Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Narine
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1239
Od: 30 paź 2007, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Kiedy miskant chiński 'Variegatus' zaczyna wegetację? Wiem, że najpóźniej z traw ozdobnych, ale czy już nie powinien dać oznak życia? Zastanawiam się, czy przypadkiem mi nie wymarzł...
Mmagdalena
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 19 sie 2018, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Czy Red Baron posadzony na tarasie w skrzyni ma szansę przezimować? Czy trzeba go jakoś po zimie obcinać, czy wystarczy tylko zabezpieczyć doniczkę?
Awatar użytkownika
xyz_123
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2007, o 19:15
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Witam, czy ktoś mógłby mi doradzić w kwestii cięcia traw ozdobnych. Przeglądając wątek, może i nie zbyt dokładnie, ale dowiaduje się, że miskanty ruszają najpóźniej bo w maju, czyli cięcie w kwietniu?
U moich miskantów pośrodku kępy są zielone listki-raczej zeszłoroczne, ale czy to możliwe, że nie przemarzły-nie uschły?
Poza tym trzcinnik i rozplenice kiedy ciąć, zakładając, że będzie już wiosennie tzn. bez nocnych mrozów poniżej -3 do -5*C.
pozdr.
Życie jest piękne.

xyz
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Moim zdaniem już jest pora na cięcie. Trzcinnik rusza najwcześniej. Jak się tnie za późno, to jest ryzyko, że młode źdźbła będą uszkodzone. Kiedyś tak miałam, gdy cięłam dopiero w kwietniu - paskudnie to wyglądało, takie postrzępione czuprynki.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Ja też uważam,że trzeba już ciąć trawy.
Każdy kolejny słoneczny dzień spowoduje,żę źdźbła wystrzelą jak z bicza i cięcie ich wówczas będzie kłopotliwe
o ile nawet nie niemożliwe.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
player_ruda
50p
50p
Posty: 72
Od: 17 lut 2014, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Turzyca Amazon mist - czy żyje?

Post »

Witam, w zeszłym roku posadziliśmy do doniczek betonowych(bez dna) wyłożonych włókniną turzyce amazon mist, rosła sobie spokojnie, wczoraj musiałam ja poprzesadzać na miejsce docelowe, wyjęłam z donic, do włókniny były poprzyczepiane maleńkie korzonki i dosyć mocno trzymały i mam teraz dylemat czy ona żyje, czy powinna być taka sucha (liście)?
Wcześniej czytałam że turzyc się nie przycina tylko wyczesuje, tylko co tam czesać te suche liście?
Może ktoś wrzucić zdjęcie swoich turzyc w aktualnym stanie to porównam z moimi, ja mogę wrzucić foto dopiero po niedzieli.

edit: podejrzewam że to nie amazon mist tylko frosted curls :oops: przynajmniej na zdjęciach w necie bardziej podobna do frosted
Ola
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa ozdobna - na słabą i suchą glebę.

Post »

Witam.
Polecilibyście mi jakiś gatunek trawy ozdobnej do poniższych warunków?

- miejsce nasłonecznione
- gleba piaszczysta (wcześniej zaprawię piasek ziemia ogrodową) i raczej sucha
- wysokość co najmniej 1,5 metra
- preferuję zwarty pokrój, gdyż trawa ma być tłem rabaty i będzie oddzielała rabatę od ogrodzenia betonowego

Pozdrawiam,
Mateusz :)
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: Trawa ozdobna - na słabą i suchą glebę.

Post »

Trawa słoniowa u mnie mimo suszy wyrosła na dosyć okazałą ok. 2,5m


Obrazek
Obrazek
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trawy ozdobne na zbitej ziemi

Post »

W tym roku podczas zakładania ogrodu wyznaczyłem sobie rabatę na trawy ozdobne. Ziemię zmieszałem z piaskiem przy pomocy glebogryzarki ponieważ była ona dość zbita. Niestety podczas kopania dołów pod trawy przeczuwałem problemy ponieważ bardzo ciężko się kopało, co chwilę wyciągałem jakieś kamienie oraz gruz.

Oczywiście wykopałem głębokie doły oraz uzupełniłem je żyzną ziemią, ale po ulewnych deszczach woda zalega i przez to Red Barony już padają. Załączam fotkę jak to wygląda: https://imgur.com/a/J3oeC8v

Czy jest szansa na posadzenie w tym miejscu moich ulubionych traw ozdobnych? Czytałem że można wsypać na dół pod rośliną żwirek z piaskiem.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawy ozdobne na zbitej ziemi

Post »

Jeśli gleba/podglebie mało przepuszczalne to ulubione trawy sadź na rabatach wzniesionych, albo w pojemnikach.Pewnych warunków na działce się nie przeskoczy.
sidi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 9 maja 2020, o 23:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Sadzenie Miskanta (Dronning Ingrid) i trawy pampasowej.

Post »

Dzień dobry.

Chcę posadzić w ogrodzie miskanta i trawę pampasową. Chcę uzyskać gęste kępy soliterowe.
A ponieważ mam po 4 sadzonki, to nie za bardzo wiem jak je posadzić. Razem czy osobno?
Wiem, że miskant Dronning Ingrid, nie jest jakiś ogromy - czy mogę więc posadzić te 3 czy 4 sadzonki w bliskiej odległości - powiedzmy 40-50cm aby uzyskać dużą, gęstą wiechę? Czy jednak z jednej sadzonki uzyskam gęstą roślinę? I każdą posadzić w innej części ogrodu?
Ten sam dylemat mam odnośnie trawy pampasowej - czy mam sadzić sadzonki osobno i się rozrosną czy mogę posadzić te 4 sadzonki razem (w jakiej odległości od siebie), aby mieć piękną zwartą kępę trawy i żeby nie zaszkodzić roślinie?

Pozdrawiam.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Mamy początek sierpnia, a niektóre źdźbła moich traw robią się już żółte. Dotyczy to rozplenicy japońskiej, czy też traw pampasowych. Oto przykład jak to wygląda: https://imgur.com/a/UOKpFXR

Jak myślicie, co jest tego przyczyną? Jakiś grzyb? Opryskiwałem topsinem ale nic nie pomogło...
Myślałem również że mają za sucho więc zacząłem podlewać częściej. Również nic nie dało.

Czasem źdźbła wpadają pod kosiarkę gdy koszę trawnik, ale czy to mogłoby być przyczyną?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawy w pytaniach i odpowiedziach

Post »

Moim zdaniem może to być wina ciężkiej okrywy kamiennej, pod którą na dodatek może być zbyt mokro jeśli są spore ilości opadów i masz wilgotną z natury glebę.Wymienione trawy lubią przepuszczalne, średnio wilgotne gleby i powietrze dochodzące do korzeni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”