Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Mój przesadzony z ogrodu do donicy zimuje w chłodnym pomieszczeniu i ma się bardzo dobrze. Była taka zima kiedy pozostawiłam go w gruncie pod przykryciem ale nie przeżył......ale zima wtedy była prawdziwą zimą.
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Moje rozmaryny stoją w budynku gospodarczym przy dużym oknie, ale w styczniu 2017r temperatura nocą spadała nawet do -23 stop
cały styczeń był raczej mroźny i z 4 rozmarynów przetrwały tylko 2 . Teraz sprawdzam prognozy pogody , gdy będzie bardzo mroźno przeniosę donice do mieszkania. Nie chcę ryzykować utratą kolejnych rozmarynków. :wit
leszczyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7669
Od: 21 kwie 2009, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Wandziu w moim pomieszczeniu a to jest Domek Ogrodnika temperatura nie spada poniżej zera bo nie pozwalamy więc Rozmaryny przeżyją.
A jaka wilgotność im utrzymujesz...ja raz po raz delikatnie podlewam.
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Krystyno, swoje rozmaryny ostatnio podlewałam początkiem stycznia, dziś sprawdzałam ziemia jest dalej wilgotna ,zimą nie potrzebują dużo wilgoci . Rozmarynki już zaczynają się budzić mają maleńkie przyrosty, ale jest tam zimno i dużo światła wiec nic im nie będzie, rozmarynki zdrowe, nie ma żadnych oznak chorób grzybowych. W zeszłym roku gdy przetrzymywałam je w mieszkaniu, w ciągu tygodnia potrafiły wypuścić 10cm przyrosty były atakowane przez mączniaka i ciągle robiłam opryski przez co nie mogłam rozmarynu wykorzystać w kuchni.
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Witam.
Posiałem jakiś czas temu rozmaryn. Ładnie mi powschodził i powoli zabieram się do jego rozsadzenia. Jaką ziemię zastosować? Jakieś mieszanki uniwersalnej z piaskiem, żwirem? Jakie proporcje? Słyszałem, że dobrze jest dodać pokruszone skorupki jajek. Zastosować jakiś drenaż w postaci większych kamyczków?
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Hej Lichu,

Możesz użyć ziemi uniwersalnej, ale lepiej by była na bazie kompostu/humusu a nie torfu, z tego co zauważyłem to torfowe wióry większości ziół nie służą. Najlepiej mocno ją rozluźnić keramzytem i żwirkiem (zwłaszcza jeśli masz skłonność do dość częstego podlewania to stosunek 1:1 nie jest przesadą, w naturze one rosną byle gdzie). Wydaje mi się że dodatek perlitu nie zaszkodzi. Podsuszone skorupki jak najbardziej dadzą radę, ale możesz też dodać kredy albo dolomitu w proporcji płaska łyżeczka na litr ziemi. Nie wiem czy inni to potwierdzą ale wydaje mi się że lepiej rośnie w terakocie niż plastiku.

Ja podzielę się z obserwacjami z zimowania rozmarynów na zewnątrz - niestety, mroźna końcówka lutego i duża część marca dobiła rozmaryny w gruncie, które aż do końca lutego były pod okryciami ładne i ciemnozielone. Dam im jeszcze szansę. Zimującemu na balkonie trochę listowie zbrązowiało ale ma sporo zielonych, żywych liści. A tak ładnie się zanosiło w styczniu, ech ... :roll: Następnej zimy pójdą na zimną werandę obok lauru, który całkiem nieźle przezimował.


Obrazek
Kuba
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

To fakt. Przed lutym to i pietruszka była ładna i rozmaryn na podniesionej grządce, a nawet różyczka miniaturka, która tam rosła. A teraz nie wiem czy coś przeżyło. Może pietruszka dała radę, ale rozmaryn wygląda kiepsko. Cały brązowy.
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Czyli zwykła ziemia 1:1 ze żwirem + kompost. A polecacie jakiś drenaż z dużych kamieni?
Awatar użytkownika
panfresco
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 mar 2018, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe podlasie

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Oczywiście drenaż jest konieczny, jak w większości doniczek z roślinami. Sugeruję też dużą doniczkę, bo rozmaryn szybko rośnie i bardzo rozbudowuje system korzeniowy.
wszystko żyje i czuje
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Przeżył zimę w piwnicy i ma już świeże przyrosty.
Lich555
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 12 mar 2017, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Na zimę musi mieć światło?
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn (Rosmarinus)dyskusje ogólne

Post »

Zależy jaką się ma piwnice, u mnie w blokowej nie miał.
Ze względu na lekką zimę długo był na balkonie a przy zapowiedziach mrozów powędrował do piwnicy.
GrazynaW
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 6700
Od: 14 sty 2009, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Rozmaryn - choroby,szkodniki

Post »

Rozpoczął kwitnienie.

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”