Liliowce Stefana Franczak

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Grażynko, nawet wolałabym, żeby te nowe nabytki zakwitły inaczej, niż te posiadane, bo wtedy łatwiej porównać i ustalić z większym prawdopodobieństwem, co jest właściwe.:-)
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Pewno tak , ale to niezwykle trudna i zawikłana sprawa.
A więc życzę Ci rozwiązania, twoich na pewno wielu zagadek, w przyszłym sezonie. :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witam po przerwie :wit
Wracam do zamieszczonego przeze mnie zdjęcia Warszawskiej Nike. Szukałam i znalazłam twórcę tego liliowca. Jest nim pan Jerzy Bodalski. Liliowiec ten został zarejestrowany w AHS w tym roku. To link do strony ze zdjęciem tej odmiany http://liliowce.net/nowe-polskie-odmian ... wska-nike/ .
Jak się okazało, ten który otrzymałam "gratisowo" jako Warszawską Nike (od p. Woźniaka) z pewnością nią nie jest (chyba że dwóch twórców nazwało tak samo różne odmiany). Wysłałam maila do p. Woźniaka z pytaniem co dostałam. Jak tylko będzie odpowiedź to zamieszczę taką informację.
Pozdrawiam liliowcomaniaków ;:168
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Grażynko Śnieżko :wit
Jeszcze raz w sprawie liliowca, który przedstawiłam z hodowli Stefana Franczaka jako Warszawską Nike. Otrzymałam wyjaśnienie od p. Woźniaka, że kupił go od Stefana Franczaka pod taką nazwą. Być może SF nie zdążył zarejestrować tej odmiany lub że mogła to być pomyłka w ogrodzie SF. Zgodnie z zapowiedzią Pan Woźniak ma ją usunąć ze swojej kolekcji jako Warszawską Nike.
Więc przybył nam nowy liliowiec Stefana Franczaka tylko NN. Szkoda bo liliowiec jest bardzo ładny ma ciekawy kolor, nie jest wysoki a ma bardzo duże kwiaty.
Pozdrawiam :D
Katarzyna
Pozdrawiam
Katarzyna
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Od dłuższego czasu śledzę wątek o liliowcach jestem wdzięczna za wiedzę ,którą uzyskałam , liliowce Stefana Franczaka są piękne w swojej prostocie ,chociaż też zauroczyły mnie formy z falbankami to dochodzę do wniosku ,że te mają w sobie dużo wytworności i elegancji , dodatkowo są bardziej wytrzymałe na nasze warunki klimatyczne.
Szkoda , że jest duży kłopot z ich identyfikacją , w tym roku mam zamiar dokupić kilka liliowców Brata Franczaka no i też problem bo gdzie szukać ? Uśmiechnę się do Snieżki i
do Grażynki -Kogry i Wszystkich inny posiadaczy- może mnie poratują, urzekło mnie kilka, piszę kilka bo zdjęcia Snieżki nie otwierają się ??

serdecznie pozdrawiam Wszystkich liliowcowo zakręconych Ela z Łodzi
pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

czy liliowce mozna posadzic miedzy rozami?Toleruja sie nawzajem?Tak sobie wymyslilam zeby polaczyc te dwa kwiatki :D
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

A mnie jest bardzo przykro Elu, że nie mogę spełnić twojego życzenia :( , ponieważ nie posiadam liliowców Franczaka......no, może jeden, chociaż to nic pewnego.
Liliowce i róże to jak najbardziej pasujące do siebie zestawienie.
Najładniej wyglądają u stóp pnących czy krzewiastych.
Ale z innymi też się dobrze komponują. :D
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Witam :wit ,
cate72
róże i liliowce można sadzić obok siebie ale.... liliowce mają dość mocno rozwinięty system korzeniowy więc trzeba pamiętać o zachowaniu odległości tak, żeby kłącza liliowców nie "zadusiły" korzeni róż. Chyba, że róże już są duże i mocno rosnące.
elakuznicom
mam troszkę odmian liliowców Stefana Franczaka ale jeszcze nie nadają się do podziału. Są po prostu za młode. Może dopiero w przyszłym roku pokuszę się o ich podział.

Pozdrawiam serdecznie :D
Katarzyna
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
cate72
200p
200p
Posty: 289
Od: 27 wrz 2009, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Italia

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

tak wlasnie o tym myslalam:-) zyby ich nie zagluszyc.Te z klaczy polecacie czy lepiej szukac sadzonek w doniczkach?
Przepraszam,ale nie mam mozliwosci uzywania polskich liter Kasia
Ismena
500p
500p
Posty: 706
Od: 5 sty 2008, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

elakuznicom pisze:Od dłuższego czasu śledzę wątek o liliowcach jestem wdzięczna za wiedzę ,którą uzyskałam , liliowce Stefana Franczaka są piękne w swojej prostocie ,chociaż też zauroczyły mnie formy z falbankami to dochodzę do wniosku ,że te mają w sobie dużo wytworności i elegancji , dodatkowo są bardziej wytrzymałe na nasze warunki klimatyczne.
Szkoda , że jest duży kłopot z ich identyfikacją , w tym roku mam zamiar dokupić kilka liliowców Brata Franczaka no i też problem bo gdzie szukać ? Uśmiechnę się do Snieżki i
do Grażynki -Kogry i Wszystkich inny posiadaczy- może mnie poratują, urzekło mnie kilka, piszę kilka bo zdjęcia Snieżki nie otwierają się ??

serdecznie pozdrawiam Wszystkich liliowcowo zakręconych Ela z Łodzi

Ja mam jeszcze sporą kolekcję Stefana Franczaka, tylko sroki tabliczki powyrywały i brak jest nazw.
Kto chcialby to proszę o kontakt.
Pozdrawiam
Ismena
elakuznicom
500p
500p
Posty: 663
Od: 13 cze 2012, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź - pozdrawiam -Ela
pozdrawiam Ela
MirekAW
50p
50p
Posty: 75
Od: 28 wrz 2007, o 08:26
Lokalizacja: Bielawa

Re: Brat Stefan Franczak odznaczony

Post »

Brat Stefan Franczak znany nam wszystkim jako wybitny twórca wielu odmian powojników ale mało kto wie że był twórcą wielu odmian liliowców, dowiedziałem się tego odwiedzając w lipcu ubiegłego roku arboretum w Wojsławicach koło Niemczy http://arboretumwojslawice.pl/ Znajduje się tam między innymi narodowa kolekcja liliowców w której znaczący udział mają liliowce wyhodowane przez Brata Franczaka.
Pozdrowienia Mirek

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Violalpina
100p
100p
Posty: 176
Od: 18 sie 2012, o 00:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ziemia Kłodzka

Re: Liliowce Stefana Franczak

Post »

Ze specjalną dedykacją dla Grażynki - śnieżki - mój pierwszy liliowiec franczakowy:

Sowa
Obrazek

Immienniczka Olga zakwitła dzień po moich imieninach:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”