Aeracja,wertykulacja.(Odnowa - renowacja trawnika)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Dziękuję za pomocne informacje.
Znalazłem składy dla rolników w mojej okolicy i zakupiłem nawozy na jesieni 2014.
Na wiosnę tego roku zacząłem walczyć z wertykulacją i areacją. Wszystko ładnie porobiłem.
Zasiliłem mocznikiem i oczywiści eobficie podlałem. I tu pojawił się problem. Chyba fragmentami poleciało za mocno z siewnika i przypaliło mi trawę. Bo są ładne zielone płaszczyzny ale w kilku miejscach ewidentnie trawa wyschła.

Co teraz zrobić? Czy po zrobionej wertykulacjim, areacji i piaskowaniu jest szansa że trawa wzejdzie (bo system korzeniowy się umocnił)? Jest jakaś odtrutka na takie przypadłości?
Czekam jeszcze tydzień, aż to co zielone podrośnie i skoszę pierwszy raz trawę po zimie. Może to co uschło ruszy- prośba o rady co robić?
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Jeśli uschło po moczniku to już nie wzejdzie. Mocznik to najmocniejszy nawóz azotowy i trzeba z nim uważać, bo pali - ale teraz to już wiesz ;)
Na Twoim miejscu, te upalone placki polewałbym dość długo wodą, żeby zmniejszyć stężenie azotu i następnie wysiał tam trawę z nasion lub przeniósł kawałki darni z innego miejsca. Po kilku koszeniach, gdy trawa się ukorzeni i rozkrzewi to nie powinno być widać różnicy. No i na koniec warto jednak przestawić się na nawozy wieloskładnikowe, dostarczające potas, fosfor, magnez oraz mikroelementy a nie gonić zieleninę mocznikiem... Powodzenia!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Dziękuję za informację.
Hmm, to nie najlepiej to wygląda;)
Plan działania już mam- najpierw wygrabię solidnie te suche źdźbła, potem będę obficie podlewał przez kilka dni.
Może coś ruszy a jak nie to zrobię dosiewkę. Pewnie najlepiej by było, żeby była to ta sama odmiana trawy co do siewu, żeby jak powstanie nie różniła się kolorem od reszty?
Mam mało typową (niedostępną od ręki w sklepach ogrodniczych) odmianę trawy Kalnas uniwersalna- ale może gdzieś się uda ją nabyć na allegro?

Pozdrawiam,
Łukasz.
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Łukasz, jak już nie masz nasion tej mieszanki to może poszukaj innej o podobnym składzie gatunkowym. Ewentualnie zrób "przeszczepy" z fragmentów darni z innych miejsc. To naprawdę dobry sposób - mi sprawdził się wielokrotnie, gdy w jakimś miejscu nie mogłem zrobić wysiewu. Nie wiem jak duże masz te wypalone placki, bo to jest metoda raczej dla małych powierzchni. Powodzenia!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Ludzie kochani kto i po co stosuje mocznik czyli czysty azot na trawnik ?!
Przecież N nie jest tylko potrzebny w ogrodzie. Macie tańsze m.in. Saletrę amonową, Salmag i to w zupełności wystarcza na nawóz startowy, a dalej to już polifoska 8 lub unifoski.
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Znam takich co stosują i trawę mają cud miód malina, chodzi się po niej jak po mięciutkim dywanie.
Ciągle ich widzę z kosiarką w ręku. :wink:
Aga
Awatar użytkownika
acer
50p
50p
Posty: 79
Od: 14 maja 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Co roku po pierwszym koszeniu robię wertykulację następnie aerację oraz zasilam trawnik nawozem. Zazwyczaj używam Polifoskę. Jeśli trzeba dosiewam trawę (zazwyczaj trzeba). Lubię gęsty miękki trawnik dlatego aerację powtarzam jeszcze dwa razy w sezonie.
By trawa miała soczystą zieleń sypię saletrę amonową 750 g/100m2. Z saletrą trzeba uważać i rozsiewać równomiernie (ja rozsiewam dwukrotnie na krzyż czyli cały trawnik przechodzę 4 razy). Nierównomierne rozsianie saletry daje "łaciaty" kolor trawy.
Niestety taki trawnik (jest dobrze podlewany) muszę kosić co 5 dni, a to nie jest moje ulubione zajęcie. Ale coś za coś.
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Mam pytanie do Xeper-a.

Zgodnie z radą wygrabiłem suchą i przypaloną trawę.
Zacząłem też ją podlewać.
Jak długo podlewać (ile dni), żeby zmniejszyć stężenie azotu?
Udało mi się już nabyć trawę (tą którą wysiewałem na start)- kiedy mógłbym ją dosiać i jak to zrobić (w jakich ilościach), żeby znowu nie przesadzić? Czy mam to robić ręcznie, z siewnika?
I czy po tym lać, lać i lać?:)

Dziękuję za cenne info.
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Wszytko zależy ile tego mocznika sypnąłeś :) a ja tego nie wiem... Polewaj parę minut z węża, tak aby woda rozlała się na większej powierzchni i przy okazji nie poniszczyło się od ciśnienia to co rośnie dookoła. Powinno starczyć. Jak chcesz mieć większą pewność polewaj dłużej - jedyne co stracisz to woda którą zużyjesz.
Glebę wzrusz grabiami z ostrymi zębami i wysiej nasiona zgodnie z informacjami na opakowaniu, myślę że można już teraz. Ja trawę zawsze wysiewam z ręki bo mi lepiej wychodzi niż siewnikiem. Po wysiewie lekko posypać ziemią/torfem i regularnie, ale delikatnie podlewać. Powodzenia!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
lukola
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 7 maja 2014, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Do Xepera:
Witaj. Mam jeszcze 2 pytanka:
- czy dosiewkę lepiepiej zrobić po skoszeniu trawy? Teraz lepiej widać wypalone fragmenty, bo odróżniają się na tle zielonych. Jak trawka będzie niższa to może być trudniej wyłapać gdzie dosiać- ale pytam fachowca?
- o jakim torfie mówisz. Mam na stanie zwykły torf kwaśny (pod sadzenie kwaśnolubnych) i substrat torfowy. Czy o czymś takim myślałeś? Bo jest też chyba torf odkwaszony...

Dziękuję za info.

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Xeper
100p
100p
Posty: 171
Od: 27 maja 2014, o 16:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Wertykulacja i areacja a zasilenie trawy?

Post »

Lukola, dzięki ale nie czuję się fachowcem... :oops:
Odnośnie pytań:
1. Wsiewanej trawie to nie robi różnicy czy pozostałe są wykoszone. Zrób tak jak Ci wygodniej. Wcześniej czy później i tak przecież musisz kosić, zwłaszcza, że popędziłeś mocznikiem.
2. Torf odkwaszony.
Powodzenia!
Ten rok jest rokiem wielkiej nauki. Wiem, że nic nie wiem ;)
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odnowa trawnika

Post »

Trawniczek taki...
Obrazek

Nie stosuję środków chwastobójczych - tylko wiosenna wertykulacja , a potem woda, nawóz, cotygodniowe koszenie i usuwanie nielicznych ( na szczęście !) chwastów ręcznie, raz na jakiś czas...
Obrazek Obrazek
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Odnowa trawnika

Post »

Grunt to równa powierzchnia :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”