Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

trawa (taka ozdobna) - chora czy szykuje się do zimy

Post »

niestety nie podam nazwy, pytam na wszelki wypadek

Obrazek
pozdrawiam, WW
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

aluin pisze:Czy znawca tego tematu pan Mariusz może mi powiedzieć kiedy najlepiej przesadzać rabatę traw. Mam takową z kilku miskantów i rozplenic Kiedy je sadziłam dostały za mało miejsca i zaczynają się nakładać i zasłaniać wzajemnie.Muszę je przesunąć Kiedy najlepiej -jesienią tzn teraz czy wiosną ?
Znawca :) nie zauważył...i się kaja :)
Jak spore kępy to spokojnie do początków listopada.
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
paola1a
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1089
Od: 10 paź 2010, o 22:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Wracając do rozplenić- z moich zakwitła tylko jedna, druga wyglądała marnie ale mam nadzieję, że to rzeczywiście wina suszy tegorocznej


Obrazek

Jesienią na promocji w Brico dokupiłam kilka, mam nadzieję że przetrwają zimę- jeśli ta oczywiście w ogóle przyjdzie :D
Paulina
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Trafiły do mnie nasiona ostnicy piórkowatej (Stipa pennata). Czy jest to gatunek tożsamy z naszą rodzimą ostnicą Jana? Nie wiem, czy właściwie je wysiałam. Część nasion ułożyłam poziomo i przysypałam ziemią, część wsadziłam w pozycji pionowej. Nasiona są długie, podłużne, podobne do ziaren owsa. Podlałam, przykryłam folią i postawiłam na parapecie. Najbliższe 4 tygodnie pojemnik spędzi w temperaturze ok. 18 C, potem na kolejne 4 powędruje do lodówki. W połowie marca, zgodnie z instrukcją, po opuszczeniu lodówki, powinnam zapewnić nasionom temperaturę w przedziale 5 -12 C. Wyższa temperatura zahamuje kiełkowanie. Czyli wynieść je na zewnątrz do ogrodu? Ale jest spore ryzyko, że przemarzną, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Poza tym o tej porze roku może jeszcze leżeć śnieg. Przetrzymać je dłużej w lodówce? Szklarni na razie nie mam. Mogłabym skonstruować mini-szklarnię na balkonie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
narval
100p
100p
Posty: 101
Od: 31 paź 2008, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Witam,
Będę namawiać męża na zmianę aranżacji podjazdu.
Teraz na rabacie 20m x 2.5m Gdzie rosną szczepione robinie wysokie na 3m są dwa rzędy róż rosa rugosa.
Po 5 latach pielęgnacji tej rabaty mam dosyć. Cięcie robinii nie jest łatwe. Rabata nie wygląda w zimie, pozna jesienią i wczesna wiosna. poza tym kluje a mamy mała dzidzie.

Zastanawialam się nad zmianą koncepcji na rabate nowoczesna z ciągiem traw. Tył coś wysokiego, środek rozplenice a przód kostrzewy siwe. Gdzieniegdzie może dla koloru jakaś szałwia, lub kocimietka, tudzież ostrozka. Jest tutaj linia kroplujaca a słońce dobrze operuje.

jeśli robić to z tylko teraz bo z różami poradzę sobie tylko zanim nie ruszy wegetacja. za miesiąc będzie juz ciężko. Nie jestetem jednak pewna czy na wiosnę znajdę w sklepie ogrodniczym jakieś doniczki z trawami.....

Mąż chciałby efektu żywopłotu, a ja zastanawiam się czy taka rabata będzie cały rok atrakcyjna.....

Bije się z myślami......
Awatar użytkownika
Mariusz_S
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1305
Od: 18 lut 2008, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Jeśli zadbasz o równowagę w ilości traw wcześnie i późno atrakcyjnych to ma szansę być atrakcyjną przez cały rok. Np. Penisetum alopecuroides budzi się w końcówce kwietnia ale kostrzewa sina już w marcu. Problem w tym z czego stworzysz ostatni, najwyższy pas. Bo jedyna wcześnie atrakcyjna i duża trawa w naszym klimacie to trzcinnik ostrokwiatowy.... inne budzą się dopiero w połowie kwietnia...
Mariusz Surowiński
Poradnik o trawach
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Czy proso rózgowate powinno już zacząć wegetację?
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

U mnie proso już ruszyło, ale jest maleńkie, centymetrowe.
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Martwię się o imperatę Red Baron,miskanta Zebrinusa,chińskiego i rozplenicę. Kiedy one zaczynają wychodzić?
Także turzyca Evergold i zwisła źle u mnie wyglądają,jakby zgniły,ściąłem do ziemi. Mają jeszcze czas na odbicie,czy raczej zgniły?
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Moje prosa też już ruszyły, ale turzyce wymarzły wszystkie, oprócz Evergold i Ice Dance. Miskanty ruszyły tylko niektóre. Koszmarna zima.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

U mnie brązowe turzyce wymarzły, w Gold Fountaine jakieś pojedyncze piórka kwitną :( Miskant Zebrinus zeszedł, inne z trudem się zbierają ( Rotsilber, Graziella, Kleine Fountaine). Imperata c. Red Baron nieźle radzi. Ogólnie kicha ;:222
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Tulap
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5933
Od: 9 lip 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Aha,czyli jednak trzeba kupić nowe.
Trudno. Poczytam teraz dokładniej,wsadzę na inne stanowiska i jakoś okryję na zimę.
Dziękuję :wit
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Do tej pory brązowe turzyce same się rozsiewały i znajdowałam młode roślinki w różnych miejscach, może tej wiosny też coś wyskoczy, ale nie jestem pewna, czy właśnie z tego powodu nie tępiłam wszystkich kłosków, które się pojawiały ;:223
Pozdrawiam Eugenia
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”