jesiennym bodajże firmy pokon (?). I moje pytanie jest takie, czym to może być spowodowane? Czy jest to wynik naszych błędów w pielęgnacji? Koszenie podlewanie itd? Czy też jest to jakaś tajemnicza choroba? Będę bardzo wdzięczna za wszystkie wskazówki. Dodaję zdjęcia z komórki. Dwa ostatnie przedstawiają młodziutką dwutygodniową trawkę z tej samej mieszanki nasion dla porównania.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

pogotowie ogrodnicze
 Tytuł:
PostNapisane: 23 wrz 2009, o 15:56 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
choroba "biednego trawnika"
Zwalczam karbendazymem (Sarfun 500 SC) w momencie infekcji (sygnalizacja IPO) i zrównoważonym odżywianiem.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

anetag23
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2009, o 21:53 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
No dobrze, dziękuję za odpowiedź, ale co to oznacza? Czy to jest wynik jakiegoś naszego zaniedbania? niedostatecznego odżywienia? Czy powinniśmy coś zmienić w pielęgnacji trawnika?

selli7
 Tytuł:
PostNapisane: 25 wrz 2009, o 22:31 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Jesień, kończy się sezon wegetacyjny, trawa kończy wzrost i żółknięcie części źdźbeł jest w normie 8)

Wiola24
 Tytuł:
PostNapisane: 30 wrz 2009, o 09:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Zgadzam sie,ze zółkniecie podczas zblizajacej sie jesieni jest w normie. Ale młody trawnik potrzebuje odpowiedniego nawozu i pielegnacji.
Ja kupuje w http://e-hortico.pl i problem stopniowo znika. Napisze popołudniu albo jutro jaki to dokłanie nawóz.

majck
 Tytuł: Trawnik żółknie od korzenia
PostNapisane: 26 paź 2013, o 13:32 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam wszystkich zainteresowanych, z góry dziękuję za poświęcony czas.

Na początku maja rozpocząłem przygotowania związane z wymianą trawnika. Starą trawę usunąłem i wielokrotnie przekopałem cały obszar (ok. 60 m2) i nasypałem trochę Substrala, ale potem i tak przekopałem więc pewnie nie wiele to dało. Trawę (mieszanka traw z Iławy - jedno opakowanie trawy uniwersalnej i jedno "do miejsc zacienionych") posiałem z tego co pamiętam w połowie czerwca, wzeszła już po pięciu dniach. Następnie dosiałem w miejscach, gdzie nie trawka nie zagęściła się. Trawnik podlewałem 3 razy w tygodniu aż do września. Koszony był co 5 dni, a czasem i częściej, bo bardzo szybko rósł (aż do września). W sierpniu zauważyłem, że źdźbła tracą swój zielony kolor. Nie wiedziałem z czym to było związane, ponieważ poświęcałem bardzo dużo czasu na jego pielęgnację. We wrześniu nie było potrzeby podlewania, ponieważ sporo padało. Na początku października nawiozłem trawnik nawozem jesiennym BIOPON, zgodnie z zalecaną dawką. Potem obficie podlałem. Po kilku dniach zobaczyłem, że trawnik odzyskuje swój kolor, jednak potem znów zaczął żółknąć.

Prawdopodobnie jest to związane z "podniesieniem" się korzenia, wystaje on teraz ponad ziemię, w miejscach gdzie podczas prac ogrodowych przypadkowo spadło trochę ziemi na trawnik korzeń jest zakryty a trawa zielona. Myślałem, żeby nasypać na trawnik ziemię, torf lub piasek, tak aby korzeń był w ziemi, tylko nie wiem jak dobrze wykonać ten zabieg. Chciałbym to zrobić jeszcze przed zimą, aby korzenie nie zmarzły przez zimę. Proszę o porady czy lepiej nasypać zwykłą ziemię ogrodową czy torfu, a może wykonać piaskowanie?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

multihunter
 Tytuł: Nowy trawnik żółknie
PostNapisane: 26 cze 2016, o 16:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam serdecznie,
Na samym początku chciałbym się przywitać ze wszystkimi ponieważ jestem tutaj NOWY :)

Mam problem z nowo założonym trawnikiem. Zacznę od samego początku. Mój trawnik nie jest zbyt duży bo ma całe 100m^2 :) ale jest to ogród w mieście...
Pod koniec kwietnia (25-30) był zakładany ten ogródek, lecz przez mojego dewelopera, nie wiem jaką siał trawę, nie wiem jaka jest ziemia na całej szerokości ogrodu, lecz przy kopaniu pod różne krzaczki na obrzeżach było różne podłoże, czasem trochę gliny, czasem czarna ziemia. Chcąc mieć piękny trawnik dokupiłem nasiona Barenburg uniwersalne. Najpierw usypałem delikatną warstwę ziemi kupioną w markecie - uniwersalna najtańsza.... następnie sypnąłem nasiona trawy i zawałowałem (zrobiłem to kilka dni po tym jak deweloper siał swoją trawę, po prostu dosypałem troszkę ziemi i posiałem dodatkową trawę). Trawnik z tygodnia na tydzień robił się coraz gęściejszy i piękniejszy. Na początku czerwca sypnąłem trochę saletry, wydawało mi się, że to pomoże w rozwoju i sypnąłem niewielką ilość nawozu substral 100dniowego - jedno opakowanie, które miało być na 50m^2 wysypałem na cały trawnik. Lecz przez ostatni tydzień czy może dwa trawnik strasznie zaczął żółknąć. Są to takie miejscowe placki żółte, które niestety się powiększają :( ale nie jest to takie bardzo intensywne żółte bo w tych miejscach też są zielone źdźbła trawy. Trawnik podlewam codziennie zraszaczem wahadłowym przez około godzinę. No chyba, że pada deszcz to nie podlewam :) Zauważyłem, że na trawniku miejscami występują jakby takie muszki malutkie, które tak jakby skaczą po tym trawniku. Nie potrafię zidentyfikować tego, wygląda jak muszka owocówka. Bardzo bym prosił o poradę co mogę zrobić, aby zahamować i zapobiec dalszemu żółknięciu trawy. Koszę ją na wysokość 4cm co 5dni.
Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

multihunter
 Tytuł: Re: Trawnik żółknie - pomocy!
PostNapisane: 28 cze 2016, o 18:50 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Czy ktoś jest w stanie mi pomóc, coś doradzić? Dzisiaj wysypałem nawóz agrecol przeciw żółknięciu trawy, czy to coś pomoże?

cyma2704
PostNapisane: 28 cze 2016, o 20:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem trawa została spalona nawozem.

mymysteryy
PostNapisane: 30 cze 2016, o 21:33 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też mi się wydaje, że to skutek przedobrzenia z nawozami. Multihunter używałeś siewnika, czy sypałeś te nawozy z ręki? Jeśli z ręki, to by wyjaśniało miejscowe wypalone placki.

multihunter
PostNapisane: 2 lip 2016, o 20:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
no właśnie z ręki.... ok, to już mamy wstępną diagnozę, a teraz mam pytanie. czy ta trawa jest do uratowania? czy będzie się jeszcze powiększać? czy na przyszły sezon trzeba dosiać nową trawę? albo nawet teraz.

Zdania zaczynamy wielka literą, a kończymy kropką :!: szarotka66

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 33 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: sangwinaria i 7 gości