Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale mój 2 letni rozmaryn, którego na wiosnę wsadziłam do gruntu (zimował w domu w doniczce)- dzisiaj wykopałam i wsadziłam znowu do doniczki. Przypuszczam, że za wcześnie, a może nie? Na razie podlałam i zostawiłam na noc na dworze (ma być 8* lecz już za 6 dni w nocy 1*!). Zastanawiam się co teraz z nim zrobić, czy zostawić jeszcze na dworze i tylko podlewać, czy przyciąć, czy lepiej nie. Czy już teraz zacząć hartować (powoli przyzwyczajać do temp w domu), a moze od razu wnieść do domu? Czy co z nim zrobić. Jest fajny, wysoki, zdrowy
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Ja próby przezimowania rozmarynu dwa razy robiłam i zawsze mi się nie udawało.
Dzisiaj byłam w szkółce z roślinami i rozmaryn u nich stał pod chmurką......wypytałam o wszystko i spróbuję swojego przezimować.
na razie mam jeszcze go w gruncie ale przesadzę do donicy i wstawię do chłodnego i widnego pomieszczenia, będę doglądała i pilnowała do trzech razy próba ;:306
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

WITAM :wit
Rozmaryny mam od kilku lat, rośną w dużej donicy, nigdy ich nie przesadzam do gruntu jeszcze jest na polu ale z nadejściem
minusowych temperatur wstawię je do chłodnego jasnego pomieszczenia, zimą podlewam umiarkowanie.
Rozmaryn, jak zimą jest w ciepłych pomieszczeniach lubi łapać mączniaka na młodych przyrostach i tu nawet nie pomagają opryski ,
przeważnie usycha.


Obrazek


Obrazek
Ulpen11
200p
200p
Posty: 238
Od: 24 sty 2011, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Bielska-Białej

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Też kilka razy próbowałam rozmaryn zimować w domu i różnie z tym było. W każdym razie żaden do ciepłej wiosny nie wytrzymał. Obecnie od 2 lat wykopuję go z grządki, wkładam do donicy i do czasu większych przymrozków stoi na zewnątrz pod ścianą domu i pod balkonem. Gdy robi się mroźno wtedy ląduje w garażu chodnym ale raczej ciemnym. Gdy odwilż to na zewnątrz. Jak na razie ten sposób sprawdza się.
Pozdrawia Urszula.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Dziekuje za Wasze odpowiedzi. Moje dwie sztuki juz sa w domu. Mam nadzieje, ze nie padna. Kilka gałązek przycięłam, co by się w doniczce lepiej ukorzeniły. Mysle, ze dobrze iz je juz z gruntu zabralam, jutro u nas 0* w nocy

Mimoza, sliczen te Twoje rozmarynki, takie zielniutkie, zdrowe
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Ipako, :wit swoje rozmarynki pownoszą dzisiaj , wczoraj musiałam wnieść do domu moją oliwkę, nie zabezpieczyłam jej
i wichura zrzuciła ją z tarasu i roztrzaskało jej donicę, na szczęście jej nie połamało.
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Ipako czytam o pociętych gałązkach i ukorzenianiu.....czy już kiedyś próbowałaś tej metody? Mój rozmaryn jeszcze w gruncie ale u mnie jeszcze minusa nie było.

:wit
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Mój też nadal na powietrzu.
Uważam,że jeszcze jest zbyt ciepło by go chować do pomieszczenia.

Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Po przejrzeniu wątku postanowiłem spróbować szczęścia z zimowaniem na zewnątrz, szczególnie że tegoroczna zima sprzyja :lol:

Widywałem wieloletnie krzaki rozmarynu chociażby w Berlinie czy Malmö, gdzie klimat jest nieznacznie łagodniejszy niż u Nas (zwłaszcza w tym pierwszym). Na zdjęciach stan wczorajszy (ogród) i dzisiejszy (balkon) eksperymentu:

1. Ogród / roślina posadzona w kącie między gankiem (ściana od północy) a domem (ściana od wschodu), czyli ekspozycja południowo-zachodnia, dla rozmarynu to brzmi jak bajka.
Osłona z suchych liści + pęknięte stare akwarium, które osłania ale dzięki szczelinom zawartość nie zaparza się i nie pleśnieje, pozostając sucha. Po wczorajszym odkryciu wszystko wyglada w porządku (zielone liście, bez oznak brązowienia).

Obrazek

Obrazek

2. Balkon / rośnie w terakotowej donicy, balkon z ekspozycją zachód-południe, osłonięty od opadów balkonem z piętra wyżej. Rozmarynek stoi na warstwie styropianu i kartonu, donicę ma owinięta grubą bawełnianą torbą.
Obecnie jest odkryty, na lekkie mrozy jedna warstwa starej bawełnianej poszewki, przy większych mrozach okrywany grubszym starym wełnianym kocem wraz ze stojącymi w tle kamelią i drzewkiem laurowym, które również dzielnie znoszą obecną zimę (tfu tfu tfu odpukać!) :)

Obrazek

Dajcie znać co sądzicie o takich rozwiązaniach, wydają mi się one lepsze (w sensie bliższe ekologii tej rośliny) niż zimowanie w mieszkaniu/domu gdzie jest ponad +20*C :wink:
Kuba
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Mój przesadzony z ogrodu do donicy zimuje w chłodnym pomieszczeniu i ma się bardzo dobrze. Była taka zima kiedy pozostawiłam go w gruncie pod przykryciem ale nie przeżył......ale zima wtedy była prawdziwą zimą.
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Moje rozmaryny stoją w budynku gospodarczym przy dużym oknie, ale w styczniu 2017r temperatura nocą spadała nawet do -23 stop
cały styczeń był raczej mroźny i z 4 rozmarynów przetrwały tylko 2 . Teraz sprawdzam prognozy pogody , gdy będzie bardzo mroźno przeniosę donice do mieszkania. Nie chcę ryzykować utratą kolejnych rozmarynków. :wit
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Wandziu w moim pomieszczeniu a to jest Domek Ogrodnika temperatura nie spada poniżej zera bo nie pozwalamy więc Rozmaryny przeżyją.
A jaka wilgotność im utrzymujesz...ja raz po raz delikatnie podlewam.
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Krystyno, swoje rozmaryny ostatnio podlewałam początkiem stycznia, dziś sprawdzałam ziemia jest dalej wilgotna ,zimą nie potrzebują dużo wilgoci . Rozmarynki już zaczynają się budzić mają maleńkie przyrosty, ale jest tam zimno i dużo światła wiec nic im nie będzie, rozmarynki zdrowe, nie ma żadnych oznak chorób grzybowych. W zeszłym roku gdy przetrzymywałam je w mieszkaniu, w ciągu tygodnia potrafiły wypuścić 10cm przyrosty były atakowane przez mączniaka i ciągle robiłam opryski przez co nie mogłam rozmarynu wykorzystać w kuchni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”