Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
uzumaki
50p
50p
Posty: 71
Od: 28 sty 2008, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: West Yorkshire UK

rozmaryn

Post »

Moje rozmaryny zawsze łapały mączniaka i w efekcie usychały,wszystkie kupione w marketach i wszystkie trzymałam na oknie w kuchni,tak z 5 ich bylo.Sadzonki nie udawalo mi sie ukorzenić nigdy.
2 lata temu kupilam ladny zahartowany krzaczek u ogrodnika,ten rosl i kwitl w donicy w ogrodku,tyle ze umarl po ostatniej zimie.A zimy u mnie to max -3 przez pare dni i duzo deszczu.W okolicy rozmaryny rosna bez problemow,moze nie sa najładniejsze ale zimy jakoś wytrzymują.
Teraz kupiłam 4krzaczki w markecie żeby zrobic sobie olejek przeciwko wypadaniu wlosow.
Krzaczki byly przecenione na 31pensow sztuka bo konczyl im sie termin waznosci(!).Zawsze mnie to smieszy jak rosliny maja wyznaczone terminy waznosci i sa przecenione na 5-20pensow.Zdrowe zywe rosliny.Zdarzylo mi sie zaladowac wozek wielka iloscia bazylii(5p szt),albo kilkoma skrzydlokwiatami olbrzymimi,aksamitkami,a ostatnio falenopsisem za 20p(i zakwitl!).Naciesze sie tym jakis czas a potem oddaje znajomym w dobre rece bo nie mam tyle miejsca i musze kontrolowac swoje kwiatowe zbieractwo.
Wracajac do rozmarynu planuje przyciac wszystkie czubki i uzyc na olejek do wlosow i te cztery male krzaczki wsadzic do kwadratowej duzej donicy,po tym wystawic na slonce.Jedna sciana budynku jest mocno nasloneczniona to tam powinno im byc dobrze.Do uniwersalnego podloza dodam troche piasku i pare lopatek vermikulitu.
Pozdrawiam Danka
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Ja kupiłam 3 sadzonki rozmarynu po 1 zł w promocji, postawiłam go do pionu :;230
Obrazek

Obrazek
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7668
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Kasiu widzę, że nastawilaś się na zdrowe żywienie, też bardzo lubię zioła w kuchni.
Właśnie obecnie na sznurku wiszą dwie poszewki od jasieczków w których suszy się mięta i majeranek.

pozdrawiam
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rozmaryn na oknie w kuchni od kilku lat

Post »

Witam Miłośników Rozmarynu!
Od co najmniej 5 lat uprawiam rozmaryn na zachodnim, jasnym oknie w kuchni w pojemnikach po jogurcie (wąski parapet). Jeden pojemnik ma 500 g, 12 cm wysokości i 9 cm średnicy, drugi ma 400 g, 11 cm wysokości 8 cm średnicy. Pojemniki nie mają otworu w dnie. Pędy opierają się o szybę okienną. Pierwszy rozmaryn ma 18 cm wysokości, 14 cm szerokości i 16 pędów, drugi ma 18 cm wysokości, 15 cm szerokości i 25 pędów. Rosną na domowym kompoście robionym z resztek roślin przyniesionych z działki. Dwa razy w roku dodaję po łyżce tego domowego kompostu.
Przez kilka kolejnych lat nie wschodziły mi nasiona rozmarynu kupione w sklepie ogrodniczym, więc gdy w Społem w środku lata zobaczyłem w przecenie bardzo ładny krzaczek rozmarynu to go kupiłem. Udało mi się go rozerwać na kilka. Część z nich rozdałem, a dwa zostawiłem sobie. Co kilka dni gałązka rozmarynu trafia do garnka lub do surówki. :D
W tym roku próbowałem na oknie uprawiać w takich samych warunkach kolendrę. Ale mi uschła. Zapewne przelałem. :(
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Rozmaryn na oknie w kuchni od kilku lat

Post »

Od 5 lat - ale czy to jest cały czas ten pierwszy rozmaryn, czy co jakiś czas nasadzasz nowy?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn na oknie w kuchni od kilku lat

Post »

To jest cały czas ten pierwszy rozmaryn.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Muszę Wam pokazać mój rozmaryn. :wink:
Właściwie już przekwita ale nadal widać,że jest w doskonałej kondycji.
To wiosenne zimno bardzo mu służy.


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Ja staram się nie dopuścić aby zakwitł, gdyż uprawiam go wyłącznie w celach kulinarnych.
Młode silne pędy wycinam, używam do potraw, suszę, rozdaję też świeże pędy rodzinie i znajomym.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

KaRo Piękny jest.Miałam podobny, ale tak się rozrósł, że nie miałam go gdzie zimować, więc pomyślałam, że skoro płożący, to może przezimuje w gruncie w ciepłym miejscu pod okryciem.Niestety :? Przycinałam go przed zimą by zmniejszyć rozmiary, ale wtedy słabo kwitł wiosną.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Nie mam zbyt dobrych doświadczeń z jego uprawą,zwykle mi zamierał po zimie bo oczywiście próbowałam uprawy w gruncie lub w mieszkaniu co mu nie służyło. Nawet wyglądał całkiem ładnie po odkryciu ale po krótkim czasie zasychał.
Nie pomagały próby przesadzenia,podlania chemią itp.
Ten jest zimowany na oknie na zimnej/lodowatej klatce schodowej,na oknie bez podlewania i to mu się podoba.
Przytnę go po kwitnieniu.
Będzie to kolejne doświadczenie.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7668
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Dziadku a może Ty masz sposób na przezimowanie rozmarynu ;:88 różnych metod się imałam i z każdą przegrywałam :wit
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Po kilkunastu próbach zimowania rozmarynu w gruncie mogę powiedzieć, że w warunkach Wrocławia przezimował raz góra dwa razy. Dlatego od kilku lat uprawiam go tylko w kubkach na oknie w kuchni.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7668
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

A ja uprawiam w gruncie na rabacie ziołowej, nadmiar w okresie lata suszę choć suszony nie do końca mi zapachowo podchodzi.

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”